bugün

gazeteci ahmet hakan'ın, bugünkü hürriyet gazetesinde, 'akp'nin bir medyası var' başlığıyla yazdığı yazısında geçen süper bir cümle....
yazının devamı aynen bu;

AKP'nin bir medyası var

DiKKATiNiZi çekti mi bilmiyorum:

Başbakan Erdoğan, son günlerde meydan mitinglerinde medyaya çakmaya başladı.

"Ah şu medya yok mu?" diyor. "icraatımızı anlatmıyorlar" diyor. "Hortumlarını kestik" diyor.

Diyor da diyor.

Tayyip Erdoğan'ı Tayyip Erdoğan yapan, bir zamanlar medyanın kendisine karşı kullandığı orantısız güç değil miydi?

işte o eski günleri anımsayan Erdoğan, sanki orantısız güç kullanımı hálá devam ediyormuş gibi bir havaya girmiş durumda.

"Medya sana yüklensin / Sen de medyaya çak" şeklinde özetleyebileceğimiz o eski taktiği uygulamaya çalışıyor.

"Medya güçlerine karşı direnişe geçen kahraman Kasımpaşalı!" Estirmek isteği fırtına böyle bir şey...

Oysa bugünkü medya düzeninde Erdoğan'ın anti medya çıkışı, bırakın fırtınayı bir imbat bile estiremez.

Neden mi?

Çünkü ne medya eski medyadır, ne de Tayyip Erdoğan eski Tayyip Erdoğan'dır.

Ortalık karışmış, denklem değişmiştir.

Dün medyanın orantısız güç kullanımına maruz kalan Erdoğan, bugün medya alanında orantısız güç kullanmaktadır.

Şöyle ki:

Fox TV adlı Amerikan sermayesinin kontrolündeki kanal, Egemen Bağış';ın doğal egemenlik alanına girmiştir. Cüneyd Zapsu ve Egemen Bağış bu kanaldan çıkmamaktadır.

Sabah Grubu gazeteleri ve televizyonları, AKP propagandası yapmasa da AKP karşıtlığı yapmamaya pek bir özen göstermektedir.

Türkiye Gazetesi ve ona bağlı kanal, Erdoğan'ın en sevdiği birinci gazete ve televizyon kanalıdır.

Zaman Gazetesi ve ona bağlı olan kanallar ise, Erdoğan'ın en sevdiği ikinci gazete ve televizyon kanallarıdır.

Benim eski kanal ile Yeni Şafak'ı saymıyorum.

Bugün Gazetesi Erdoğan'a tam destek olmaktadır.

Star Gazetesi ve ona bağlı kanal Erdoğan'ın yanındadır.

Vakit Gazetesi, Erdoğan'ın tetikçilik görevini hakkıyla yerine getirmektedir.

Söyleyin: Bunun adı "orantısız güç kullanımı" değilse nedir?
(bkz: kendisine taş atan çocuğu komalık eden polis)
1 mayıs itibariyle çıkmış kalıptır. sözde orantılı güç kullanmak suretiyle refahı sağlayan birilerinin yaptığı şeydir.