bugün

osmanli devletini kol kesen veya hunhar diye yargiladiklari durumdur.koskoca osmanli devletinde 600 yilda sadece 6 kol kesilmistir.sucta caydiriciligin en büyük ornegidir ayrica.iste hukuk düzeni budur.
kotuledikleri seriatin ne kadar caydirici kurallardan oluştugunun kanitidır.
(bkz: insanı yaratanından iyi bilmek) hırsızların kolunun kesilmesi müthiş bir uygulamadır. Tabiki şartları vardır. Hem kolu kesilen kişi hırsızlıktan alı konur. hemde hırsızlık adaylarının gözü korkutulur. bu uygulamanın yüzyılı yoktur. insan her zaman insandır.
(bkz: osmanlı hukuk sistemi)
sadece 3. bacak kesilmiş. Anladınız.
osmanlı adaleti...
çocuk katillerine ''sayın'' diyenlerin, ibret alması gerekendir.
inandırıcı değildir.

Osmanlı adalet sistemi şimdiki gibi uyaptan izlenmiyor. Her davayı kim takip etmiş kim saymış koskoca coğrafyada amk.

Ha şeriat caydırıcıdır demek için kanıt göstermek adına atıyorsanız bu saçmaları. inandırıcı değil.

ekleme: niye eksilediniz lan, Osmanlı'da uyap var da ben mi yalan söyledim amk? Hayır size şeriat caydırıcı değildir demiyorum, ortaya attığınız iddia çok sikindirik diyorum. Hayır cidden 600 yıl boyunca sadece 6 kol kesildiğine inanıyor musunuz?
Ayrica:

(bkz: osmanli da sadece bir recm uygulanmasi)
özünde, hukuk anlayışına kol kesme uygulamasının entegre edilmesi düşüncesini destekleyen iddia.

yanyana getirin bak. (bkz: hukuk) (bkz: kol kesme)

ne biçim bir 21. yüzyıl yaşanıyor lan ülkemde. tersine evrim yaşanıyor. hayretler içinde izliyorum hacı.

(bkz: orman kanunları)
osmanlı arşivlerinden bihaber olmayın.
(bkz: ahmet akgündüz)
bu ülkenin üniversitelerinden, liselerinden tarih bilgisi aldım.. 3 yıldır hukuk fakültesinde okuyorum.. elimden geldiğince birikim yapmaya çalışıyorum.. doğduğumdan beri bu ülkede yaşıyorum..

adalet bakımından osmanlı adaleti türkiye'de ki adaleti 500 katı ileride en azından.. bunu üzülerek söylüyorum.. türkiye'de eğitim, adalet, tarih anlayışı, vatandaşlık bilinci, dürüst ve akıl sağlığı olan insan sorunu yaşanıyor..

türkiye'de belli insanlar öğrenmiyorlar, araştırmıyorlar, merak etmiyorlar.. sağdan soldan duydukları osmanlılar "kol keserlerdi, cariye kovalarlardı, akıl hastasıydılar" gibi iftiralara inanıyor.. öbür kesim ise belli hükümlere peşi sıra inanıyor.. kadınları zeka seviyesini düşük kadın programları izliyor, erkekleri futboldan başka konulardan habersiz yaşıyor.. çoğunun ağızları bozuk, otobüste bağırararak konuşuyorlar, yerlere tükürüyorlar..

fakat söz vatanperverliğe, hamasete gelince mangalda kül bırakmıyorlar.. boş bir adamın her işi de boş oluyor..

osmanlı'nın her yaptığına güzellemeler yapmam belki.. ama hukuktan, tarihten biraz anlayan bir hukukçu adayı olarak, osmanlı hukukuna dil uzatanın taş olacağına inanıyorum taş!
yapanın yanında kar kalmış yakalayamamış bile demiyorda birde bununla övünüyor. yeniçeri bile haraca kesmiş kim kimi cezalandırmış.
demekki hırsız açlar yok denecek kadar azmış.
ne kadar kesmişler onu bilmem fakat. fatih sultan mehmetin kolunun kesilmesi için ceza vermiş kadılar olan hukuk sistemidir bu. Düşünün o zaman dünyanın en güçlü ülkesinin başındaki adama bu ceza verilcekti.davacı davasından vazgeçmeseydi.

Gelelim bu zamana millet vekilleri dokunulmaz , parası olan zaten suç işlesede yatmıyor. Ama aç kaldığı için ekmek çalan adamı yargilarlar.
(bkz: tukureyim boyle adalete)
celali isyanlarında halkını kıran katleden kuyuları çoluk çocuk demeden dolduran bir mezarı bile çok gören şefkatli imparatorluğunuzun gücü suçluya yetmemiş demekki sadece istanbulun bir kaç semtimi bütün toprakları temsil eder.
eee 30dan fazla irki 3 kitada 600 sene idare etmek ancak boyle bir hukuk anlayisiyla olabilir.
simdiki hukuk sistemıne uyarlanmalidir.