bugün

(#7078437) ne savunduğunun bile farkında olmadan gece yarıları hallenip, ter içinde heyecanla entry giren asosyal cahil zevatın son eğlencesi. sanırım kendileri yedikleri yıttukları lafların nereye gittiğini görmüş olacaklar ki, zeka açısından epey zavallı seviyede olan bir insanın bile yap(a)mayacağı "eee ben öyle dememiştim amaağ" yolunu seçme eğilimindeler.

onu bunu geçelim de neyin ne olduğu ortada zaten, az çok okuması anlaması olan açar okur. "din hanesinin çıkarılması" şeklinde bir ifadeye mal gibi atlayıp din hanesini sildirdiği için alakasız bir başlıkta çocukça hava atmaya çalışan alt özel düzeyde ergen varlıkların sözlükteki varlığı bile ortamın ne derece boklaştığını göstermesi açısından ibret verici. hava atmak derken "götü yemek"ten bahseden birinin yakında bunu da inkar edip zırıl zırıl ağlamasını görmek keyifli olacak, bekleriz.

neyse ki kafa diye taşıdığı fakat fazla eğitilmediği için mahalle soytarılığından öte pek işe yaramayan şeye sahip yazar özentisi artıklarla uğraşmayı pek sevmiyorum, eskisi kadar eğlence yaratmıyor varlığınız. küçüklüğünden beri içinde kalan öne çıkma arzusunu ona buna sırnaşarak aşmaya çalışan cahil zevatın yılışıklığı gerçekten haz vermiyor. o yüzden burada kesiyor asosyal geriliğini başka mecralarda sosyalleşmeye harcamalarını diliyoruz. işsiz güçsüz pc başı delikanlıları için daha fazla zaman tüketmeye de gerek yok zaten. futbol, zirve ve internette forum okumaktan başka boka beyni basmayanların anlamaları için son tanım: türkiye'de henüz gerçekleşmemiş olan durumdur...

(bkz: nokta)
(bkz: 7 nokta 4 yetmedi mi)
boş bırakılabilen bir hanenin boşuna kaldırılması talebidir.
benim hiç inancım yok ben dünya vatandaşıyım sizin inandıklarınızın tamamına inanmıyorum arkadaş diyenler için de sorun yoktur zaten. olayı toplumsal boyuttan incelersen fazla detaya girmeden topluma paralel kurumsal bazda çok sık kullanılan kimliklerde din hanesinin boş kalmasına kolay kolay akıl erdiremez bu memleket. o sebeple orada durması sizin avantajınızdır. şu aşama için söylüyorum bunu, yoksa bana ne istersen kızıl gezegene tapar diye yazdır.
boş kalan yere tuttuğu takım ibaresi konulmalı.
laik bir ülkede olması gereken durumdur.
avrupa insan hakları mahkemesinin, insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle bu olaya el attığı hadisedir.
din üzerinden siyaset yapacakları zorlayacak hadisedir.
hristiyan batının aldığı hiç bir karar yüce türk milleti tarafından siklenmeyeceği için pekte bir anlam ifade etmeyecektir. ha illa çıkarmak isteyene de aman çıkarma diyecek halimiz olmadığına göre varsın ne bok yerse yesin.
Avrupa insan hakları mahkemesinin değil, ülkemizdeki yargı ve yürütme kurumlarının kararı olmasını dilediğim, insanı ötekileştirmekten, 'diğer' olmaktan bir nebze çıkaracak bir durumdur...
indirmesi kimilerine göre zordur. kaldırmayın. ne insanların midesini ne de s2ni.
ülkemiz koşulları içerisinde, başvurmaya kalkışan şahsın; vatandaşlıktan çıkartılacağı eylem planı.
çok geç kalmış eylemdir.
güzel fikir. Zira kimliğinde müslüman yazıp onun üzerinden prim yapan o kadar çok insan var ki...
kaldırılmasından taraf olduğum fakat bu avrupalı bir kurumun kararına bağlı olacaksa sonuna kadar kaldırılmamasını savunduğum olaydır. türkiye cumhuriyeti'nin kendi kararlarını vermekten aciz bir durumda olduğunu sanmıyorum. ne kadar yanlış ta olsa bir başka ülkeye koşup "abi benim zorla dinimi yazıyorlar" diye şikayet etmenin alçaltıcı bir durum olduğunu düşünüyorum. o "abi" dediğin kim köpek ki?
zaten öle bi bölümün olması rezaletti..
ve açıklamaları neydi hatırlarsanız "istemeyen yazdırmaz kardeşim"
yazdırmayanların müslüman olmadıklarını ilan etmiş olmaları akıllarına gelmemiş olucak ki...
buradaki önemli nokta, tek bir kişinin, nüfus müdürlüğüne gidip bilmem kaç kuruş verip o haneyi kaldırabilmesi değildir zira bunun hiçbir gerçel anlamı yok. önemli olan, herkeste kalkması gerektiği. eğer ki o cüzdanda, islam yazılabiliyorsa, o yazı orda bulunmalıdır muhtelif yerlerde.

