bugün

bizim bölümde her cuma günü meydana gelen hadisedir.sıra oluşur.işedikten sonra ellerini yıkayamazsın.
okul tuvaletinde boy abdesti almasından daha münasip olan durumdur.
lise hayatında cuma vakti ile dersin bitiş anı aynı saliseye denk geldiği zamanlarda bir ders önceden okulun tuvaletinde yapılan eylemdir. * *
yakında okullara mescid konması için bahane gösterilecek bir durumdur.
okul tuvaletinde uyuşturucu kullanmak, sigara içmekten bin kat daha iyidir. şu an gidip öğretmenlere şöyle bir soru sorsanız; okul tuvaletinde abdest alınmasını mı, yoksa uyusturucu kullanılmasını mı istersiniz? diye eminim en laikçi,ateist, namazla niyazla alakası olmayan, alnı bir kere bile secdeye varmamış öğretmenler bile abdest alınmasını isteyecektir. ama sen git elini yüzünü musluktan akan suda yıkamak yerine sigaranı söndürdüğün, tükürdüğün visam marka lavaboda yıka.
(bkz: cumaya gittim gelicem)
özel okul wc'leri ise bilemiycem ama bildiğin devlet okulu tuvaletinde ne kadar abdest alırsan al o abdest bozulur. o kirin, leşin içinde abdest almana allah bile razı olmaz. çık bahçede toprakla, kumla abdest al daha iyidir.
(bkz: şov)
toprakla, kumla abdest alınmaz. (bkz: teyemmüm) alınır. suyun bulunduğu yerde de teyemmüm alınmaz. lavabo kirli olsa da su temizdir.
abdest almayanlara baskı kurma amaçlı eylem.
zaten oraya ayağını sokup yıkayan adamın ayağı; oraya ayağını sokup ayağını yıkayan adamı kınayan yüzsüzün yüzünden daha temizdir.
hal böyleyken endişeye mahal yoktur.
namaz için mekan ayrımı yapmayan kişi eylemidir. şahsen ben takdir ederim.
Okul tuvaletinde kürtaj olmak kadar ayıptır.
Yada okulun kuytu yerlerinde o çocuğu yapmak kadar.
Henüz liseye giden bir çocuğun uyuşturucu komasına girmesi kadar acınasıdır da.

Lavaboları pisletir yahu abdest alan.
Yüzüne tükürülesidir, vah vahtır.

(bkz: ailece kınıyoruz)

Ayrıca şov için namaz kılanlara Kuran'dan geliyor:

"De ki: Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabbi Allah içindir"
(Enam/162)
sonucunda okul kantininde namaz kılmakla sonuçlanacak eylemdir.
büyük ihtimalle günde beş defa abdest alan bir insanın ayakları, bu başlığı açan vatandaşın ellerinden daha temizdir. Sormak lazım gelir ki "burada ahkam kesenler günde beş sefer ellerini yıkıyorlar mı?" diye. ki ayrıca bu durumdan şikayetçi olan arkadaşların şikayetlerine istinaden okullarda abdest için özel yer yaptırılsa bu seferde "vay efendim şeriat geliyor!", "vay efendim laikliğe aykırı!", "vay efendim hede.." gibi cümleler kuracaklardır. aslında ne düşündüklerini anlamak mümkün değildir.

sözün özü, daha temiz yerlerde abdest alınması gereklidir.
Abdest alan kişi için hiç de normal bir durum değildir.

