bugün

Namaz niyazdır bildiğim kadarıyla 3'ü 5'i mi olur. Tekil bi yakarıdır. Bunlar "salât" a namaz diyor, tembellikten ritüel oluşmuş.

Salat da sivil toplum örgütlenmesi gibi bir şey. Muhtemelen namaz emevi/Abbasi uydurmasıdır.
--spoiler--
salat da sivil toplum örgütlenmesi gibi bir şey. muhtemelen namaz emevi/abbasi uydurmasıdır.
--spoiler--

görsel
Tövbeler olsundu !!!!
(bkz: #46208441). Kültürel öğretilere inananlar, 30 senelik evrimsel devrim'leri dahi değerlendirecek kadar akla sahip değildirler. Eğer namaz 1000 yıldır varolan bir şey ise ben de oç olayım. arttırıyorum namazın geçmişi 200 sene yoktur. Rest!

iddia; namazı Osmanlı uydurup Araplara itelemiştir. Tabanında da hristiyan ivmeden kaçış vardır. Haçlılardan daha eski değildir namaz. En fazla 800-900 yıllık bir gelenektir. Ben tahmini osmanlı döneminden yana kullanıyorum.
Türkçe yazan kanun metinlerini anlamak için bile hukuk fakülteleri var. Arapça bilmeden kur'an gibi bir din kitabını yorumlamaya kalkmak yanlış.

" O halde, onların söylediklerine sabret ve güneşin doğuşundan ve batışından önce Rabbini hamd ile tespih et. Gece vakitlerinde ve gündüzün uçlarında da tespih et ki hoşnut olasın." (Taha, 20/130)

Burada beş vakit namaza işaret edilmektedir. Âyette geçen "hamd ile tesbih"ten maksat namazdır. Güneş'in doğmasından önce sabah namazı, batmasından önceki ikindi namazı, gecenin bir kısım saatleri akşam ile yatsı, gündüzün bazı taraflarındaki namaz ise öğle namazıdır.
"namaz" diye bir kelime sözlükte ve Kuran'da zaten yok! Daha bu durumdan haberdar olmayanlar var. namaz kültürel bir niteleme/isimlendirmedir.
islami ilimlerle uğraşanlar bilir, namazı cem etme olayıdır. Sürekli yapılmaz, yolculukta yada duruma göre değişen sebepler. Yani bura adam 5 vakit yoktur namaz 3 vakittir demiyor.
Ooo bu update ile birlikte; 30 yıl boyunca günde 5 vakit aktif namaz kılan bir bireyin basit bir matematik hesabıyla 21.900 adet namazı kılınmış ve cepte oluyor. Yani bu birey önümüzdeki 7.300 gün ( 2o yıl ) boyunca namaz kılmazsa da olur.
Buna karar veren de 100 yazarı olan bir Sözlükteki birisi. 1400 yıldır milyarlarca insanın keşfedemediğini keşfetmiş.
500ü verin kurtulun.
350 olur, o da olumlu.