bugün

Takdir edilesi insandır. Mesela bu insan iş yerinde çok kötü bir gün geçirmiştir ama bunu eve yansıtmaz sanki her şey yolundaymış gibi davranır. Ailesini iş yerindeki konularla üzmek istemez. işte olan işte kalmalıdır o kişiye göre. Mesela bir öğretmen özel hayatında türlü dertlerle sorunlarla uğraşsa da bunu öğrencilere yansıtmamalı dertlerini sınıfın dışında bırakmalıdır. Yoksa hem dertlerı onu daha çok boğar hem de işini verimli yapmasını engeller.
unutma eylemini belli bir süreç içinde yapabiliyorsa, takdir edilmesi gereken insandır. bilgiler tamamen kafadan silinmişse eğer; aynı hatayı tekrarlama, tecrübelerden faydalanamama sorunlarıyla karşılaşılabilir. yine de bazı durumlarda işe yarayabilir kalıcı unutmalar. kişinin hayatı boyunca anımsayıp üzüleceği anılar, sorun olmaktan çıkar bu durumda.
güzel insandır. kendinle barışıktır ve çözüm üretir. gerisi bir şekilde yoluna girecektir. işini bilir yani bu adam.
tamamen unutamadıktan sonra bir işe yaramayacaktır.
kanser hastalığına karşı 5-0 öndedir bir kere... modern tıp ne derse desin dikkat edin o illet hep hayatın ya çalkantılı döneminin merkezinde ya sonrasında patlak verir. o yüzdendir ki olumsuz şeyleri unutan insan olalım, unutamasak bile sağduyuyu elden bırakmamaya çalışalım. uzun ve sağlıklı bir ömür için en geçerli reçete budur. *
(bkz: pollyanna)
iddialı bir sıfattır insana, olumsuz şeyleri unutabilen demek.

olumsuzlukları unutmuş birinin, düşünmemiş ve muhtemelen düşünemeyecek olduğunun kanıtıdır. bir olumsuzu hatırlamak, tekrar olumsuzu yaşamamayı; unutmak ise tekrar yaşamayı tetikler.

demiyorum siz insanlara;
geçmişte yaşayın.

aksine. geçmişi, geçmişte yaşayın. ama unutmayın. unutmayın ki, geçmişi tekrar yaşamayın.

unutmak...
çok ağır durdu insanda.
unutma derken ben, saplan demiyorum.
unutma, ama atlat.
saplantı her hali ile kötüdür. saplantıdan uzak hatırla.

unutan insan;
yaşamış ama değerlendirememiş, gözlemleyememiş, siz insanların deyimi ile;
'ders almamış'tır.
tek dersi yaşamak olan bir insan, yaşadıklarından ders almamışsa;
sınıfta kalmak zorundadır. tekrar ve tekrar aynı dersleri alacaktır alttan, ta ki o ders onun bilgisi olana kadar.

sen insan;
unutma, unutmadığında da yaşama.
hatırla, hatırladığının esiri olma.
yaşa, yaşadığına sarıl, unutma.
unutma;
sen insansın.
çevresine durmadan ben iyiyim, hayat ne güzel değil mi? duygusunu yansıtan insandır. sadece çevresine mi yalan söyler? hayır. gece olduğunda kendiyle yüzleşir, düşünür ama insanın kendisini kandırmasıda çok zor değildir. geçmiş, gitmiş der, unutur. (bkz: aa bu benim lan)
en iyi yaptığım şeylerden biri bu olsa. ama bazen sevgilimin ya da arkadaşlarımın yüzüne bakıp, beni de üzen şeyler var demek istiyorum lakin sadece buda geççerr gider. şimdi tadımızı kaçırmaya ne gerek var deyip gülüyorum. bunu isteyerek mi yapıyorum? kesinlikle hayır.
olumlu şeyleri hatırlayabilen insandır.
pozitif insan modelidir,takdir edilmesi gerekir.Çevresine yansıttığı bu güzel yönüyle,zamanla olumsuzlukları da minimuma indireceğine şüphe yoktur.
(bkz: bu benim lan)
her ne içiyorsa aynısından istediğim insandır. verebilir mi reçeteyi?...
hafızaya format atmaktır. olumsuzlara takılı kalmanın getirisi sağlıktan götürüdür. hayat bir illüzyon olduğuna göre, takılı kalmamak gerek kötü şeylere. hem kötü dediğin bir zaman sonra kötü gelmeyebiliyor insanın gözüne. hatta bazen o hayatından çıkmamasını dilediğin şey gitmişse bir zaman geliyor "iyi ki" diyorsun. hayat çok tuhaf ya. takılı kalmamak lazım da takılıveriyor insan bir an. insanlık işte.
saçının tellerine ömrümü taktı kader...
nihayetinde hiçbir şeyden ders çıkaramayacak olan insandır.
akabinde pişmanlık duymayacağından eminse doğru yolda olan insandır.kötü anıları canlandırmanın bir anlamı yok.ama eğer olumsuz durumdan kasıt kişiyi tehdit eden bir durumsa kesinlikle ters yolda olan insandir.
oyuncudur. unutamaz asla, ama iyi yutturur çevresindekilere unuttuğu fikrini.
polyannadır geçmiş olsundur.-baba evde ekmek kalmamış ne güzel bugün pasta yiyeceğiz.
büyük bir oyuncudur bu kişi.insan yapısı itibariyle kendisinde derin izler bırakan olayları uzun bir süre üstünden atamaz bu kişi bir psikolog da olsa bir sanatçı da olsa bu durum böyledir.
aslında unutamayıp üstüne perde çeken insandır,lakin balık hafızalı değil ise.*
Böyle bir insan var mı?? Ben hiç zannetmiyorum..Unutmaz sadece üstünü örter. Eğer ben bunu başarabiliyorum diyen varsa takdir ederim tabii..
savunma mekanizmasını kullanan insandır.kendisini nasıl rahat ve mutlu hissedicekse öyle davranır.olumsuz şeyi hatırlatıcak şeylerden uzak durmasıda yardımcı olur.zamanında faydası vardır elbet.
(bkz: hafızasını kaybetmek)
olunması zor olan insan modelidir. duygusal insanı olumsuzluk mahveder, olumsuzlukları silmek için çok fazla zamana ihtiyaç duyulur.
unutamazda unutmuş gibi hissettirir.
büyük bir insadır saygı ile önünde eğilirim.