bugün

bugün arkadaşımın çocuğu için bir özel anaokuluyla yıllık 70 bin liraya anlaşma yaptık. tabi ki bu rakamlar maddi durumu iyi olmayanlar için imkansız rakamlar ama yine de ortalama bir ailenin de eğitim giderlerini bir nebze hesaplamak için fikir verecektir.
anaokulu için bu rakamlar konuşuluyorsa demek ki sonraki yıllar için yıllık ortalama 100 bin lira gibi bir maliyet çıkacaktır. 22 yıllık bir eğitim sürecine göre 2.500.000 liraya yakın bir para harcanmış olacak. ( ev kirası, harçlık ve diğer giderler hariç )
iyi bir okuldan mezun olduğunu ve başarılı bir eğitim hayatı yaşadığını varsayarsak ilk bir kaç yıl iyi paralar kazanamasa da bir süre sonra hatrı sayılır bir ortalama maaş kazanması söz konusu olabilir.
örneğin aylık 20.000 lira maaş alsa 125 ayda sadece eğitim maliyetini çıkarabilir. diğer masrafları da hesaplarsak 200 ayda eğitim sürecinde harcanan parayı hemen hemen çıkartmış olacaktır. bu da 16 yıl demektir.

27 yaşında para kazanmaya başlasa aslında yıllar önce yapılan bu yatırım, 44 yaşında tüm masraflarını karşılamaya yeni başlamış olacaktır.

44 yaş evet...

(bkz: hayata sıfırdan başlamak)

allah uzun ömürler versin.
bu parayı özel okul yerine hisseye, gayrimenkule yatırsa ailesi, enflasyon üzerinde yıllık %10 kar getiren yatırım yapsa yıllık 250.000 lira portföy geliri olur. aylık ortalama 20.833 lira okuldan mezun olacağı düşünülen yaşta çalışmadan eline geçen para olur.

bakış açısı önemlidir. eğer eğitime yüksek maaşlı iş bulma çabası olarak bakarsanız kusura bakmayın, salaksınız. hem eğitime bakış açınızdan dolayı hemde para kullanımınızdan dolayı.
Cehaletin bedelinden ucuzdur.