bugün

ilhamımı aşağıdaki haberden aldım. ben bir agnostiiğim, ateist ya da deistte olabilirdim. bu ezan sesini her gün 5 defa dinlemek zorunda değilim. dindarlar kendi ibadetlerini kendi içlerinde yapsın. ayrıca neden o kadar yüksek desibelde yayın yapıyorsunuz? bakın sataşmıyor küfür etmiyorum. ama ibadetinizi ve dini vecibelerinizi yerine getirirken bizleri rahatsız etmeyecek şekilde yapın. zaten muhammed yaşasa o da böyle isterdi (espri yaptım kızmayın). aklı başında mantık ve makul çerçevesinde düşünen her müslüman böyle düşünür bence. kapalı devre ses siztemi yapılabilir mesela ezanlar için. her müslümanın evine kapalı devre ses sistemi yapılır veya ufak bir uygulama ile telefonlarla bu sorun çözülebilir. şimdi bu ezanları susturamazsınızcılar çıkacaktır meydana. işte onlara da şunu söylüyorum; bizde susmayız. kimse susmaz ve hakkını arar. ezan ı çok seviyorsan youtubetan aç son ses evinde dinle. neden herkese dinletme ihtiyacı duyuyorsun ki?

--spoiler--
Lefke'de bulunan Şeyh Nazım (Orta Cami), Pir Paşa ve Aşağı Camilerde Sabah ezanlarının okunması mahkeme kararı ile yasaklandı.

Lefke'de Üç Camide Sabah ezan sesleri sustu. Ezan sesinden rahatsız olan Avukat Feza Güzeloğlu, hoparlörden okunan sabah ezanının Lefke Kaza Mahkemesi'ne dava etti. Mahkeme, dava sonuçlanana kadar, hoparlörle sabah ezanın okunmasını durdurmak için talep ettiği ara emrini vererek ezan okunmasını yasakladı.
--spoiler--

http://www.gazetevahdet.c...lar-susturuldu-35976h.htm
köpeklerin ezan sesi duyunca neden tepki verdikleri sorusunu akla getiren söylemdir.

neden böyle bir tepki verdiklerini anlamak zordur.

rahatsız mı oluyorlar acaba?

ya da onlar havlayınca ezan sesi dinecek mi sanıyorlar?

tamamen köpekler üzerinden düşünüyoruz şu an.

belki de bazı insanlar da iddia ettikleri gibi maymundan değil,

başka canlılardan da geliyor olabilirler sonuçta.
hakaret olarak algılanmasın ama benim de profil resmim o şekilde olsa bende dava açardım şahsen.

onun dışında bir insanın en doğal hakkıdır. eğer rahatsız oluyor iseniz dava açınız sıkıntı yok.

mesela ben de siz dava açtıktan sonra ezan sesli olsun her yerden duyulsun diye talepte bulunacağım.

böyle böyle avukatlara iyi para kazandırırız.
Ezan bir ilandır. Namaz kılınacak gelin demek belediyeler bir kayıp parayı bile hoparlörden duyuruyor. Halkın büyük kısmını ilgilendiren bu durumun ilan edilmesilanedilmesi niye bu kadar tuhaf? Ama desibel kısılmalı biraz cidden rahatsız edici oluyor bazen.
Öneri güzel ama gerçekçi olalım, öyle bir şey türkiye de olmaz. Sadece caminin sesini arttırmak varken devlet her müslüman aileye o cihazdan vermeyi reddeder. işine gelir ve haklıdır(devleti ne kadar sevmesem de...) Şimdi yaşlısı var, işitme sorunlusu var. Bu insanlar ne anlasın o cihazdan ? Dibimde bir cami var ama sesi pek çıkmıyor çünkü yakınında bir üniversite var. Bu yüzden ezan sesinden böğüren bir caminin yanında oturan biri kadar rahatsız olmuyorum. Sanırım benim için iki ucu boklu değnek ezan sesi olayı. Sesi kıssan millet duyamaz. Sesi arttırsan kafan patlar.
Uygarlığin ve hoşgörünün kucağı islam'a inananlar tarafından türlü türlü zeka fışkıran şaka ve hakaretlerle karşılanan öneridir.
Ezan kutsal değildir. Ve yazar bi bakıma haklı ezana ihtiyaç yok herkesin saati var . Bu ülkede sadece müslüman yok ki . Eksileyebilirsiniz. Bir dava açma eylemi.
namaz vaktini takip edebilmek için onlarca yol varken günde 5 defa ezan okutulmaz. kültürel olarak camileri severim ancak ezan belirli turistik yerler dısında okunmamalıdır. bunun sebebi de nasıl ben avrupaya gittiğim de can sesi duymak istiyorsam o ülkenin kültürünü yaşamak istiyorsam elin avrupalısı da sultanahmette gezerken ezan duymak isteyebilir.
o halde dünyada ezan okunmayan yerlerde var, gitmek mümkün.
Social conformity icin sacma sapan seslere katlanmak zorunda degilim. Musiki hic bir degeri olmayan, Arapcasindan hic bir sey anlasilmayan ve akustik hic bir deger tasimayan tingirtiya gunda 5 defa musamaha gostermek zorunda degilim. Synchronization da cok kotu, yaninizda 3 cami varsa her biri farkli zamanda basliyor, iyice karisiyor her sey. Cidden bu haklarima karsi yapilmis bir arrogance.
toplum sosyolojisinin değişmesiyle birlikte elbette hz peygamber zamanında ki anlamında değil bugün ezan sesi. gerçekten de hoparlörlerin rahatsız edici olduğu kısmına katılıyorum üstelik sadece hoparlör de değil kötü sesli imam/müezzinler de cabası. bugün ezan sesine yüklenmesi gereken anlam ise "islam toplumunun"(!) ya da islam tarihinin anlamlı bir sembolü işareti olması gerekir. bu yüzden sadece güzel sesli müezzinlerin ezan okumasını tercih ederim. ezan sesi duymak istemeyen kişiler için ise maslahata göre hareket edilmeli, teklif veya tasarı versin hdpli ya da chpli vekiller götürün referanduma hallolsun.

edit: ünlem işaretli kısım biz değiliz arkadaşlar merak etmeyin.
Bu hakka karsilik teistler olarak, cadde aralarindaki bar, clup, tum eglence sapitik yerlerin kapatilmasi konusunda davayi akla getiren girisimdir.
Bak sözlük!
Ezan dan şikayetçi olan herhangi bir insan,
ezanı mahkemeye verecek, davacı okacak, şikayet edecek bir merci bulurlar ise,
Bende söz veriyorum onlar için allaha dua edeceğim, onları affetsin diye...!!!
pek de ümit yok ama!

Ayrıca!
Ezan sesinden rahatsız olanlar, kendilerine başka bir dünya arasınlar bence o zaman sorun kökten çözülür belki.!

Tabi bulabilirlerse, çünkü hangi yola girerlerse girsinler, yollarının sonu cehennemin dibine varacak...!!!
kampanya.

açın tabii, eşşek ne anlar hoş laftan.
sirkeciden tren gider,
erzurumlu duran,
ankaralı burhan gider,
burada ezan var, orda çan,
her sabah çınlar tepemizde,
uyan uyan!

bu dörtlük neler neler anlatır,anlayana.
islam hoşgörü dini değil mi?