bugün

efendim bu efsanevi ilkokul sanrılarından sadece biridir. öğretmenin yazılı esnasında sınıfın her yerini görebildiğine inanmak gibi. ne aptalmışız lan! yani en azından ben öyleyim. elimde gül gibi fırsatlar varken kopya çekmedim, sırf öğretmenin beni ve yazılı kağıdımı gördüğüne inandığım için. yazık olmuş yahu adrenalinsiz geçilen onca sınıfa. neyse dağıtmayalım konuyu ve esas konumuza geçelim.

efenim bildiğiniz üzre istisnalar dışında* ilkokul öğrencileri saflığın timsalidir. yalansız tertemizdir onlar.işte bu saflıkları ve öğretmene olan bağlılıkları yüzünden onun her söylediğini kabul ederler. ben öyleydim en azından, sizi bilmiyorum. annemle çok kavga ettim öğretmenin söyledikleriyle çelişen şeyler söylüyor diye. çok kızdım ona zamanında. annem "astasın yapma bugünlük ödevini yarın anlatırsın öğretmenine" dediği zamanbir yandan ağlayarak; "hayır yapmam gerekiyo. o beni görebiliomuş akşamlarıda. çok hasta olsam yapmazdım ama şimdi görüosa beni kızar." derdim. hay aklımı skeyim ben. ulan nasıl görecek seni evden mal, düşünsene azıcık!

genelinde böyle olduğuna inanıyorum aslında. bizim hakkımızdaki her şeyi kuşların söylemesi, sırtı dönük olsa bile konuşanları tespit etmesi, evde bile bizi izleyebilmeleri ile birer efsanedir o dönemin öğretmenleri. henüz bize söyleneni sorgulama/ değerlendirme yeteneğine sahip olamayan birer embesil durumunda olduğumuz için, inanırdık onlara haliyle. ama güzel günlerdi be. valla bak.
öğretmenine aşık olan öğrencinin düşüncesidir.

(bkz: bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum)
yaş nolursa olsun tüm öğrenciler tarafından inanılan düşüncedir ama öğretmenler süper güç insanlar olmadığı için yanlışları da çıkabilir haliyle.
(#2791533)
(bkz: ögretmenin her söyledigini eksiksiz yerine getirmek)

genelde ilkokul çağlarında yaşanan olaylardır.

öğretmen 'aynanın karşısında beş defa okuyun bu yazıyı' der.çocuk geçer aynanın karşısına başlar ve susmaz.. gibi gibi ...
batılı ülkelerde doğruluk payı olan davranış biçimidir.

Türkiye'de ise kesinlikle öğretmenlerin her dediğine inanılmamalıdır.
(bkz: türk öğretmenlerin eğitimci olamaması)