bugün

onu sevmeme ihtimalini düsünmemektir şiirlerini okudukça edebiyata aşık olmak demektir.
vatan hainligine halen devam etmektir.

akin var akin..
günese akin.
günesi zaptedecegiz..
günesin zapti yakin!
Aynı zamanda bir dönemim tabiri ile vatan hainliğine yaklaşmak hatta bu eylemde bulunmak.
bir insanın, bir insanı sevebilmesi kadar doğal ve her insanın sevmemesinden gurur duyulası (her 2 kişiden birinin akp'ye oy verdiği düşünüldüğünde) olgudur.
mücadeleyi sevmektir.
tüm insanları vatanı anayı sevmek gibidir nazımı sevmek. onu sevmenin yolu onu anlamaktan geçer.
şiiri sevmektir.
memleketim i sevmektir.
sevmeyi sevmektir zira nazım sevgidir;
(bkz: ana sevgisi)
(bkz: yar sevgisi)
vatanı sevmektir.
yaşamı sevmektir.
anneyi sevmek, öğretmeni sevmek, ayşe'yi sevmek, okul duvarına yazı yazmayı sevmek gibi sıradan bir olaydır. bu sevgiyi abartıp tapınma derecesine getirmek de oldukça mantık dışı bir eylemdir.
"Seversin dünyayı doludizgin
ama o bunun farkında değildir
ayrılmak istemezsin dünyadan
ama o senden ayrılacak
yani sen elmayı seviyorsun diye
elmanin da seni sevmesi sart mi?
Yani Tahir'i Zühre sevmeseydi artık
yahut hiç sevmeseydi
Tahir ne kaybederdi Tahirliğinden?" *
Nazım hikmet'i sevebilmek için onu anlamak gerekir. Kendisinin basit kelimelerle bile derin anlamlar ifade eden şiirleri vardır.
yaldızlı bir kazık çakalım
işçinin açlıktan kokan nefesine
mavi boncuk takalım
köylünün püskülsüz fesine
fakat hürmetle riayetle bakalım
ecnebi sermayesine.....
işçiyi çiftçiyi traş ederiz
perdah olmazlarsa telaş ederiz....
(yorumsuz)

kar kesti yolu
sen yoktun
oturdum karşına dizüstü
seyrettim yüzünü
gözlerim kapalı

gemiler geçmiyor uçaklar uçmuyor
sen yoktun
karşında duvara dayanmışım
konuştum konuştum konuştum
ağzımı açmadım

sen yoktun
ellerimle dokundum sana
ellerim yüzümdeydi
Olmayana ergi yöntemini kullanırsak: Faşizmi, memleketinden uzak olup da hasretini cekmeyeni, kurtuluş savaşında verilen canlari kucumseyeni ve kurtuluş savaşı sırasında tam bagımsızlık siarindan uzak olanlari, NATO'ya katilmak icin yurdundan binlerce kilometre uzaga asker gonderen ve bunu futursuzca savunan zihniyeti, kısacası humanizmden bi haber, insaliktan uzak ve bilgisiz akabinde gereksiz insanlari sevmemektir...
Zor değildir, sevmek için super zeka olmanın gereksiz oldugu bir durumdur, hakkında bir kac bilgi edindikten sonra sevemeyecek insanin olacagi ihtimalini vermedigimdir, ya da dogrusu budur!
Türkiye üzerinden uçakla geçerken duygulanıp ağlayan bir insan sevilmez mi? Memleketimiz için bu zamana kadar ki en güzel şiiri yazan insan sevilmez mi?
Hapishanede o kadar derdi sıkıntısı hastalığı olan buna rağmen çevresindeki insanları yetiştiren bilgilendiren iş öğreten, sanat öğreten insan sevilmez mi?
ağlamayı sevmektir.
öyküsüz bir odanın çalışma masasında bütün insanlığa yetecek kadar kahramanla omuz omuza dizdize çarpışmak,daha önce duyduğunuz bütün masalları kıskandıracak büyüklükte aşkları yaşamaktır.
omurganızın kaskatı kesilip, bütün hislere kapanmasıdır zaman zaman.
tercihsel bir meseledir.ideolojik de olabilir.
sevenlerine bakınca, sevmemenin daha büyük bir erdem olduğunu düşündürten olgu.
sıradan bir olaydır, bokunu çıkarmamak gerekir.
nazımı sevmek, hışımla başlığa ayar vermek isteyip isbn'nin (#826621) yazdıklarına aynen katılıp, ekliycek bişeye gerek duymamaktır.
dünyanın en gördüğü en büyük $airi sevmektir. doğaldır.
saygı duymaktır.
nazım hikmet'i sevmek sade kelimelerle kurulmuş kısa ve basit cümlelerin yakıcı hasretleri ölümsüz sevdaları nasıl anlatabileceğini bilmektir. savunduğu siyasi ideolojiyle taban tabana zıt olanlar bile onun bir memleket sevdalısı şair olduğunu kabul etmişken şairliğini, insanlığını sevmeyi sırf düşünceleri yüzünden tartışmak tamamen saçmalıktır safsatadır.