bugün

-kapat o telefonu. kaza yapıcez.
-ay ay ay. çok hızlı sürüyo. kaza yapıcez.
-ay ay ay. ezdin köpeği.
-ben incem. ay ay ay geçtin geçtin. allah belanı vermesin.
-ay ay ay. incem kapı açılmadı.
(bkz: oeh dedirten teyzeler)
bu teyzelerin bazılarıyla kesinlikle sohbet edilmemelidir. yüksek sesle sordukları ahiret sorularıyla sizi otobüsteki diğer insanların maskarası haline getirebilirler.
beni benden alıp, geçmişe götüren bir başlıktır bu. istanbuldasınız, günlerden salı, * kadiköyden, bostancı tarafına giden herhangi bir otobüse bindiniz. ve kalabalık bir otobüste oturuyorsunuz. tanananaaaam, hayatınızın hatası. hemen elinde pazar torbalarıyla tepenize gelir, göz bebeğinizi yercesine bakar, bakar, bakar, offlar pofflar, yanındakilere gençlerin ne kdr saygısız olduğunu anlatır. o da kesmezse, şöfeer her fren yaptıkça size çarpar, ittirir kaktırır, sizi bezdirir. o da mı olmadı, alır poşetleri kucağınıza koyar. delirtir, "illallaaah be kadın" dedirtir. yer verirsiniz, yaranamassınız gene de.. . * - *
insani dellendirmede birebir teyzeler.

bir keresinde önümde oturan bir teyze ile aramizda gecen dialog:

-bir ögrenci uzatabilir misin teyze?
+kazik gibi herifsin kalkip kendin uzatsana genc adamsin!
-(dumur + yusuf yusuf mode)
(bkz: oturan genci kaldırmak için yalvaran gözlerle bakmak)
eğer oturuyorsanız kalkıp ona yer vermeniz için akılalmaz oyunlar sergileyen, gerekirse otobüs dururken bile üstünüze düşme potansiyeli yüksek olan teyzelerdir, gerçekten uyuyor olsanız bile bu sizi onların gözünde masum yapmaz.
dersten dönüyorum yorgunum ama teyzeninde hali berbat. hastanedeki duraktan binmiş bir de. acıyorum yer veriyorum. teyze otururkren şu cümleyi sarfediyor:
- şuna bak her tarafına delik açmış. tövbe tövbe. *
cevap verme gereği bile duymuyorum.daha sonra teyzenin yanındaki kalkıyor ben oturuyorum. kulaklıkları takıyorum. daha şarkı başlamadan teyzeden gelen cümle:
-kıs şunun sesini.
bir de bağırıyor kadın yaa.ee benimde tepem atıyor kendime zor hakim oluyorum yaşlı diyip geçiyorum ama bir daha başıma gelirse ne yaparım bilemiyorum.
kızının kıçındaki eteğe bakmadan taktığınız yüzüğe kafayı takan teyzelerdir. allah etrafındakilere sabır versindir.
bir de hem yaşlı hem de kokoş teyzeler vardır. güne falan giderler ya da dönerler. son derece süslüdürler. otobüse binince yorgunum yaşlıyım triplerine girerler. * sormak istiyorum kendilerine: eğer günden dönüyorsa "dedikodu yaparken mi yoruldun teyzeciğim?"
ya da eğer güne gidiyorsa "süslenirken mi yoruldun teyzeciğim?"
trendeki yaşlı teyzeler ile kan bağları olması muhtemeldir.
yanında masum masum oturan çocuğu ayağa kaldırıp "kalk kalk otobüste büyükler varken küçükler oturmaz bunu öğretmiolar mı size okulda" diye söylenip çocuğun ahını alan teyzelerdir.
izmir basın sitesi civarındaki huzur evinden binen yaşlı bir teyzenin ayrı tutulması gereken kişilerdir. bu teyzemiz o kadar neşeli ve hayat doludur ki otobüse her binişi bir konser gibi olur. şarkılar türküler söyler. repartuarı acayip geniştir. bir keresinde teyzenin ineceği durakta otobüs durur ve teyzenin inmesini bekler. kapılar açıktır fakat teyze inmez. şöför "hadi teyze inmeyecekmisin?" diye sorduğunda "dur şarkım bitsin ineceğim" diyerekten koparmıştır bizi.*
yer verilmediği zaman laf sokabilir, azarlayabilir, seni yerin dibine sokabilir cinsten olanları mevcuttur.
örneğin:
x genci okuldan çıkmıştır. bir önce ki akşam kafaları dağıtıp sabah erken kalkıp yorgun olduğundan 1 saat süren otobüs yolculuğunda oturacak yer bulduğuna şükretmektedir. gözleri kayar ve uyumaya başlar. daha sonra gözünü açar etrafa bakınır. o sırada kapıdan arkalara doğru orta yaşlarda bir teyze gelmektedir... oturan arkadaş başka biri yer versin, bana patlamasın diyerek tekrar gözlerini yummuştur. tabi teyze o sırada gözlerini kapatan arkadaşı gözüne kestirmiştir.. tepesnde 3 4 dakika dikildikten sonra, dayanamaz lafı sokar:
teyze: evladım boşuna uyuyr numarası yapma iki durak sonra incam der...
e teyze madem incen ne diye yolculuğum boyunca beni "tü kaka" ilan ediyorsun. noldu şimdi lafı soktun da ? diye düşünmüşüdür...??
+ ...
- ...
+ (mp3 kulaklığını çıkararak) evet teyze bi'şey mi vardı ?
- cık cık cık bi' de duymazdan geliyor.
+ duymuyordum zaten teyze bi'şey mi vardı ?
- hiç terbiyesi de yok bu yeni neslin. yavrum kalk da ben oturayım ayıp değil mi ?
+ iyi gel otur teyze.
- oturayım bari...
muhtemelen altın gününden gelen teyzelerdir. yer versen ettikleri muhabbeti dinleyince pişman olursun yer vermesen vicdanın rahat etmez yine pişman olursun.
bugün otobüste yarılmama sebep olan bir teyzenin de içinde bulunduğu güruh.
yaşlı teyze-a
küpeli erkek çocuk-b

