1. 1.
  Önümüzdeki 100 Yıl: 21’inci Yüzyıl için Öngörüler...

  http://w9.gazetevatan.com...=220341&Categoryid=30

  George Friedman IN YAZDIGI KITAPIN ADI... YUKARIDAKI LINKTEN HABERI OKUYABILIRSINIZ... 21. YUZYILDA TURKIYE VE JAPONYA ITTIFAKI ABD ILE SAVASACAK, KAZANACAK, DUNYA NIN SUPER GUCU OLACAKMIS KITABA GORE... YAZIYI LINK GIDERSE DIYE ASAGIYA YAPISTIRACAGIM...

  SIMDI BU HABERE/KITABA KICIMIZLA MI GULELIM YOKSA CIDDIYE MI ALALIM BEN BILEMEDIM... YAZAN KISI PENTAGON UN DANISMANIYMIS VE "GIZLI CIA" DIYE ADLANDIRILAN BIR KURULUSUN DA SAHIBIYMIS... SUPER GAZ VERIYORLAR ASLINDA... AMA BIZ KICMIZLA GULELIM GECELIM...

  ++

  ABD de Gölge CIA olarak bilinen Stratfor düşünce kuruluşunun başındaki George Friedman, Önümüzdeki 100 yıl adını verdiği kitabında Türkiye yi geleceğin süper güçleri arasında saydı. Türkiye ile Japonya nın liderlik yapacağı ülkelerin ABD ile savaşacağını ileri sürdü

  Amerikan istihbarat Ajansı CIA ya yakınlığı nedeniyle Gölge CIA olarak bilinen Stratfor un sahibi, ünlü stratejist George Friedman, önümüzdeki yüzyılın sonlarında Çin ve Rusya gibi ülkelerin gerileyip yerlerini Türkiye, Japonya, Meksika ve Polonya gibi yeni dünya güçlerine bırakacağını öne sürdü. Friedman, Next 100 Years: A Forecast for the 21 st Century 21 (Önümüzdeki 100 Yıl: 21 inci Yüzyıl için Öngörüler) adlı yeni kitabında şu tahminlerde bulundu:

  * Rusya ve Çin gibi güçler için önümüzdeki yüzyılda endişelenmeye gerek yok. Bu ülkeler komünizme benzer çöküş yaşayacak. Rusça veya Çince yi bırakın, Türkçe, Japonca, Polonya ve Meksika dillerini öğrenmeye bakın.

  * Gelecek yüzyılın süper güçleri Çin ve Rusya değil; Türkiye, Japonya, Meksika ve Polonya olacak. Türkiye’nin dünyadaki siyasi etkisi 2050 yılında Osmanlı haritasını andıran bir görüntü oluşturacak.

  Savaş, bilim-kurgu filmi gibi olacak

  * Yüzyılın sonlarına doğru ABD ile Türkiye-Japonya ittifakı arasında bir çatışma yaşanacak. Bu savaş bugüne kadar var olan klasik silahlarla yapılan savaşlardan tamamen farklı olacak. Yani bugünden bir tür bilim kurgu gibi görünen bir savaş yaşanacak. 21’inci yüzyılın gidişatını bu savaşın sonucu belirleyecek.

  * ABD nin şu an üzerine eğildiği islamcı militanlarla savaş konusu 21 inci yüzyılla birlikte tarihin derinliklerinde kalacak.

  * Uzun hayat beklentilerinin artması nedeniyle 1970-90 yıllarında dünyaya gelenler yaşlarının ileri dönemlerinde mali krizle karşı karşıya kalacak. Şimdi göçmenleri sınırlarından çeviren Amerika, bir süre sonra göçmenleri çekmek için teşvikler dağıtacak. n DIŞ HABERLER

  ÖNEMi NEDiR?

  Stratfor 1996 da, Teksas ın Austin kentinde kurulan özel bir istihbarat kurumu. Başında ünlü stratejist ve siyaset bilimci George Friedman bulunuyor. Friedman aynı zamanda Amerika nın Gizli Savaşı, Savaşların Geleceği gibi best-seller kitapların yazarı. Türkiye deki gelişmelerle ilgili olarak, Friedman tarafından kaleme alınan analizi Türkiye-Yeni Osmanlıcılık ve yeni ABD yaklaşımı konusunda ilginç bir çalışma olarak nitelenmişti. Friedman ve başında bulunduğu Stratfor, Pentagon a da danışmanlık yapıyor. Stratfor, Asya da 1997 de kriz yaşanacağını ABD yönetimine çok önceden bildirmişti.
  ... beyniolmayankafa
 2. 2.
  aslında çok da mantıksız olmayan öngörüler.
  ... yalan soylemeyen yalanci
 3. 3.
  abd, japonya, türkiye, polonya, biraz da meksika odaklı bir kitap.