kişi eğer değiştirmiş ve haneyi boş bıraktırmış; ama bir yandan da diğerlerinde islam yazıyor ise bu o adama bir baskı olabileceğinin işaretidir. önemli olan kimsede olmamasıdır o hanenin. yani istersen hiçbi şey koydurtma din hanesine gibi bir çıkışma pek bir beyhude. amaç nüfus cüzdanına bakanın, cüzdanın sahibinin dinli dinsiz olduğunu, dinli ise hangi dine mensup olduğunu anlamamasıdır.
çok ta önemli değildir. nüfus cüzdanında din kısmında ne yazdığı. sonuçta herkes orda yazıyor diye o din e mensup olacak demek değildir.boş yere gündeme gelmiş saçma bir konudur.
turkiye'de onemlidir.

karakolluk oldugum bir bayan ile kimlik tespiti sonrasi polisin yanima gelip "sen merak etme seni buna yedirmeyiz" demesi, kimlik kartinin din hanesinde islam yazmadigi icindir. o an icin sevindim tabii polisin yanimda olmasina ancak mantikli dusununce ne kadar yanlis oldugunu gordum. o bayan da bu ulkenin insani, vergi oduyor, hizmet veriyor ama kanun onunde esit degil.
muhafazakar kesimin, geri kalan kesime her geçen gün baskısını arttırdığı bir ülkede elbette yerine getirilmesi gereken husustur.
an itibariyle televizyon ve internet haber kaynakları tarafından "yeni yapılacak düzenlemeyle artık nüfus cüzdanlarındaki din hanesi kaldırılacak" gibisinden şeyler duymaya başladım. aihm tarafından karar, yaptırıma dönüşmüş.
yaratıcı ile insan arasındaki bağın, inancın, o en saf duygunun pvc kaplı bir kağıt üzerinde yazması zaten gereksizdi. yerinde bir karar.
Aslında kaldırılmalı bence de. Nüfus cüzdanlarında bulunan bilgiler bizim kim olduğumuz konusunda delil teşkil eder. isim, soy isim, ebeveyn isimleri, kan gurubu vs gibi bilgiler bizi tanımlamak için yeterlidir. Nüfus cüzdanını eline alan kişi, bizim dinimizin ne olduğuyla neden ilgilensin ki.
laik olmayarn ülkemizde köktenislamcı olmayanları hedef göstermekten başka bir şey değildir. düşün bi, arabanı çevirmiş polis bakmış ki nüfus kağıdına; dinsizsin. yarraa yedin mi yemedin mi?
kimliklerden din ibaresi tamamı ile kaldırılıyor, dini kısmı boş bırakılmıyor, yanlış anlaşılmasın.
islamiyeti sadece vicdana indirgemek isteyen dinsiz zihniyetin ürünüdür.
inanç nüfus cüzdanına yazılamayacak kadar değerlidir. fakat bu uygulamadaki amaç dine olan saygı değil, dinle ilgili durumların ortadan kaldırılmasıdır.