bugün

gereksizdir zira istendiğinde boş bırakılabilinmektedir. ayrıca bir kağıt parçasında dahi din yazısını görmeye dayanamayanlara ne denir ki? birde bunu demokrasi, laiklik şu bu adına yapınca. varsın yazsın efendim neden rahatsız etti?
ya anlamayan, ya da anlamamazlıktan gelenlerin "istersen değiştir" diye çıkıştığı bir mesele. hiç düşünmezler mi ki o din hanesinde "islam"dan başka bir şey yazarsa sahibinin başına gelmeyen kalmaz. o fişten bu fişe dalgalanır durur. din neden önemlidir nüfus cüzdanında? bu hanenin olmaması neden insanların zoruna gitmektedir? bir de bir lütufmuş gibi sunuyorlar değiştirebilirsin diye, yok değiştiremeseydi kimse hristiyan budist olamasaydı.

sanki normal olan değişmemesiymiş de, hadi lütufta bulunup bu imkanı da sağlamışlar gibi konuşuyorlar bir de. dinine bakayım da islam yazmıyorsa anasını bile belleyelim gibi bir fikir yoksa arkasında o hane orda gereksizdir. tek amaç fişlemek.
gereksiz değildir, gayet de gerekli bir uygulamadır. varsın yazsın efendim, nasıl olsa sizinki default olarak "islam on" modunda geliyor. peki ya bu dine mensup olmayanlar ne olacak, boş mu bıraksınlar? ya da başka bir din mi yazsınlar?

gecenin bir vakti kimlik kontrolü yapan polislerle hiç takışmadınız sanırım, ya da yaşadığınız memleketi pandora falan sanıyor olmalısınız...
kimsesizler, evsizler öldüğünde hangi dini törenle gömülecekleri nasıl bilinecek?
gereklidir ancak imkansızdır. hele de bu iktidarla.
4,5 liraya tüm nüfüs müdürlüklerinde yapılacak iştir.5 dakikanızı alıyor.
ister yazılsın ister yazılmasın bir anlam ifade etmiyor. çıkarılsa dahi olur. fakat bence asıl sorun orda islam veya başka bir şey yazdığı zaman kamu görevlileri tarafından farklı uygulamalara maruz bırakılıp ayrımcılık yapılıyorsa vahimdir.

yıllarca din faşizmi yapılıp insanları ayırmaya çalışıp veya hepsini islam yazarak kendi çizdiği sınırlara çekmeye çalışan bir devlet politikası halkı da etkilemiş ve insanlar kendinden olmayanları red ediyor ise bunu nüfus cüzdanlarından kaldırmak kısa vadede bir işe yaramaz.

iki ucu boklu değnek dediğimiz bir sorun. insanlar rahatça, gurur duyarak kimliklerini, dinlerini söylemekte çekinmemeli ve nüfus cüzdanlarında istedikleri dini gururla yazdırabilmeli. ancak bu bir ayrımcılığa neden olacak ve mahalle baskısı dediğimiz şey yüzünden insanlar dinlerini yazdıramayacak. bence önemli olan orda ne yazdığı değil orda yazana göre farklı muamele etmektir. bu sorun yeterince "demokratik anlayış" gelişmeden çözülemeyecek olduğundan ne yapılırsa yapılsın doğru olmaz. yani zamanı değil.

eğer özgürce dinini ifade edip farklı muamelelere maruz kalmıyorsak o zaman demokrasinin laiklik ilkesini yerine getirmiş oluruz. laiklik bazılarının yorumladığı gibi dini her şeyden kovmak değildir. herhangi bir dine inananların devlet katında dininden bağımsız vatandaş sayılabilmesi ve dinini yaşayabilme, özgürce taşıyabilme hakkıdır.

