bugün

çok da teknik, akademik, bilimsel, ağır başlı insanların bulunduğu ciddi bir toplantı değilse bu kelimenin kullanıldığı mecra; cümlenin içindeki öteki kelimeler arasında sırıtabilir, ne arıyorum ben bu dandik konunun içinde, bu varotik kelimelerin arasında der gibi isyan edebilir. öte yandan cümle içinde kullanan şahsın anlatımını da kuvvetlendirmekten ziyade kendisini laf ebeliği mertebesine yaklaştırmaya yarayabilir ancak. dolayısıyla sıradan, eş dost sohbetlerinde geçen, laf olsun torba dolsun kategorisindeki cümlelerde eş anlamlılarını kullanmak daha bir yerinde olacaktır.
çoğu müslümanın içinde bulunduğu durum. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın acizliğini yaşar. daha da vahim olan ise cahilliğinin farkında değildir. yazık.
varla yok arasında argüman olmaz.

sadece bilgi verilir.

teşbihte hata olmaz, yani şimdi bir marksist ve bir liberal mesela, cevabın kabul görmediği yerde marksist liberal, liberal marksist mi olacak?

şu an liberal oldun, 5 dakika sonra marksist, 3 dakika sonra liberal, 6 dakika sonra marksist...

uzayıp gider...

böyle bir aptallık şekli yok...
argümanları olabilcek kadar okuyabilseler zaten müslüman olmazlardı büyük ihtimalle. adamlar sorgulayamıyorlar, çünkü yasak. çünkü müslümanlık dogma.
bir müslüman argümana neden ihtiyaç duysun birader?

bir masa siyah ise, müslüman siyah der geçer.
ateist siyahın tonları olduğundan, bu tonun güneşte, soğukta bilmem neye uğrayarak renk değiştireceğinden falan argüman toplamaya başlar.

cümlen bitti mi ateistciğim?
evet.
bu masa siyah.
Dünyanın en üzücü durumudur. Sorsanız adam feci müslüman,oruç tutar namaz kılar zekat verir ama adam Kur'an'ı okumamıştır.Niye?Çarpar efendim,hacı hoca okumazsa Kur'an okunur muymuş?Halbuki o namazda okuyup durdukları Maun Suresi ne diyor:
"Yazık o namaz kılanlara ki/Onlar namazlarından gafildirler(namazda ne yaptıklarından/dediklerinden habersizdirler.) "
Burada işi sadece namaza yormamak lazım.Çünkü Kur'an gafleti yasaklıyor.Bizim müslüman sadece tutup tohumu toprağa ektikten sonra büyümesinden bahsediyor,kardeşim bu zaten Atesitin de bildiği bir şey.
Adam farklı şeyleri soruyor,bizim şu klasik islam anlayışının -daha doğrusu anlamayışının- dediği şeyler adama ters düşüyor ki haklı.Çünkü bu klasik islam bir çok hocanın hacının kendi uydurduğu şeyler,oysa Kur'an bizzat kendisi diyor ki ben açıklamalı bir kitabım.Biraz okusalar,Ateistin kafasına takılan bir çok soruyu cevaplandıracaklar.imana getirmek için olmasa bile,adamın o konudaki düşüncesini çürütmek için yapılabilir.
Nitekim,böyle bir iki ateiste cevap verip o konuda bir daha konuşturtmadığım olmuştur,deneyimle sabittir.
Öfkeli yaklaşmamak lazım, ateistler her ne kadar kabul etmese de evet,islam bir hoşgörü dinidir.Peki bunu Müslümanlar ne kadar uyguluyor?Orası yanıtsızdır.Adam inanmadığını söyleyince nasıl inanmazsın diye çığlık atılıyor.
Kâfirûn suresi ile bitirelim:
"De ki: 'Ey inanmayanlar.'
Tapmam sizin taptıklarınıza
Siz de tapmazsınız benim taptıklarıma
Ben de sizin taptıklarınıza tapanlardan değilim.
O halde sizin dininiz size,benim dinim bana."

Din ve ibadet özgürlüğünden başka neyi çağrıştırır ki bu ayetler? Fetva bile vereceksek,Müslüman'ın kendisini geliştirerek aklında soru işaretleri olan ateist kardeşlerimize, klasik islam anlayışından yırtılarak (Çok şükür bu birkaç yıldır bu anlayışın yanlış olduğu bizzat din hocalarınca da kabul edilip esas Kur'an'î anlayışa yönelmeler başladı.) Kur'an'a yönelişi ve hacı hocanın islamı kendi çıkarlarınca eğip bükmesine karşı savaşı başlatması farzdır.
sorgulamanın yasak olduğu din için bir müslümanın size sunacağı en iyi argüman "nasıl inanmassın ya çok mantıklı, bak mesela bu keşif kuranda yazıyo du ama müslümanlar salak olduğu için gavurlar buldu." olacaktır.
hep derim adam madagaskarı geçtim afrika nerde asya nerde bilmiyor. Ateistten daha çok şey bildiğini iddia ediyor.

he de geç. Tabii buradan anladığım müslüman derken hepsi değil.

ışidlisi ak itlisi el kaidelisi gibi vahabi vasabileri.