bugün

''Bir kız öğrenciyi, başını örttüğü için tahsil hakkından mahrum etmek, istiklal savaşı başlarında ve Maraş'ta, düşmanlar tarafından başörtüsü çıkarılıp düşürüldüğü için başlayan milli şahlanışın ruhuna tükürmektir.
helikoptere tüftüf atan yerlinin dünyaya karşı korkusunu okuyabileceğimiz sakız manisi yazarı.
yeryüzü boşaldı, habersiz miyiz?
güneşe göç var da kalan biz miyiz?
necip fazıl kısakürek
--spoiler--
biri aşk, biri nefret;
bizim kanadımız çift...
ateş saçmalı ki nûr,
erisin kapkara zift.
--spoiler--
dizesinin sahibi, şairler sultanı.
en derin manaları kalemiyle kazmış üstad.

onun harflerinin üstüne söylenicek söz yoktur.
sonum yokluk ise bu varlık niye ?
demiş buyuk ustad.
(bkz: kumarbaz)
sıradışı. nazım hikmetle kıyası komik çünki şair olmanın ötesinde müstakil bir ideolog.
edebiyat tarihimizde yeri olan önemli bir cumhuriyet dönemi şairimizdir.
Ülfet, kara yalnızlık madeninde bir yaldız,
Yalnızız , beşikten tut, tabuta kadar yalnız; *
mahkemede hakim saçı sakalı karıştığı için maymuna dönmüşsün diyince duvara dönüp şimdide duvara döndüm diyen şair.
atatürk'e ve başka hiç bir kimseye hain yapmamış, türkiye'nin önemli insanlarından birisi olmuştur. ahiret hayatında nerede olacağını allah bilir. bana sorarsan böyle bir insanın mekanı cennettir.
kader beyaz kağıda sütle yazılmış yazı
elindeyse, beyazdan gel sıyır beyazı!
necip fazıl kısakürek
Bu adam şairse, "ben seni sevdim deli gibi, sen beni tınlamadın köpekmişim gibi" tarzı saçma sapan şeyler yazar adamlar nedir?

Ciddi anlamda sorguluyorum bunu. Her kafiye yapan, her iki satır duygusal cümle kuran adam şair olamaz efendim. O saçma sapan cümle toplulukları da şiir olamaz.

Necip Fazıl Kısakürek, hakiki şiirin ne olduğunu görmek isteyen kişilerin okuyacağı üstaddır. Mükemmeldir.
büyük doğu adlı bu memleketin en büyük gençlik hareketinin kurucusudur.
--spoiler--
Ellerime uzanan dudakları tepeyim
Allah diyen gel seni ayağından öpeyim
--spoiler--

--spoiler--
Ne var ki, pazarlığa girişecek ecelle
Sermayem tek kelime, Allah azze ve celle.
--spoiler--
can yücelin cuma dergisine verdiği demeçte, solda kendisini anlayacak adamın olmadığını belirttiği büyük mütefekkir üstadımız..

allah ondan razı olsun.
''ey bir aileye bile hükmedemeyen ilerici; üç kıtaya, yedi denize hükmetmiş ecdadın mı gerici?'' diye sormuş kişi. güzel kurmuş adam valla.
Sonum yokluk olsa bu varlık niye?
demiştir bir şiirinde ölüm ötesi hayat için üstad.
biz gericiymişiz. evet gerideyiz. biz size çüş demek için gerideyiz. sözüne sahip şair (bkz: necip fazıl kısakürek).
hayatında milliyetçi görmemiş kimselerin milliyetçi sandığı şair. islamcıdır ve ülkemize zararlı olmuştur. nazım hikmetof yoldaşı bu kadar eleştirip bunu eleştirmemek olmaz. ki hakkını da verelim hikmetof yoldaş bundan daha iyi bir şairdir.
modern türk şiirinin mistik şairidir. beyoğlu ağa camii'nde vaaz vermekte olan abdülhakim arvasi ile bu dönemde tanışarak hayat felsefesinin değişmesine neden olmuştur. böylece sonradan dinsel duyuşlarda karar kılmıştır.
Siz hiç bir sarrafın bağırdığını duydunuz mu?
Kıymetli malı olanlar bağırmaz. Domatesçi, biberci bağırır da kuyumcu bağırmaz.
Eskici bağırır ama antikacı bağırmaz.
insan bağırırken düşünemez. Düşünemeyenler ise hep kavga içindedir. Popcular, folkcular boğazlarını patlatana kadar bağırıp duruyor.
Ama Dede Efendi'yi okuyanlar bağırmıyor.
insanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan korkulur.

Necip Fazıl Kısakürek

saygıyla anılası büyük üstat...
"başımla gövdemi edemedim eş, biri yüz yaşında diğeri yirmi beş."
''zamanı kokutanlar mürteci diyorlar bana,
yükseldik sanıyorlar alçaldıkça tabana'' sözlerinin sahibi türk-islam ideoloğu. ruhun şad mekanın cennet olsun.