laik hukuk sistemimizin girip de çıkamadığı girdap. malum mahkemelerimizde mecliste böyle manevi değerler üzerine yemin ettirilir. peki adam yemin ederken bu saçmalığı bir an düşünüp gülerse ne olur? neye göre yargılanır? yargılanacağı ölçüt manevi midir maddi midiR? adam resmen buram buram laik kokuyor. kulod ben burdayım der misali, laik adam ben burdayım diyor. birey laik olmalıdır diyor. e o zaman bu adamın yemin, talak malak vermesi sümmehaşa anayasamıza göre mekruh değildir de nedir?
hatalı bir durumunda, namussuz ve şerefsizlerin gözünü kırpmadan söyleyebileceği söz.
- değerlerimizi koruyacağıma namusun ve serefim uzerine yemin ederim
- yalan yere yemin etme çarpılırsın! allah'ın bile yok senin. sen türbana karşısın bi kere, pis laik!
- sen dinime, imanıma bilmeden iftira attın çarpılmadın, ben cumhuriyet'i korudum diye mi çarpılacağım?

hukuk sistemi ahlak değerlidir. güzel ahlak da dinimizin en güçlü yanlarından biridir..
şeref, haysiyet ölçer.

"...Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma (...) namusum ve serefim uzerine yemin ederim."

<bkz: bu sözleri sarfeden büyük adamların sonraki beyan ve eylemleri>

<karar veriniz: kim şerefli, kim şerefsiz>
Amerikan başkanlarının şereflerine güvenmedikleri için incile el bastırmak suretiyle ettirdikleri yemin
Zira bu seferde laikliğe ters düşerceğinden en mantıklısı elleşmemek.
namusum ve serefim uzerine yemin ederim, diyen meslekler içerisindedir herhalde
bkz:ymm)
şerefi olmayan insanların kolaylıkla ve hiçbir vicdan acıtması olmaksızın söyledikleri yemin cümlesi. şerefli olanların bu yüzden başka bir güven veren yemin cümlesi bulmalarını gerektiren cümle de ayrıca.
hakimlere yada savcılara söylenen krişe bir sözdür.
görsel