  rusya'nın dağılışı, ekonomi ve nüfus yönlerinden gerilemeye başlayan şimdinin büyük avrupa devletlerinin düşüşe geçmesiyle ön plana çıkan japonların bir şükran günü'nde hipersonik uçaklarla falan abd'yi vurması ile başlayan savaş senaryosu kısmında metal fırtına'yı andırmıştır. ancak dünya nüfusunun, ekonomik yapının, ülkeler arası ilişkilerin püf noktalarına göz kırpması nedeniyle sağlam bir başucu kitabıdır. ileriye dönük öngörülerini de geçmişi inceleyerek yaptığı için, başarılı bir tarih kitabı olarak da bakmaktayım kendisine. çizik çizik ettim, başucuma koydum.

  dikkatimi çeken birkaç maddeyi de kitaptan alıntılarla paylaşmak isterim:

  - abd savaşlar kazanma gereksinimi duymaz. onun gereksinim duyduğu şey basit olarak karşı tarafta bir karmaşa yaratmak ve kendisiyle mücadele edebilecek derecede büyük bir güç oluşumunun meydana gelmesini engellemektir.

  - tarihsel olarak, abd olağandışı olarak gençtir ve bunun sonucu olarak henüz olgunlaşmamış bir toplumdur. kişilerin hepsinde kendine güvenlerinin tam olmamasının nedenlerinden biri budur. onlar kendilerinin dünya içindeki yerleri hakkında olgunlaşmış bir duyguya henüz sahip değillerdir.

  - günümüzde avrupa nüfusu yaklaşık 728 milyondur. bm tahminlerine göre bu nüfus 2050'de 557 ile 653 milyon arasında bir rakama düşecektir. küçük rakama göre kadın başına 1.6, büyük rakama göre de 2.1 çocuk düşüyor.

  - usame bin ladin, 2002'de, amerika'ya mektup'unda şöyle yazdı: "sizler kadınları tüketim maddeleri ya da reklam araçları gibi kullanan, onları satın almaları için müşterilere seslenen bir ulussunuz. siz karlarınızı artırmak için kadınları yolculuğa, ziyaretçilere ve yabancılara hizmet amacıyla kullanıyor, sonra da kadın özgürlüğünü desteklediğinizi söyleyerek saçmalıyorsunuz."

  - 2.dünya savaşı sonrasında dalgalanan doğum oranı ve yaşam beklentisindeki artış geniş bir yaşlı nüfus yaratmıştır. bu kesim çalışma dünyasından uzaktadır ve yalnızca tüketmektedir. ve burada düşünülmesi gereken bir gerçek vardır: toplumsal güvenlik emeklilik yaşı altmış beştir. erkeklerde ortalama yaşam süresi ise altmış birdir. bu toplumsal güvenliğin ödeme yapmamak üzere kurulmuş olduğunu ortaya koymaktadır. yaşam beklentisindeki dalgalanmalar emekliliğin matematiğini tamamen değiştirecektir.

  - 2030'lu yıllarda abd, türkiye'yi bölgesel çıkarları için bir tehdit olarak görecektir. buna ek olarak, türkiye'de ideolojik bir değişim olabilir. osmanlı imparatorluğu'nun yıkılmasından beri seküler bir yapı içinde olan türkiye dine karşı daha esnek bir yapı içinde olacaktır. amerikan karşıtlığı sürecinde türkiye, islam dünyasına biraz daha yakınlaşacaktır ve bir islam süper devleti oluşturma girişiminde olacaktır.

  - yazarın, türkiye için, başkent payesinin ankara'dan alınıp istanbul'a verileceği iddiası da var.

  - 3.dünya savaşı sonucunda 50.000 kişi ölecektir. en az kaybı abd, en çoğunu da polonya verecektir. teknolojik bir savaş, uzay savaşı olacağı için insan kaybı az olacaktır. (7.5 yıl süren amerika-ırak savaşı'nda 4 bin 400 amerikalı, 100 bin ıraklı öldü) 2. dünya savaşı sonrasında olduğu gibi, teknolojik üstünlük, ekonomik rahatlama ve daha hakim bir jeopolitik konum sayesinde, amerika bir anlamda altın çağını yaşayacak ve gücüne güç katmış olacaktır.
  ... kisladankampuse