bugün

ankara kampusuna puanı yetmeyen ancak ben ille de odtülü olucam diyen öğrenciler için büyük fırsat. endüstri mühendisliği bölümünün açılmasını dört gözle bekliyorum. *
*
burslu bılgısayar muhendıslıgıne ogrencı alırken tercıh hatasından dolayı hatların karıstıgı unıversıtedir.unıversıte aranmıs görusulmus bılgıler alınmıstır.zira burssuz bolumunu gectıgımız yıl 318 ile kapatmıs olmasıyla kktc nın en yuksek puanlı unıversıtedır.bunun yanında kktc nın en pahalı unıversıtesıdır ayrıca.fakat bır vakıf unıversıtesınden zıyade bır devlet unıversıtesı dengınde egıtım vermektedır.
kumarhaneleriyle ünlü kampüstür
diploması odtü olmayan bu çocuk odtü'yü paralı okudu diyerek odtü kkk diploması verilen. girişinde iki adet night club bulunan kıbrısın cenabet okullarındandır.**odtü eğitimini öğrencisine yansıtır, kampüs yaşamı aşık oluncak kıvamdadır. şehire çok uzaktır şehir minübüsleriyle ulaşım yapılır. deniz manzaralı inşaat halinde hoş bir kampusu vardır. öğrenciden çok amele görmek kaçınılmazdır. şehirden okulun içinde ki yurdunuza yemek siparişi verdiğiniz an mikrodalga frınınızın fişini takmanız gerekmektedir okul şehire uzak olduğundan dolayı gelen yemek tekrar ısıtılmalıdır. içerisinde iş bankası şubesi ve lemar market vardır, öğrenci için sıkıcı bir yerdedir ama kampüs içindeki sosyal aktivite mekanları öğrencinin sıkıntısını bir nebze azaltmaktadır okul zamanla çok daha güzel olacaktır.*
http://kkk.odtu.edu.tr/SanalTur/TR/index.html adresinden izlediğim kadarı ile gerçekten çok kaliteli bir kampüsleri var. 624 öğrenciye karşılıksız ve kesintisiz burs vermeleri ise çok iyi. kesintisiz olması özellikle iyi çünkü paralı üniversiteler 2. sene notlar düşük olunca sizi paralı hale getirmeye çalışırlar. kesintisiz burs demek böyle bir sorun olmayacak demektir.
sitelerini incelerken 2011 ücretlerinin aslında çok pahalı olmadığını gördüm. odtü için bu ücretler çok cüzi kalıyor gerçekten.

TC Uyruklu %25 Burslu öğrenciler 9.600 TL
KKTC Uyruklu %25 Burslu öğrenciler 8.625 TL
TC Uyruklu %50 Burslu öğrenciler 6.400 TL
KKTC Uyruklu %50 Burslu öğrenciler 5.750 TL
KKTC Kontenjanından (Burssuz) kabul edilen öğrenciler 11.500 TL
Üçüncü Ülke Uyruklular 7.500$
akademi kadrolarını incelediğimde uluslararası bir kadroları olduğunu gördüm. bu uluslarası kadro sebebi ile odtü kuzey kıbrıs kampusu diplamasının uluslararası geçerliliği olduğunu unutmamak gerekli.
odtü öğrencileri ile aynı öğrenci işleri sitesi kullanılıyor: https://oibs.metu.edu.tr/
çevremdeki bir kaç yeni puan almış öğrenciye tavsite ettiğim üniversite. hem kuzey kıbrıs rahatlığında üniversite okuyorsun, hem de odtü diploması alıyorsun. başka bir ülkede üniversite okuma tecrübesi bu kadar ucuza olamaz diye düşünüyorum. zamanında kıbrıs'ta okumuş birisi olarak kıbrıs'ı özellikle tavsiye ediyorum.
odtü kuzey kıbrıs kampusu'ndan karşılıksız, kesintisiz burs.
bu günün ilk saatleri itibariyle tiyatro şenliği kapsamında misafir olarak ağırlandığım kampüs. şu anda sadece yurtlarını gördüm ve gerçekten hayran kaldım.
kıbrısın lefkeden sonra en dandik bölgesi olan güzelyurttadır, bi tane simit dünyası vardı en son bıraktığımda bir de kampüsün kafeteryasıyla kantini başka bişey yok tek güzel yanı heryer portakal limon bahçesi. ama eğitim iyi diyor herkes+odtü diploması.
önceden ankara kampüsünde verilen diplomayla eşit olsada şu an böyle birşey söz konusu değildir, tercih zamanı dikkate alınması greken bir unsurdur bu.
halk arasında çakma odtü.
Nike vs kardeşler kundura ya da nike vs nixe.
okuyanların ciddi ciddi "ben odtülüyüm" dediği üniversite. şaka gibi geliyor bazen insana. sen kalk, türkiye'de ilk 1000'e girip elektrik elektronik oku, ilk 2000'e girip işletme iktisat oku, sonra adamın biri para verip kıbrıs'ta deniz-kum-güneş takılsın, parayla okul bitirmeye çalışan zenginlerin(!) arasında sınavlara girip çıksın, sonra da "ben odtülüyüm" desin. he amk, kolaydı öyle. biz gerizekalıyız da öss'de ilk 1000'e girdik, hiç çalışmayıp kıbrıs'ta okumak varken burayı tercih ettik.

