bugün

tarih yazmak tarih yapmak kadar önemlidir, yazan yapana sadık kalmazsa, değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak mahiyet alır!...
-mustafa kemal atatürk!...
--spoiler--
tarih anlayışı farklı olmasından dolayıdır
napolyonla-atatürk karşılaşsa ne konuşurlar acaba merak ettim şimdi?!
--spoiler--
napolyon kendisi diktatörmüş sanrım ve de herkesi kendisi gibi sandığından böyle demiş sanrım
tarihi kazananlar yazar diye
ya da böyle sanıyoruzdur!!
-gibi!
"hangi yalanını yakaladın evladım?" sorsan yamulup kalacak yazar saçmalığıdır.

yalancı değil bilgi, belge ve dökümanlar ile haklılığı ortada olan bir eserdir nutuk.
yalan degil de keskin bir egodur.
yıllar boyunca sistematik şekilde ve zorla dikte edildiği rivayet edilen nutuk hakkındaki ipe sapa gelmez önerme.
30 sene boyunca keleşlerle bixilerle mayınlar ve baskınlarla ülkenin bir bölgesine yapılandan daha mı zorla dikte ediyor bir nutuk, anlam vermek çok zor.
olmayan kültürü olmayan lisan ve alfabesi hepsini geçtim tarihte var olamamış biat edip tebaa olmaktan öteye gidememişlerin bu metni dikte etmekle beraber kullanması daha ironik.
doğru ama eksik bir görüştür.

nutuk bir tarih kitabı değildir, siyasi bir metindir. siyaset dediğimiz şey ise yalan-ikna sanatıdır. atatürk'ün de büyük bir politikacı olduğuna göre nutuk dediğimiz metinde doğru ve yanlış aramak hatalıdır. kendi döneminin zihniyeti bakımından incelenmelidir.
yalancı tarih değil de daha ziyade resmi tarih gibi düşünülebilir. ama aslında nutuk bir tarih kitabı olmaktan ziyade mustafa kemal atatürk'ün siyasi manifestosu gibi düşünülmelidir, yani daha ziyade epeyce kaynak da içeren bir politik metindir.