Hep rahatsız olur, utanır. Ama aşırı mütevaziliğinden olacak ki, asıl utanması gerekenlerin ona "dinci(!)" gözüyle bakan, ona gülen tiplerin olduğunu bilmez. "Elhamdülillah müslümanız" demekle geçinen yiğitler, en son ne zaman böyle düşünebildiniz bakalım?
hocaların okul yakınında cami olmasına karşın ders aralarında gençlerin ibadetlerini yerine getirmelerini engellemeleri sonucu müslüman gençlerin başvurduğu yöntemdir.
sadece ve sadece gevurları rahatsız edecek bir eylem çeşidi.
sonsuza kadar abdest almakla sonuçlanacak eylem. zira öyle bir ortamda alınan abdest bir şeye benzemez.
(bkz: soda verin arkadaşa)
şartlar kısıtlı olduğu için mecburen orada gerçekleştirdiği eylem.kendisi çokmu meraklıdır sanki orada abdest almaya.ama bazı kişilere bile çok gelmektedir bu.haftada sadece 1 kere olan cuma namazı için abdest alan için bu kadar tantana yapmaya gerek yoktur.ama kişi bunu uygun bir biçimde yapmıyorsa orası başka tabi...
iki metre yanında pisuvara işeyen okul arkadaşına;

'merhaba, ben müslümanım, cinlere inanıyorum, kadınların zaman zaman dövülmesinden, şahitliklerinin erkeklerinki kadar geçerli olmamasından, dokuz yaşında evlenebilmelerinden yanayım. ayriyetten benim gibi olmayan insanlara karşı şiddeti öven bir kitaba inanıyorum. benim gibi değilsen, senin bileceğin iş yarrağım.'

demektir.
tuvaletin müştemilatında bulunan lavabo gibi yerlerin ne için ve ne amaçlı olduğunu herkes bilir. el yüz yıkanır, hijyen temizliği yapılır. abdest alan kişi buna ek olarak ayağını yıkar. içinde biraz sorgulamacı bir ruh barındıran mümin bu durumdan aslında memnun değildir; tuvalet gibi pis bir işin görüldüğü mekanda abdest almak ne kadar doğrudur, yüksekteki lavaboya ayağını koymak için akrobatik hareketler yapmak ne kadar rahatsız edicidir, değil mi ?

okul tuvaletinde abdest aldığı bir arkadaşı yüzünden üstü başı su damlacıklarına bulanan, elini yıkamak için lavabodaki kişinin uzun süren abdest işinin bitmesini bekleyen kişi de burada mağdur olur, değil mi ?

kimsenin de bayıla bayıla okul tuvaletinde abdest almaya gönlü olduğunu sanmıyorum, şahsen benim de okul tuvaletinde abdest aldığım zamanlar oldu ama mekanlar ve bürokrasiler bizi sıkıştırıyor ise benim olduğum gibi birileri daha mağdur olmaya devam edecek.

(bkz: okulda mescit)
(bkz: okulda abdesthane)

bu bkz. lar olmadı şimdi birisi daha rahatsız olur. okulun cami-mescit olmadığından dem vuracaklardır ki zaten kimse okulun yani bir eğitim yuvasının ibadethane statüsüne sokulmasını talep etmiyor. asıl sorun haklı taleplerin kötü ve amacından farklı gösterilerek zulme meşruiyet kazandırılmasıdır. ama siyaset hep aynı yolda yürümez.
abdest fetişzmidir. o kadar müslümansan namazın kazası olduğunu da bilirsin, din şovenizmi yapmazsın. çan sesini duyunca, derste istavroz çıkarmak kadar itici eylemdir.
neden tepki cektiğine akıl erdirilemez. efenim isteyen elini yıkar isteyen abdest alır.
el yıkarken kirler lavaboya akmyor mu? kızlara hoş görünmek adına saca jole sürerken lavaboya boca edilen jole cok mu hoş manzara oluşturuyor? hepimiz mecburiyetten kullanmıyor muyuz sanki? okul tuvaletlerini bok götürürken keyifle abdest alan yoktur süphesiz.
sen ocusun ben bucuyum mavalları bırakılmalı. lavaboda kulağına küpe takmak, göz kalemi sürmek için kulanan adam da yadırganmamalı abdest alan da...

(bkz: lütfen biraz daha hoşgörü)
fatih üniversitesi tuvaletinde sık sık karşılaştığım durumdu. ya tamam alsınlar, abdestlerine namazlarına karışmak bana düşmez ama o parmakların aralarını musluğun ucuna değdiriyolar ya, ense köklerine vurasım geliyordu.