bugün

erdoğan aydın'ın türklerin müslüman olma sürecini detaylı biçimde anlattığı kitabı.

olaylara, günümüzde yeşil kuşak projesi kapsamında oluşturulmuş türk-islam sentezi, ılımlı islam havarileri türkler gibi konseptlere zıt bir bakış açısından yaklaşılmıştır.
vallahi ben doğduğumda nüfusa direk yazmışlar bende bilmiyorum nasıl oldum inanın. beni tanıdılar siz kaçın

tanım: bilinmeyen bir olaydır.
abbasilerin türklere değer vermesi ile türkler islam dinine saygı duymaya başladı. ve yavaşca teker teker müslüman oldular. hatta bazı boylar topluca islamı seçmiştir.
sanıldığının akisine islamiyet gök tanrı inancına çok yakın olmasıyla hiç alakası olmayan durumdur. resmen savaşla, zorla, kılıçla müslüman olduk. hemen karşı çıkmayın araştırın.
kimse kendini kandırmasın... yüzyıllar boyu bir milletin, bir inanca gerçekten bağlılıklarını, hatta hükümdarların kut sahibi olduğunu ve ülkeyi buna göre yönettiğini unutup, güle oynaya din değiştirdiğini söylemek mümkün değildir.

din değiştirmek o kadar kolay mı? bu insanlar bu kadar mı dininden uzaktı?

türkler islamiyeti bir şekilde kabul ettikten sonra yaklaşık 300-400 yıl tam olarak oturtamamıştır bu dini, eğlence meclisinde yiyip içerken savaş haberi alıyorlar ve kalkıp sarhoş kafayla ırmak kenarında 2 rekat namaz kılıyor ve savaşa gidiyor. işte islamiyetin kabülünden 300 sene sonra bile böyle bir milletten bahsediyoruz.

tabii ki bütün topluluklar böyle davranmıyorlar, karahanlıların arasında gerçekten mütedeyyin yaşayan topluluklar da vardır. ama bunlar bir gösterge değil.

madem bu kadar yakın bu iki inanç, "lan ne kadar çok benziyor bizim dinimiz islamiyete, meğer biz müslümanmışız" diye din değiştirmiş bu millet 300 400 sene sonra bile uygulamadaki yanlışları nereye koyacağız?
bir yandan moğollar kesmeye devam ederken, diğer yandan araplar kesmeye devam edecekti, bir tarafı seçmek gerekiyordu. yusuf yusuf derken müslüman oluverdi arkadaşlar. iyi de ettiler. bu durumda moğollara da teşekkür etmek lazım.
"Daha önceden kılıçla ve katliamla müslüman yapılmak istenen türkler'in, Çin'e karşı birlikte savaştıkları araplardan etkilenmesi ve o zaman geçerli olan din'in islamiyete yakın olmasıyla" cevaplanacak olan sorudur.
çinle çekişme sonucu, ortadoğulu güçlerle ihtifak kurmanın sonucu gerçekleşmesi en akla yatkın şekli. o dönem uygurlar buddizmi benimseyen ve çinle çok iyi ilişki kurmuş bir türk medeniyetidir. çinliler uygurları devletin medeni toplumları arasında sayar. uygurlar karluklarla beraber 800. yüzyılda ikinci göktürk devletinin doğu bölgesini ele geçirir ve 'batı türklerle' ters düşer. bundan sonra zaten bir ayırışma yaşanır ve göktürk devleti ikiye bölünür. çini arkasına alan doğu türkler batı türklerini farslıların yaşam bölgesine sıkıştırır ve ana yurdun hakimi olur. tam bu çekişme dönemi müslüman yada arap orduları orta asya ile anılmaya başlar. köşeye sıkışan batı türkler ortadoğulu güçlerle ihtifak yapıp orta asyaya akın etmesi hiçde eğri durmuyor. tam tersi bu ihtifakın anlaşma gereyi batı türklerin islam dinini seçmesi mantıklı bir şekilde açıklıyor. başka türlüsü akla yatkın gelmiyor. kılıçla devşirilseler çin destekli doğu türklere karşı koymazlardı. hem doğudan hem batıdan gelen saldırı karşısında ayakta kalmaları mümkün değil.