sözüm sadece paralı okuyanlara değil, %100 burslu okuduğunu söyleyenlere de. yaptığın sıralamayla türkiye'de özyeğin üniversitesi'nde okurdun amk.

edit: haa, inanmayan varsa şöyle buyursun:

http://kkk.odtu.edu.tr/ta...puan_ve_kontenjanlar.html

en son öss'de 32 bininci olan adamı tam burslu almış elektrik elektronik mühendisliği bölümü. 435 puan. türkiye'de aynı sıralamayla özyeğin üniversitesi'ne giriyorsunuz. aha da kanıt:

http://www.derszamani.net...sligi-taban-puanlari.html

abdullah gül üniversitesi bile 436 ulan dsafsdfsgfgd.
gerçek odtü ile sınavları aynı olsa da sınavların değerlendirmelerinin farklı olduğu kampüstür. aynı üniversitede 1. öğretim ile 2. öğretimin sınavları aynı olduğunda arada bazen uçurum olduğu gözlenmiş iken arada müthiş bir sıralama farkı olan yerlerde aynı değerlendirmenin geçerli olacağını düşünmek yanlıştır.
aklı olanın gelmemesi gereken üniversite. bir odtü kkk öğrencisi olarak, öğrencilerin çoğu bizde odtülüyüz odtü ruhu vs. dese de okulun yarısı i brain odtu yazılı t-shirtler le gezseler de sadece kendilerini tatmin etmektedirler. bulunduğu yer ve öğrencileri beş para etmez. yaz okulunda açılmayan dersler, yaz okulunda kredi başına 300 lira verilen dersler( ankara kampusünde 40lira ).... gibi bir çok problem vardır. siz onlar için öğrenci değil müşterisiniz. yani tercihini odtü kkk dan yana kullanmak isteyen arkadaşlar bir kere daha düşünsün olmadı bir daha bir daha ta ki vazgeçene kadar. yoksa ben ve benim gibi düşünenler gibi kaçmanın yolunu arasınız ve geçen yılları geriye almak istersiniz.

edit: ikinci yıl 500 lira üçüncü yıl 2300 lira zam yaparak bana ve benim gibi olan 2012 girişlilere 2800 lira zammı sokan okul! çok sinirliyim sözlük.
çakma odtü.

edt: öğrenci açısından.
psikoloji tam burslu gitsem mi arada kaldım. orada okuyan, oraya giden, gören kişiler bilgilendirirse çok sevinirim.
https://www.youtube.com/watch?v=Ti3uWlK3kps şurada anlatılanlara bakarak tam burslu psikoloji okumaya karar verdim.
burada okuyan arkadaşlar bilgilendirirse çok sevinirim.
lefkoşa'da bakanlık ışıklarını geçtikten sonra, önder avm'ye gelmeden sağ tarafta bulunan bahçeli mekan.