bugün

daha yeni 13 kişi öldü, emniyet kemeri takmış olsalar ölen sayısı kaç olurdu acaba? takın artık şunlari lan. daha kaç kişinin ölmesi lazim takmaniz için?
ortalama 45 kişi taşıyan otobüslerde rekor oranda yolcunun iplemediği kemer tipidir.

hayır, otobüs devrilmez, aşırı güvenli bir yer mi dir nedir?

şahsım adıma ne zaman otobüse binsem koltuğa oturduğum anda takarım kemerimi, rahat ederim. ve etrafımı gözlemlerim. sonuç mu?
ben hariç kimse kemer takmaz!

otobüs bir devrilse, arkadan-yandan darbe alsa havada oraya buraya savrulursunuz ey vatandaşlar!
otobüs kazalarında yoldan insanları topluyorlar, hiç görmez misin?
neden?
kemer takılı değil!

otobüslere bu kadar güvenmeyiniz, kemerinizi takınız.
Arkadan alınabilecek olası bir darbede öndeki yolcunun hayatını tehlikeye atarsınız. işin uzmanları buna arka koltuk mermisi diyor. Kaza anında ön koltuğa takriben saatte 70 km. gibi bir hızla çarpacaksınız. Ön koltukta oturan kişinin boynunun zarar görmesi işten bile değil. Tabii ki kendi güvenliğinizi düşünmüyorsanız başkasınınkini de düşünmesiniz.
Edit: imla.
otobüs şöförüyle şöyle diyaloglar gelişebilir:

-çıtınk*
+* noldu korktun mu
-yooo... şey... kemküm...
+ olum biz usta şöförüz kaza maza yapmayız biz
-tabi siz değil de başkası yapabilir diye
+başkasına da yaptırmam ben. usta söförüyüm ben. çıkar şunu bakıyım
+ tabi. çıt
yanınızda oturan insanımsının "naabıyo bu dallama" bakışları arasında, resmen küçümsenerek yaptığınız eylemdir. ah ulan kardeşim, sen de takacaksın işte bunu neden bana tuhaf tuhaf bakarsın?
sadece ben ve kutupsal form tarafından fiiliyata döküldüğünü gördüğüm eylem. insanımız kesinlikle güvenliğini hiç düşünmüyor, oysa ki ben kemerimi taktığım zaman kendimi daha rahat hissediyorum kemer takmamaya kıyasla. hele hele en ön koltukta oturanların bu konuya hiç dikkat etmemesi kesinlikle çok büyük hayretlere düşürüyor beni. insanımız ne zaman emniyet kemeri takmayı bir eziklik ifadesi olarak görmekten sıyrılacak çok merak ediyorum. inşallah o güne kadar başlarına birşey gelmez.