bugün

dolu otobüse binince kurban avına çıkan teyzelerin attığı süper bakıştır. öyle masumane, öyle içten bakarlar ki göz göze gelindiğinde yer vermemek imkansızdır. bu bakış kadınlara özeldir. şimdiye kadar hiç bir amcanın böyle bi bakış attığına şahit olmadım.
şayet yorgunsanız çok acı veren bakıştır. içinizden teyze nolur başkasına bak diye geçiriverirsiniz. kendinizle tam bir harp haline girersiniz. teyze bakışlarını çekerek sizin yakanızı bırakabilir.
(bkz: otobuste zorla yer verdirten teyze modeli)
süperman'in x-ray bakışları gibidir. yer vereceksen zaten teyze içindeki bu cevheri görmüştür.*
bakışlar konuşur..

-evladım bir yer hasta ve yaşlı bir kadınım
-ya git işine çok yoruldum uykumda var
-çocuğum ne olur ayakta duracak dermanım yok
-benimde finallerim var eahahaehaeaheahe*
-şerefsiz çocuk
-horrrrrhorrrr*
sadece yüzüne bakmak yeterlidir...insan olanı zaten yüzünden belli olur..istemesenizde bir güç kaldırır sizi..
(bkz: beni seç beni seç)
sanki başkası yokmus gibi gelip başına beklerler oflarlar poflarlar ama ben tabii uyku modda olduğum için pek tınlamam sonra uyanmıs numarası yapıp aa gelmişim inceğim yere ne şanslıyım tam zamanında uyanmışım derim
bunların göbeklerini dayayan modelleri mevcuttur. ya o böbek ağzına kadar dayanır ya da kalkıp yer verirsin. küçükken, hasta halimle beni zorla oturduğum yerden kaldıran teyze gelir aklıma. tüm otobüse meydan okumuşluğu vardır. tırsarım...
uzaklardan kaplan edasıyla sinik ve süze süze yanına kadar sokulan, ara ara dürterek, öfleyip pöfleyerek uyaran, uyku numarasının kar etmediği, hiç bişey yapamazzsa akranı birini bulup "gençlik ölmüş" şeklinde bok atan, gençleri rahatsız etmek için yetiştirildiklerine içten içe inandığım komando tipi teyze.
hem bayan hem yaşlı olmanın kudretiyle zavallı ve çaresiz gençlerin seyahat etme rahatlığını piç eden,duygu ve vicdan sömürüsü içeren bakış türü.
karşı cinsler arasındaki göz temaslarından, adına kesişme de denen ve karşısındakinin çıkarını önceden kesin kez bildiğin bakışma tarzıdır... bakmadan bu genç bana yer verir diyerekten gizli emir kipinde yapmazsan seni burdaki diğer yaşlılar miker moduna sokulan benzerleri de vardır....
(bkz: kendisine bakılmadan yer veren gençler)
(bkz: kötü kötü bakmadan kendisine yer verilen yaşlılar)
agma numarasinin yapilmasi gereken bir durum. ne demisler istenin bir yuzu vermeyen zencu.
öyleleri vardır ki bakışları yetmez bu isteği dillendirirler. lisedeyken okuldan çıkış vakitlerimiz bu teyzelerin günden çıkış vakitlerine denk geldiği için otobüsü bırakıp metroyla yolculuk etmeme vesile olmuş kimselerdir.
insanın içinden; ne işin var dışarda git evinde otur örgü ör torun sev diye bagırası gelir ama sonunda vicdan galip gelir yer verilir.
sozkonusu teyzelerin otobusun tiklim tiklim dolu oldugunu gormelerine ragmen, yanindaki eltisine "gel kiz, elbet biri yer verecek" diyerek kendilerini cok uyanik, otobustekileri de iyi niyetli keriz yerine koymalari akla geldiginde pek de ise yaramayacak olan bakislardir.
dikkatli bir şekilde sizi süzerler hatta kıçlarıyla taciz bile ederler ama inat değil mi yer vermezsiniz sabah beri stajda canınız çıkmıştır oysa teyze güne gidiyordur bana ne ulan dersiniz haklısınız.
yer isteyen teyzelerin topuklu ayakkabılarına derin bir iğreti bakışı atarak karşılık verilecek bakıştır.
acayip yorgun olduğum zamanlar çok sinir olduğum durum. ama genede yufka yürekliyiz. veriyoruz yerimizi.
"Allah belanı versin" bakışıdır aynı zamanda. Yer verdiğiniz anda ise "allah razı olsun" a dönüşür birden.
Yaşlılığımdan anlamıyorsan bakışlarımdan anla bakışıdır.
Arka koltuğa geç uyuyo numarasını yap. işe yarıyor ama çok yasliysa ver be hocam.
Kur an ın kadını aşağıladığını savunan dingillerin aynı kadına otobüste yer vermeme durumudur.

Müslüman ım, yaşımda büyük olduğu halde genç kızından en yaşlısına; açık , kapalı demeden tüm kadınlara yer veriyorum ve bundan dolayı çok mutluyum.