bugün

(bkz: akp basın bülteninden haberler).
gayet mantıklı olan planlamadır. nükleer santrallerin süs için kurulduğunu zanneden ezikler var hala. biraz gelişime açık olun. ileri düzeydeki tüm avrupa ülkerinde var bu santraller.gidin fransa'ya bakın bir. hala da ama santral zararlı maddeler sızdırıyööör diye ağlayanlar var. siktirin suriyede yaşayın siz.
(bkz: akp propagandası)
enerjiye daha ucuz yoldan ulaşmaktır.
fakat güvenlik önlemlerinin en üst seviyede olması gerekir nükleer santral için.yoksa yakın tarihte örnekleri mevcut (bkz: çernobil)
önlemleri alındığı taktirde termik santral gibi doğa düşmanının yanında çok masum kalan santraldir.
çevresel risk ve zararları bir yana ekonomik açıdan da verimli ve rasyonel bir yatırım değildir. isteyen hem google'da hem burada dellilli ispatlı neler döndüğünü bulur.

akp ve yandaş çetesi kese doldurmak için şimdiden on binlerce insanın ve çocuklarının rızkını, geleceğini ve sağlığını satmıştır.
enerjiye daha ucuz yoldan ulaşmaktır.
fakat güvenlik önlemlerinin en üst seviyede olması gerekir nükleer santral için.yoksa yakın tarihte örnekleri mevcut (bkz: çernobil)
önlemleri alındığı taktirde termik santral gibi doğa düşmanının yanında çok masum kalan santraldir.
nükleer enerji yenilenebilir bir enerji kaynağı olmadığı için uzun vadede doğuracağı maliyetlerle birlikte aslında sanıldığı kadar kar etmemek ve ayrıca bolca riske girmektir. hayvan gibi güneş alıyor ülkemiz kursanıza oğlum güneş enerjisi santralleri. avare misiniz amk?
--spoiler--
beyin yerine saman teptiler benim kafatasıma cümlesinin değişik söylenişi...

bu iş de sıktı artık 3 senedir bu sözlükte onlarca başlıkta polemik konusu oldu bu mesele...

sadece ben 20'ye yakın alıntılar, kaynaklar ve gerekli argümanlar içeren 3-4-5 kitap sayfası boyutlarında, makale düzeyinde entryler girdim. benim gibi bir çok insan daha var.

belli noktalardan "hadi koçum" gazlamalarıyla sipariş entry giren yavşaklarsa göt oldukları başlıklara hiç girişmeden arası soğudukça yeni başlık hortlatıyorlar...

kaynak yok, entelektüel tartışma adabı yok... götten uydurma başlıklar ve nerden çıktığı belli olmayan rakamlarla ağalarına muammele çekiyorlar.

genel olarak;

nükleer enerji'nin özellikle bizim gibi nüfus yoğunluğu yüksek coğrafyalarda taşıdığı riskler.

örneğin; sızıntı durumunda amerika, rusya, ukrayna, çin ile durumumuzun aynı olmadığı... (sıkıntı oldu mu adamlar bizim bir coğrafi bölgemiz boyutunda bir alanı tahliye edebilirler. ayrıca insan yerleşimin olmadığı binlerce kilometrelik çölllere, tundralara sahipler. mersindeki santralde bir kaza olsa biz alanya adana, mersin, tarsus'u kapatıp gidebilecek miyiz?)

alternatif enerji yöntemlerinin yeterliliği konusundaki tartışma;

rüzgar ve güneş enerjisi konusunda almanya'nın yaptığı yatırım. 2020'ye kadar enerji üretiminin çok önemli bir kısmını "güneş" panelleri ile karşılamayı düşünen almanya ve türkiye'nin bu panellerde kullanılan dolgu - kumaş teknolojisi...

alternatif enerjilerin (sürdürülebilir enerji) geldiği nokta... türkiye'de teşvik edilmek yerine ekstra vergilendirilmesi.

örneğin rüzgar türbini yaptıranların kaynaklarına sayaç takılıp elektrik ücreti alınması.

nükleer santral sahibi olunca nükleer silah sahibi olunacağı yanılgısı;

tost makinası muadili rus teknolojisi ile nükleer silah için gerekli madde zenginleştirilmesini yapmanın imkansızlığı

atık ve güvenlik sorunu

hem "sen, ben, bizim oğlan" şeklinde yapılanmış kamu personelinin yetersizliği ve aymazlığı hem de deprem kuşağı üzerinde nüklleer santral yapmanın tehlikeleri... (fay hattına santral kurulmak isteniyor"

hem dünyadan hem de türkiye'den örnek makaleler alıntılar ve argümanlarla defalarca tartışıldı.

ama yine, yeniden götten üfürme "nükleer negzel lan!" başlıkları ortaya saçıldı.

açanlar da istisnasız nonoşun kürtçü cemaatinin tosunları...

yaptıkları yapacaklarının garantisi işte. sizce bu adamlar memleket hayrına bir halt işler mi?

--spoiler--

(#19622704)