bazı insanlar müslümanların laik olamayacağını ifade ediyor. laiklik anlayışı eğer benim yaşamımı kısıtlamıyorsa laikliktir. dinim bana, eğer bir ülkede dinini rahatça ifade edemiyorsam, yaşayamıyorsam o ülkeden daha iyi bir yere gitmemi emrediyor. yani bir müslüman olarak benim laikliğe ihtiyacım var. bir çok dindar türkiye'nin laiklik anlayışındansa avrupanın laiklik anlayışını benimseyip avrupayı türkiye'ye tercih ediyor.

laiklik anlayışı; bütün dinlere özgürlük sağlamak iken, dinleri yaşayanlara baskı ve kısıtlama olarak kullanıldıkça demokratik bir kimsenin bu tür bir laikliği kabul etmesi mümkün değil. laikliğe en çok dindarların ihtiyacı varken, dindarların karşı çıkıp, dini olmayanların dindarlara bu yolla baskı yapması en büyük garabet.

demokrasi ve insan hakları; insanların özgürlüklerini genişletmeye yarar. laikliği insanların özgürlüklerini kısıtlamak için kullanan adamın demokrasiyi savunması inandırıcı değildir. bu ülkede laiklik özgürlüklerimizi genişletiyor mu, daraltıyor mu? müslüman baş örtüsü takamıyorsa, hristiyan haç takamıyorsa, alevi kendi ibadethanesini açamıyor ve başka bir dini öğrenmeye mecbur bırakılıyorsa buna laiklik demek yalan olur.

müslümanlar her insanın dinini, dinsizliğini serbestçe yaşayabilmesini savunur. gerçek manada laiktir ve bu dininin emridir. sözde laiklerin savunduğu gibi dini inançları evlere hapsetmek, dinlerin halk arasında farklılık yarattığı ve bu farklılıkların toplumu böldüğünü savunmak tek düze insan yaratma modelini savunmaktır. bir hristiyan vatandaşımıza sormak lazım osmanlı zamanında mı daha rahat dinini ifade edebiliyordun, şimdi mi diye... ama resmi ideolojimizin laiklik yorumu, millet yorumu her türlü farklılığı yok etmek olunca yıllardır bir travma yaşıyoruz.
olması ya da olmaması durumunda pek birşeyin fark etmeyeceği durumdur. isteyen dinini o haneye yazar, istemeyen yazmaz.
kimileri laik ve sosyal bir ülke de bu da nesi diyebilir fakat bu ülkede din ve vicdan özgürlüğü de olduğu unutulmamalıdır.

kimi neden rahatsız ettiğini halen anlamış değilim zaten. isteyen boş bırakabiliyor zaten o haneyi. sadece yanlış olan şey çocuğun dünyaya gelir gelmez o haneye dini islamdır yazmak.

ayrıca unutulmamalıdır ki kişi öldüğünde ( ki sahipsiz ve tanınmayan biri olduğunu düşünün) cenaze namazının nasıl kılınacağına dair ipucu veren hanedir.

kaldırılmasında ya da illa yer almasında ısrar etmek, ardında farklı bir niyetin olduğunun göstergesidir.
özgürlüğün ta kendisidir.

tanrı ile benim aramda başkasının işi ne?

hele nüfus müdürünün işi ne?

kime ne benim inancımdan?

bu sadece benimle allah arasında olan bir sorundur.

kime ne? diyesi gelir insanın.
dandik bir dilekçeyle, en fazla 15 dakikada, nüfus cüzdan ücreti dışında 5 kuruş ödemeden yapılabilen işlemdir. ancak çoğunluk tarafından bilinmediğinden hala "nüfus cüzdanında din hanesi var, çok saçma yhaaa" diye bik biklenmektedir.

