bugün

orucun tutulma sebebine verilecek cevaplardır.

din adamı değilim, fetva verecekde bilgim yok, ama allah aşkına biraz mantıklı olunuz. Müslümanlık, islamiyet bunlar orjinal haliyle hiç bir şekilde akla mantığa karşı şeyler değil. adam makattan sıvı girince oruç bozulur mu diyor. ya kardeşim sen orucunu nefsini kontrol etmek için tutuyorsun. kötü söz söylememek için, allaha yaklaşmak dua etmek daha iyi bir insan olabilmek için.

sakız çiğneyince oruç bozulur mu ?
sigara içince oruç bozulur mu?
ağız suyla çalkalanınca oruç bozulur mu... vs. vs.

her sene mi aynı şeyler sorulur ya yeter yeter.
maalesef sadece aç -susuz kalmak ve yemek yemekle özdeşleşen ibadettir. önemli olan her alanda nefse sahip olabilmektir. yoksa;

eşşegi baglasan, aç - susuz bıraksan o da bi nevi oruç tutmuş olur..yani.
sevap olayı dışında beş kuruş parası olmayan insanların belkide mecburiyetten tuttukları sevap çeşidi.
(bkz: takım tutmak)
(bkz: serbest çağrışım)

Bazen aşklar hep yalan dolan
Sonu hep hüzün hüsran
Bize her sevdadan geriye kalan
Sadece oruç ulan.
allah rızası içindir. allah rızası için yapılan tek ibadet oruçtur.
Ateistler çıldırsınlar o kadar çıldırsınlar ki gidip götlerini siktirsinler diye tutulur.
çok sevildiği için. Böyle soru mu olur lan? Oruç allah'ın rızasını kazanmak için yaptığımız ibadettir. Açlıkla alakası yoktur. Ayrıca oruç sağlıktır ve insana sabırlı olmayı öğretir.
Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Aziz ve celîl olan Allah "insanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim" buyurmuştur.

Buhârî, Savm 9; Müslim, Sıyâm 163.
hocamız çok güzel açıklamıştır, buyrun izleyin;

http://m.youtube.com/watch?v=Uc_Pd-1RyE8

özet bir cümle verecek olursam; oruç takva sahibi olmak için tutulur.

(bkz: nouman ali khan)
Savaştasın ve orduna erzak yetmiyor.
kaçıyordur.
Herkes tutuyo diye.
+Fakirleri anlamak için
-Anladın mı peki ?
+anladım
-Anlamadığın yerde sor.
Niyet ettim allah rızası için oruç tutmaya.

Edebiyat yapmayın yani.
Allah emrettiği için.
- islamın 5 şartından biri olduğu için,
- sabretmeyi öğrenmek ve irademizi güçlendirmek için,
- diğer 11 ay bizim gibi sürekli tok olmayanların halinden anlamak için.
Fakirin, yoksulun, muhtacın halinden anlamak için oruç tutulur. Peki anladıktan sonra ne olacak?
Fazla malı olan, oruç tutarak halinden anladığı yoksula malından zekat vererek yardım etmeli.

Bu yüzden islamda hem oruç hem de zekat farzdır.

Kardeşlik, dostluk ve sevgi paylaştıkça çoğalır. Sakın cimrilerden, halden anlamayanlardan olma.
Sevap kasmak için olabilir.
nefs terbiyesi için. ayrıca iftar vaktindeki sevinç insana şükretmeyi öğretir.
Mümin, herhangi bir menfaat düşüncesi ile değil yalnız Allah'ın emri olduğu için ve onun rızasını kazanmak maksadıyla oruç tutmalıdır. Orucunu bedene, topluma kazandırdığı hususların bulunması ile beraber, insan orucu bunlar için değil sadece Allah emrettiği için tutmalıdır.
benim de anlamadığım bir ibadet şeklidir birçok dinde bulunur.

açların halinden anlamanız mümkün değildir arkadaşlar bizim gerçekten aç dediğimiz insanlar akşam olunca yemek yemiyorlar hiç yemiyorlar günlerce yemek arıyorlar sonra açlıktan ölüyorlar.

eğer az olsalardı daha kolay yemek bulabilirlerdi bu da farklı bir bakış açısı.
https://www.youtube.com/watch?v=3G8jAPPjpGs
Sabrı öğretir. Nefsin kötü yönlendirmesine karşı bir kalkandır.
ibadet niyetiyle elbette. ama namaz kılmayıp oruç tutmak olmaz. hepsini yapacaksın.