bugün

inanmayanlari titretip kendine getirmek, suphede olanlari da "aman ha" diye uyarmak amaciyla tenekeden bilgelik bukup ustunde kestane pisiren dini butun ancak gerisi koca bir balon cikan inancli elemanlardir. her an patlatabilecekleri gaz ile ortaliga derin bir koku salarlar ve ifsa ederler:
"inanmayanlar neden yasadiklarini bilmiyorlar" ve/veya "hayatin bir amaci oldugunu dusunmuyorlar"... hemen arkasindan umumiyetle "obur taraf da var, ates de var!" diye en babasi ilkokul uc'e kadar ise yarayabilecek "hadi sozumuzu korku ile bitirelim cocuklar" yavanligi gelir; ancak burada keloglan'in kaf dagi masallarindan bile desteksiz sallanmis olum sonrasi fantezilere girmeyecegiz, sadece bu hayati baglayan kismi ile, yani "neden yasadigini bilen inanc sahipleri" ile ilgilenecegiz. cok zevkliler, keyif veriyorlar cunku...

tamam biz hepimiz koruz, dangalagiz, bir tek alemin akillisi olarak soyle bakalim neymis o inanmayanlarin bilmedigi ama senin bildigin yuce amac? cevap veriyor: "o'nu ancak allah bilir"... bu mu? bu iste. simdi sen boyle bir zihniyete guvenip ciddi bir isini teslim etsen, insanlarin hayatini mesela, bir sorun yasadigi zaman sana "takdir'i ilahi, biz bir sey bilemeyiz, olan biten herseyde allah'in bir plani var, kader iste" diye zeytinyagi gibi uste cikarlar. git buna celme tak dussun, "n'oluyo lan" dedigi zaman "beni allah yaratti, bir bildigi var herhalde" dedigin zaman cuz'i irade kulli irade diye felsefeler yapan eleman gider, yerine senin benim gibi bir adam gelir.

yani inanmayan da bilmiyor hayatin amacini, bu eleman da; fark yok yani. yanliz o'nun farki su; diyor ki "sen gel benim kampimda cahil ol, senin cahilligin yaramaz". ama ne farki var? ben ustelik anlam aramiyorum, paketlenmis anlamlari hazir tablet gibi yutup geberene kadar ense pesinde degilim de, belki ben anlam'i surekli sorguluyorum, surekli yaratiyorum (bak "yaratiyorum" dedim; sadece insana mahsus bir ozelliktir bu arada!), dizayn ediyorum, kurguluyorum. belki bana yetmiyor senin buldugun melaike suphaneke anlamlar. olamaz mi?

ustelik sen "neden yasadigini bildigin icin" mi bu sekilde yasiyorsun? senin "hayatin amaci"ndan anladigin bu ortaya koydugun sey mi? sakin "ne varmis yasadigimda anlamimda" deme, sana sadece "bilmem, ne varmis bir anlat bakalim" derim basa doneriz, baslarsin gene kainatin neden yaratildiginin sirrinin sadece allah tarafindan bilinebileceginden dem vurmaya. sakin "hersey o'na secde etsin diye", "insanlar o'nu dusunup yuceligini anlasin diye" deme, ben bu insan basimla bile koskocaman oldugunu iddia ettigin yuce tanrinin cuce gundemini sezebilirim.

bilinmezlikler, sirlar, oculer ve boculerle mi ikna edeceksin diger insanlari. "anlam var" deyip isi allaha ve sirlara havale ederek aptal yerine mi koyuyorsun alemi? neden boyle bir sey yapma ihtiyaci duyuyorsun? kucukken oyunlarina almadi mi seni diger cocuklar? ailenden cok fazla dayak mi yedin? iyi beslenemedin mi? sevdigini eller mi aldi? neden yapiyorsun boyle seyler, dile gel ey imanli!
Inancli bir insanin supheci bir insandan daha mutlu olmasi, sarhos bir insanin ayik birinden daha mutlu olmasindan farkli degildir
inanç sahibiyiz bence hepimiz az çok. bir yaradanın olduğuna inanıyoruz çoğunluk olarak. elbette dünyaya gelme sebebimiz ibadet etmek, allah a kulluk etmek, bunu da biliyoruz. ama şu yaşam koşullarında zor be kardeşim bazı şeyler. he bu da şeytanın aldaatmacası, o da ayrı bir mesele.
neden yaşadığını bilmeyen inanç sahipleri bile olsa, onlara uygun başka rivayetleri olan pek çok din adamı bu açığı kapatmakla görevlidir.

-Din adamları ne yapar? Ortalıktaki beyinsizleri hayali bir cehennemden kurtarabileceğine inandırarak hayatını kazanır. Bu romatizma için yılan-yağı satan bir satıcının yaptığı işten neredeyse farksız bir iş.-

Mencken

" bu hayatın yaşanılabilirliğini kanıtlamak için yaşıyorum "