3 yıldır islam'sız bir nüfus cüzdanım var, şimdiye kadar bir tek insan evladı bile merak edip bakmadı din hanemde ne yazıyor diye.
içinizde hangi inancın olduğu ya da olmadığı kimseyi ilgilendirmez. seçimlerinizde özgürsünüz, doğar doğmaz yediğiniz damgayla da yaşamak zorunda değilsiniz.
Yerinde bir eylemdir. Nüfus cüzdanı insanın hangi ülkenin vatandaşı olduğunu göstermek ve kişinin kimlik bilgilerini belirtmek içindir. Laik bir ülke de yaşıyorsanız - ki yaşadığımızı sanıyoruz- insanların dinleri devleti ilgilendiren bir husus değildir.
gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülke olabilmeleri için gereklidir.*
ümmeti değil halkı oluşturur T.C. vatandaşı olanlar. nüfus cüzdanlardındaki din hanesinin olması işte bu yüzden önemlidir. ha tc kimlik numarası gibi zorunlu olmazsa hiç bir önemi yoktur benim için. sadece bu konuda kafa düşünenlerin ve ya gerçekten dinsiz olanların kendi aralarındaki evcilik oyununa benzer. ha bu hükümetten beklenir bence zor. ama açılım da beklenmiyordu oldu. gene ama olmaz bunlarla. daha çok cüzdan eskitiriz biz bu gidişle...
mantıklıdır. yeni doğan çocuğa soruluyor sanki inancın nedir diye. inancın yeri nüfus kağıdı olmasa gerek.
umarim cevirip arkasina bakmaz diye ter dokturen endiselerin sona ermesi anlamina gelir. bos birakma onerisi malesef allahsizlik olarak yorumlandigi icin top yekun kaldiriilmasi otekilestirmeyi azaltacaktir.
gereklidir, laikçilik değik laiklik için. (aga bunlar farklıdır)

semih cumhuriyeti için de bir önerim var ki o da sc nüfus cüzdanlarında favori seks pozisyonu kısmı olmalıdır.

sonra da istatistikler açıklanmalıdır, semih cumhuriyeti'nin yüzde 50'si şu pozisyondan, yüzde 31'i bu pozisyondan hoşlanıyormuş diye. açıklarken de görsellik katılabilir, bambaşka olur...ay lav yu semih cumhuriyeti.
nüfus cüzdanlarından din hanesi çıkarılsın yerine azı dişlerinin adedi yazılsın yaş tahmininde kolaylık olur.
anayasada da belirtildiği üzere devletin resmi dini olamaz.

devletin oluşabilmesi olan üç öğeden bir tanesi de insan öğesi olduğuna göre devleti oluşturan temel etmen de insandır.

din vicdanla sınırlıdır kimlikle değil.
halen daha "15 dakikada zırt diye çıkarttırıyorum abi" modunda gezen anlgılama özürlülerin yorum yaptığı uygulamadır. yok öyle bişey kardeşim, 15 dakikada o haneyi oradan çıkarttıramazsın anca din hanesinde "islam" yazmayan bir nüfus cüzdanı çıkarttırırsın 15 dakikada. bu polisle, bu güvenlik güçleriyle o kimlik götüne 15 dakikadan kısa sürede girer afedersin.

tanım: sadece yasal düzenleme ile oluşabilecek uygulamadır, başka da yolu yoktur...
Belki şu işe yarayabilir: Halk dilinde 'cahil' dediğimiz dünyadan haberi olmayan ve eğitimsiz olan kişilerin, gayrımüslimlerin nüfus cüzdanlarının din hanesinde örn. 'Hristiyan' ibaresini görüp; 'anaa abi sen nerelisin' veya 'abla sen nasıl TC vatandaşısın bu nasıl oluyor burda hristiyan yazıyor o ne demek yaeww anan buban nereli senin?' gibi aptal,salak, saçma sorularına maruz kalmaktan kurtulurlar... Bu örnekteki gibi zat-ı muhterem kişiler ülkemizde fazlasıyla bulunmaktadır, istemediğiniz kadarı üniversitelerin öğrenci işlerinde, ofisinizde tam karşınızda, anfide çaprazınızda, alt katınızda, avmlerde arkanızda hatta yaşadığınız ülkenin başında biryerlerde yer alıyor olabilir...
bi sikim bilmeyip oturduğu yerden sallayanlar tarafından imkansız görülendir.
3 sene önce, dandik bir dilekçeyle, toplamda 15 dakikada islam'sız nüfus cüzdanı çıkarttım derim, inanmazlar bunlar. aynı şekilde, birkaç ay önce başka bir arkadaşımınkini de sildirttik. toplamda 15 dakikadan fazla sürmedi. tüm gün sözlükte pineklemekten dolayı haberiniz olmamıştır belki; ama yasalar değişti. burada yalan söyleyecek halim yok.

