bugün

'yeter artık döv'daha iyi dedirten baba.
(bkz: bak komsunun oglu ali ye)
eğer başka birinin çocuğunu örnek vererek kendi çocuğuyla kıyaslıyor ve bu kıyaslamada örnek verdiği çocuğu kendi çocuğundan üstün olarak gösteriyorsa, acilen çocuğuna nasıl bir eziyet ettiğinin farkına varması gereken babadır.
bak sana bi misal veriyim şimdi.... diye evladı hayattan, yaşama sevincinden uzaklaştıran baba modelidir.*
genellikle örneğini kendi geçmişinden veren baba modelidir. mesela onların zamanında internet yoktur.onlar hep kitap okumuştur, ders çalışmıştır. dışarı çıkmak da pek yoktur. babaları onlara bilmem kaç kuruş para vermiştir.o parayla da anca simit alınır ve otobüse binilir.
(bkz: şeytan)
"ülen bu kadar tecrübeyi boşuna mı yaşadık, tabi ki örneklerle süsleyecez konuşmamızı" demek isteyen babadır.
"ülen bu kadar tecrübeyi boşuna mı yaşadık, tabi ki örneklerle süsleyecez konuşmamızı" demek isteyen babadır.
lafi direk anlamayan genc bunyeye anlatilmak isteneni, orneklerle idrak ettirme yoluna giden babadir. baba ornek veriyorsa sucu kendinizde arayin.
"kendimi ifade edemiyorum öylese neden örneklerle açıklamıyorum ki" ekolünün son karesidir bu tarz babalar. büyük üstat ibrahim tatlıseks'in "ahmet'in mehmet'in sevgilisi var" dizelerini akıllara getirir.

serbest çağrışım:

tv programlarındaki katılımcı gençler arasında sıkca yapılan bir dilbilgisi hatası olarak;

(bkz: örneğin mesela)
karşılaştırma yapan babadır. *
b- bak oğlum ben senin yaşındayken az kızlarla çıkmazdım.
o- eee nereye varmaya çalışıyorsun father?
b- ebenin a. varmaya çalışıyorum. ne zaman kız arkadaşın olcak senin? lan yoksa sen ibiş misin? hem ne lan bu father? mına goyim böyle konuşursan tabi kız arkadaşların olmaz.
o- ne alakası var ya? hem nerden biliyorsun kız arkadaşımın olmadığını?
b- lan bir git laf ebeleği yapma. kız arkadaşın olsa telefonun susmaz mına goyim. bak oglum kız tavlamayı bilmiyorsan öğreteyim.
o-offf
b- off'lama lan. bak oğlum beni iyi dinle. 1 kızlar da mantık arama. 2 asla doğruları söylemeyeceksin. onların duymak istedikleri yalanlardır. yalan olduğunu bilseler de yalan söylemeye devam edeceksin. 3 atik olacaksın, piç olacaksın. 4 olgun davranacaksın. 5 yatağa atacaksın. 6 bunların hepsini yapacaksın lan. ulan ben senin yaşındayken komşunun 2 kızını da götürüyordum. te hey hey ( ve tam o esnada içeriye valide hanım girer).
a- ya öylemi? bak sen...
o- hehehehe...
b- (kıvırmaya başlanır) hanım duyuyorsun değil mi? bak terbiyesize bak. bizim komşunun kızlarını götürüyormuş. ulan utanmıyor musun elalemin namusuna göz dikmeye.
o- baba bakıyorumda hemen imane geldin.
b- sittir şerefsiz...
(bkz: for example)