a:kızım müsade eder misin
b:ne kızı teyze ya -volume düşürerek-bunadın mı sen
a:ne bileyim oğlum babana benzeseydin oğlum derdim annene benziyorsun kızım dedim.
b:geç teyze geç allah allah
c:keh keh
d:kih kih
e:kadın haklı valla
f:hahaha
bu teyzeler kişiyi her daim rezil edebilirler. yer vermek için o kadar sıkış tıkış ortamda bir centilmenlik anıtı olarak ayağa kalkarsın, otur oğlum deve gibi boyun var sen rahat edemessin ayakta ben iyiyim böyle der ve tüm yolculara rezil eder sizi.
açık cep telefonu avcısıdır.
sayılarına göre eziyettir.
eğer 2 kişilerse üçüncüyü çekiştirecek olan dedikodular doğurulur ve otobüste (hava sıcaksa bide) yangın var diye avaz avaz bağırmaya neden olur.
3 ve 3ten fazlalar ve konu dantel, örgü, ah çekmek ise vay onları dinlemek zorunda olanların haline.
;
şöfeeeeer şöfeeeer açın camı kapıyı pencereyi atlıcam burdan şöffeeeer.
otobüslerin demirbaşlarıdır.
ama benim en sinir olduklarım daha genç olanlarıdır. 50 derece sıcakta saçlarına yeni fön çektirmiş olduğu için camı kapatan şahıs!
(bkz: kel kalasın diye beddua etmek)
yer vermediğinizde yüksek sesle kinayeli dedikodular yapmaya başlarlar.
kapilar acilir acilmaz Yuksek sesle bissssssmillah ( s harfi sayisi cusseyle dogru orantili ) diyerek araca binen, yaninizdaki sahsi rezil ederek oturdugu yerden kaldiran ve 2kisilik koltukta size %20 Pay birakan teyze versiyonU
bazıları sevilesi bazıları uzak durulası teyzelerdir. her türlüsüne denk geldim. bir keresinde karşımda oturan teyze bana tüm sülalesinden tut karşı komşusunun sülalesine kadar anlatmıştı*. bayağı bir yaşlıydı. o anlattıkça ben tükendim. ben tükendikçe o anlattı. hayır tersde cevap veremiyorsun. tanımadığı bir insana karşı bu kadar içten hayatını anlatıyorsa diyorsun ki içinden demek ki yalnız; konuşacak kişi arıyor. gülümsüyorum, kafa sallıyorum. teyze camdan dışarı bakıyor ah tamam sustu diyorum bana bir bina gösteriyor. şu bina kenan evren döneminde yapıldı diyor. ve başlıyor dönemin olaylarını anlatmaya. evet teyze öyle teyze diyorsun kafa sallıyorsun. deseki en son ne söyledim evladım aha donup kalacam. tebessümlerle sürdürüyorum muhabbeti. yanda oturan arkadaşlarım bakıp gülüyorlar bize. kötü be allah kimseyi bir çift kelam edecek kimseyi bulamayacak hale düşürmesin.
he birde orta yaşlı bir teyze başını omzuma dayamıştı. o omzumda uyudu. uyku tatlıdır diye uyandırmaya kıyamadım.*
umarım bir gün normal bir teyzeyle karşılacağım. umudumu kaybetmedim.*
yer verilesi teyzelerdir.
okul yıllarımda aram bozuktu bunlarla. okul çıkışı eve götüm çıkmış bir halde giderken ekmek almaya gitmek için otobüse binen bu embesil teyzelerim bide bozuk atardı ben gebermiş vaziyette otururken 'şuna bak sırım gibi delikanlı yer vermiyor bana' bakışlarıyla. ama siksen vermezdim yer, gelip yırtınsın isterse. şimdi olsa yine vermem. hasta, gebe insanlar dışında yer vermem vicdansız mıyım bilmiyorum.