ha bir de, islam'sız nüfus cüzdanınyla polislerden dayak yediklerini iddia edenler var. ayıptır söylemesi götümle gülüyorum. öbür entry'mde söyledim, şimdi de söyleyeyim. 3 senedir, birçok polise, güvenlik görevlisine, devlet memuruna, zarta zura gösterdim kimliğimi. tek biri (rakamla 1'i) bile çevirip bakmadı! arkadaşım da aynı şekilde. ha, oldu da baktı, niçin müslüman olduğumu sorup beni dövmeye kalktı. kimse benim inançsızlığıma laf söyleyemez; ama siz din haneniz yüzünden makatınıza polis copu yediyseniz o sizin gerizekalılığınız, ezikliğiniz, mallığınız. şurada 3-5 entry karaladığınıza göre boş değilsiniz, olan bitenden haberiniz var. polislere de yasalarımızı hatırlatabilirdiniz. en basitinden; kimliğimi görmek isteyen bir polise en başta ben soruyorum "önse seninkini görelim" diye. hede hödö derse "bilmemne sayılı kanuna göre bu hakkımız var" diyorum, paşa paşa gösteriyor. çünkü polis cahil, sizden daha çok şey bilmiyor.

yapmadığınız, prosedürünü bilmediğiniz şeyler hakkında atıp tutmayın, komik oluyorsunuz.
prosedür falan gibi bir iki kelime öğrenip bir boktan anlamadığı halde sallayanların olduğunu iddia ettiği durum. tek sosyalleşme mekanı olan sözlüğün karşısına geçip sivilcelerini yolarak entry giren bu ergen zerzevatın önce okuduğunu anlama dersi alıp ondan sonra atıp tutmaları kendi dimağları için faydalı olacaktır. bu şekilde komik duruma düşüp her doğan gün yeniden göt olmanın hazzını yaşıyorlar ne de olsa...

10 defa söyledik 15 dakikada falan olmayan durumdur. 15 dakikalık prosedürde yapabileceğiniz tek şey o hanenin yerinde durduğu ama içinde islam yazmadığı bir kimliktir. salaklığın bu kısmını aştıysak devamını getirelim, zira daha önce de aynı şeyi bu cahil ergenlere elli defa söyledik. 15 dakikada yapabileceğin şeyin ne olduğunu kahvede tüm gün kağıt oynayan okuma bilmeyen adam bile biliyor, sen gelmişsin prosedür buldum diye zırlama peşindesin. çocukluğuna veriyoruz.

diğer nokta, yok neymiş 3 senedir bir sürü polise memura kimlik göstermiş kimse de çevirip bakmamış. herhalde bu arkadaşlar kimlik kontrolünü sadece çay bahçesinde gazoz içerken ya da yol kenarında karı kız keserken yaptırıyor. ulan kaç defa hakkınızı aramayı bildiniz, kaç defa bir yürüyüşe ya da eyleme katıldınız. demokratik hakkını aramadan anladığın sktiriboktan bir memurun kimliğini sormaksa bırak gitsin zaten. istanbul gibi yerde saçları uzun olduğu için asker kaçağı diye merkeze alınan insanlar var. hakaret edip sövüp sayılıp geri yollanan adamlar dolu memlekette. bu durumda yapabileceğin tek şey dava açıp peşinden kovalamaktır. ama tut ki bir eyleme katıldın, üniversite mezunu bir iş sahibi olarak hak aramak için meydana çıktın. orada sana gaz sıkan polise yasalarını mı hatırlatacaksın. gaz içinde copla girişen çevik kuvvetten kimliğini göstermesini mi isteyeceksin. perişan halde merkeze götürdüklerinde kimliğindeki islam hanesinin boş olduğu için adam sana sövüp gereksiz yere sabaha kadar bekletirken ne hakkından bahsedeceksin?