Taraf seçerek ayakta kalmayı başaran türk müslümanlar ileride batıya açılıyor ve günümüze geliyoruz. Bu tezi kanıtlar nitelikteki son tarihi olay ankara muharebesidir. batı türklerle doğu türklerin son savaşıdır.
atalarına çok önem veren, mezar taşlarını okuyamıyoruz diye feryat figan eden kesimlerin okuması gereken kitap.

edit: kalü bela'da rabbimizsin dediğimiz içinmiş. herhalde zevk için cihad yapıp camilerde para dağıttılar. islamiyeti kabul etmeyen insanları da zevk için öldürdüler.
Kalü belada 'ben sizin rabbiniz değilmiyim' sorusuna,'evet sen bizim rabbimizsin'cevabı verdiğimiz için.
Çok yönlü bir soru başlığı açan ne maksatla sormuş algılayamadım için ilk algıladığımdan yorumlayacağım. Allah ruhlarımızı kalu belada yaratıp hepimize sormuş ben sizin rabbiniz değilmiyim. Bizlerde evet sen bizim rabbimizsin demişiz. Dolayısıyla dünyaya hepimiz müslüman olarak geliyoruz.
müslüman bi ülkede doğarak.
başka bi ülkede doğsak o ülkenin yerel dini dinimiz olacaktı.
Allah cc ruhlar aleminde bize secde edin emri verdiğinde secdeye varanlar dünyaya müslüman olarak gelmiştir secde etmeyenler ise kafir olmuştur. ikinci secde emri verildiğinde birincide edip ikincide etmeyenler dünyaya müslüman olarak gelmiş sonradan dinden çıkmıştır. ilk secdeyi etmeyip ikincisini edenler ise sonradan müslüman olmuştur.

(bkz: kalu bela)
doğar doğmaz müslümandık sonra yollar ayrıldı.
7. Sınıfta bir din hocam hocam vardı kendisi Uygur türküydü dini inancım o kadar kuvvetli değildi

Yeğeni ile de arkadaş olunca bir de sınıfta dürüst kişilerden biri ben olunca Hz Muhammed in hayatını anlatan bir kitap hediye etti hem okudum hem ağladım o gün bu gündür gerçek anlamda bir Müslümanım.
Sarhoştum hatırlamıyorum.
Satuk buğra han.
teknik olarak geçmişe gitmemiz gerekecek, biraz araştırma yapılacak olursa talas savaşı dikkat çekecektir.
tarihte de, şimdi de zorla.
kesinlikle zorla değildir aynı zamanda hiçkimse türklere zorla bir şey yaptırtamaz.
(bkz: cevab veremedi)

Ben daha iyi bir musluman olamadım. Keşfetmeye çalışıyorum. Öğrenmeye çalışıyorum. Maneviyatım nihai kararı verecektir.
En eskisi kılıçla.
Hatta o yuzden kilic müslümani derler türklere.
Savaştık kaybetmedik ama o dini entegre ettik bunyemize.
Nedeni goktanri dinine cok benzemesiydi o zamanlar da.
Simdilerde olsa kesinlikle hala şaman olurduk eminim.
" göğü büyük bir kudretle bina ettik ve biz onu genısletmekteyız "

Zarıat

" insanların kendi elleriyle işlemiş oldukları hatalar yüzünden denizlerde ve kara da bozulmalar ortaya çıkmıştır. Dönmeleri için Allah işlemiş oldukları günahların bir kısmını onlara dünya da taktıracaktır "

Rum süresi

"Rüzgârları da aşılayıcı olarak gönderip yukarıdan su indirerek sizi onunla suladık. Onu toplayıp depolayan da siz değilsiniz"

Hicr 22

Kaçışınız yok.
türkler'in müslüman olmadan önceki inanışları ve gelenek-görenekleri islam dinine uygun olduğu için türkler islamiyet'i kolayca ve isteyerek seçti argümanı tamamen palavradan ibarettir.

göktanrı inancı : tek tanrıya inandığımız için islamiyet'te de aynı görüş vardı ve hemen seçtik. hayır saçmalık. hristiyanlıkta da musevilikte de yahudilikte de tek tanrı vardır. onlar şimdi gelip bize dese biz de aaa harbi ya bize yakın deyip onların dinine mi geçiyoruz ? hayır, ve geçmeyiz de hatta düşmanız.

gelenek-görenekler: 2. palavra. gelenek göreneklerimiz o an kullandığımız dinle de aynı hatta o dinin getirdiği birçok şeydir gelenek görenekler. ulan hali hazırda bir dinin varken, aaa islam bizim gelenek göreneklere uygun oraya geçelim mi denir ?

sonuç olarak büyük bir savaş, büyük bir kıyım yapmıştır araplar. türkler de asimile olmuş, zorla kabul etmiştir islam'ı. islam'ın hak din olup olmadığını tartışmıyorum dikkat edin. sadece neden seçtiğimizi açıklıyorum.
olduktan cok oldurulduk olmasi gereken sorudur.
araplar bize gül attı bizde zaten kendi dinimizi bırakmaya çok hevesliydik hemen bıraktık .d