bugün

Medyanın futbol diye dayattığı sporun daha doğrusu endüstriyelleştirilmiş ve bir avuç insanın cebini dolduran bir sporun çekiciliğini yitirmesidir. o insan ben olmalıyım, siz olmalısınız. diğer sporlar medyanın borusunun ötmesinden dolayı öğretilmedi ve izlettirilmedi. hepsi olmasa da birçok futbolizm meraklı cahil bünyeler tarafından gerekli desteği görmedi bu yüzden ne o sporlarla tanışabildik ne de izleyebildik. olimpiyatları izlerken futboldan daha çok zevk aldığım bir çok spor keşfettim. bu zevki hiçbir takımı/kişiyi tutmadan aldığım düşünülürse oldukça güzel bir reaksiyondur. şimdi bakıyorum da artık futboldan bir voleybol, yüzme ya da ne bileyim bunun gibi birçok sporun müsabakalarından aldığım zevkin onda birini alamıyorum. çoğu zaman sinir, stres oluyorum.** topçusundan taraftarına bu kadar çirkinleştirilmiş bir spor olamazdı. 1 hafta sonra ne olimpiyatlardaki sporların ne de madalyaların hatırlanmayacak olması daha da kötü. futboldan soğutan sadece bu muydu? tabi ki değildi. şikesinden tut, fanatizmine, o fanatiklere neredeyse lanet ettirecek faaliyetlerine kadar hepsi bu kategori içindeydi. yazacak, söylenecek, tartışılacak o kadar çok şey var ki. ama bunları ne benim söylemeye kapasitem yeter ne de yine bizim modern tartışabilme seviyemiz.
ve tam isabet bir karardır.

ben bu olayın neresindeyim diye kendime soruyorum ve düşünüyorum. önceden fanatik olmasa bile maçlarını, sıralamasını takip ettiğim eski bir galatasaraylı olarak şu an eski kendime acıyorum. insan gerçekten isterse istediğini başarabilir demek ne kadar klişe olsa da yine de söylüyorum çünkü başarabildim. şimdilerde ise şehrimin takımını tutuyorum ve sadece bir galatasaray sempatizanıyım. * galatasaray herhangi birine yenilirse sikimde bile olmaz ama o maçı izliyorsam * yenmesini isterim. aman ceza almış, yok 10 yemiş, yok kupadan elenmiş umrumda olmaz. avrupa kupası maçları için hiç sevmediğim bir takım ya da aksine şehrimin takımı olsa da aynı şekilde tutarım ve desteklerim.

edit: bu olaylar genel olarak türkiye ligleri için geçerlidir.

edit2: taraftarlık mı istiyorsunuz?
http://www.youtube.com/watch?v=GQWvTPZwtrE
Türkiye'de eşine benzerine pek rastlanmayan insan modelidir.
Dört yılda bir olimpiyatlarda izlediği, spor bültenlerinde dahi bahsedilmeyen spor dalları ile; hayatının bir parçası haline gelmiş, uğruna kendinden geçtiği futbolu kıyaslamaz bile.
sonra da deriz ki; olimpiyatlarda neden başarı elde edemiyoruz. aldığımız iki altın madalya ile ortalığı yıkarız, bayram ilan ederiz.
bu kadar üstüne düştüğümüz futbolda bir arpa boyu yol katetmiş olsak, içimiz yanmayacak.
sporun aslinda ne demek oldugunu kavramis insandir. sporun aslinda taraftarlik, taraf tutmak kadar zevk almak oldugunu cozmustur ve keyfini cikarir. iyi ya da kotu durumlarda asla holiganizm demek degildir. sanirim turkiye
futboldan anlamayan insandır

gitsin kumda zıplasın sağa sola gülle atsın denizde senkronize hareketler yapsın vs .
güncel Önemli Başlıklar