neyse ki senin başına böyle şeyler gelmez. yıllardır süren ezikliğinizi ve mallığınızı ot gibi yaşayarak sürdürürsünüz, ne eylemden haberiniz olur ne de hak talep etmekten. böylece kıçını yaladığınız polisle de gül gibi geçinip gidersiniz. yaşamadığınız hayal ürünlerini de günde 20 saat takıldığınız asosyal forumlarda, sözlüklerde atıp tutarak savunmaya kalkarsınız.

daha çok konuşup rezil olmayın bari...
çok da önemsenecek bir durum değildir. din kalptedir nüfus cüzdanında değil.
gereklidir. doğar doğmaz nüfus cüzdanına yazılan islam ibaresi yönlendirmeden başka bişey değildir. insan buna özgür iradesiyle karar verir. hangi dine mensup olacağına birey karar verir kurum değil.
orada ne yazdığının önemi yoktur önemli olan kişinin içinde ne olduğudur; bağırsak, mide, kalp (bu herkeste yok), apandisit (gereksiz yere patlayabilecek bomba niteliğinde bir organ), akciğer (sigarayla aynı ortamda tutulmaması gereken organ), karaciğer (alt ve ast oranlarına 6 ayda bir bakılması gereken ve her seferinde yüksek çıkıp sinir bozan organ) gibi şeyler mevcuttur. Önemli olan kişinin kendisine yakın bulduğudur.
girdiği entry sayısı şahsımın 3 katı olan asosyal mantarların, haklılığını, dayanağını bilmeden ispatlamaya çalıştığı "prosedür". bir de bunlar benden 2 yaş büyük olup da, sözlükteki herkesi ergen yerine koyanlar, okudukça yarılıyorum.

kendi dışında herkesi toplum sorunlarında duyarlı zanneden, süper aktivist, eyleme gittiğini laf arasına sıkıştırmaya meyilli dangalak tayfa, kendini bi bok zanneder; ancak bi bok bile değildir. öyle adam olunmuyor, seni yemişler.
bir tek siz eylemlere katılıyorsunuz di mi dingiller? bunu övüntü malzemesi olarak kullanmaktan hoşlanmıyorum; ama bu durumda kısaca değinmek zorundayım. bayrak salladığım yürüyüşleri saysam birilerinin götü düşer. belki o seviyeye düşüp hepsini listelemeliyim ha? yeter bence. asıl konumuza dönelim.
sokakta yürürken, hadi çok meraklısınız- eylemlerde ve bunun gibi birçok yerde kimliğimi gösterdim, sonuç değişmedi. ben, müslüman olmadığım için cop yeyince mi rahatlayacak mastürbatörler? onu da yemem, hukuktan haberimiz var. 2. sınıf internet sözlüklerinde siyasi entry kasmak yerine gidin biraz kanun neyim okuyun. belki cahilliğiniz kapanır. hem kadro beklerken de sıkılmazsınız.

gerek kimlik gösterme konusunda, gerekse başka konularda birçok polisle küfürleşmeye kadar giden olaylar yaşadım; ama yok. tek anarşist sizsiniz aq, düzenin adamı biziz. islam'ı sildirmeyi götü yemeyen sizsiniz, ergen(?) biziz. siz cop yediğiniz için ezik değil, kahraman oldunuz! vay be, çok etkilendim.

eyleme katılacak kadar cesaretin var da, din hanesini sildirmeye mi götün sıkışıyor?
güncel Önemli Başlıklar