bugün

kadına bakmama iradesi, yemeğe el sürmeme beyanı gibi konuları sınav kategorisine sokmakta hunhar davranan müslümanların başrolü kaptığı komedi.
müslümanlardan zeka beklenmeyeceği için şaşırtmaz.
geneli çakıyo sınavdan zaten. sen derdine yan kardeş sana bütünleme bile yok.
acaba afrikada açliktan ölen çocuklar sinavi geçebildi mi? Yada suriyede ölen çocuklar.Merak konusu.
evet bu cahilleri de sınav olarak görüyorum ve susuyorum.
Müslüman olunduğunda çok rahat anlaşılacak hede.
Zihinsel karmaşaya düşmektense kısa yoldan sınav deyip geçmek yeğdir şeklinde açıklanabilir.
Cesitli ibadetlerin sinav oldugu soylenilebilir. Ancak basa gelen her belaya allah'dan geldigi sanilarak sinav olarak kabul edilmesi cahillik bir o kadar tembelliktir. Zalimlerin hic mi sucu yok?
bu entrye küfretmeyip sınav olarak görmek gibi bişeydir.
"nasıl olsa sınanıyorum" tarzı kaderci bir yaklaşıma ve sonunda büyük hayal kırıklıklarına yol açan durumdur.
yaratılmış olan bütün canlıların, gezegenlerin, doğa olaylarının; düzenini, ihtişamını, ekolojik sistemini görüp "ulan bunlar boşu boşuna yaratılmamıştır, vardır bir hikmeti" diyerek kendine çeki düzen verme çabasıdır bu komedi.

insan kendi yaptığı her harekete bile bir kulp takıp, altında yatan manayı sorgularken, sırf doğup, yaşayıp ve ölüp giderek her şeyin bitebileceğini nasıl düşünebilir? anlaşılır şey değildir.

çok şanslı bir zamanda yaşıyoruz vesselam. teknik, bilim, teknoloji bu kadar gelişmişken ve hiç bir şeyin tesadüfi olamayacağı ispatlanmışken neyin inadıdır ki bu? gerçi kişi kendinden sorumludur değil mi?

sınav sonucu asıldığında da yüzümüz bu kadar güleç olur inşallah.
dünyaya sınav icin gelmeseydik cennet, cehennem olmazdi diye cevap verilesi.
sen basli basina komedisin de farkinda degilsin aslanim. ben müslümansam ve inandigim allah aileniz,işiniz,paraniz,arzulariniz vs. imtihandir,zerre kadar iyilik de kötülük de o gün karsılarına cıkarılır diyorsa hayatı ne diye görmemi tavsiye edersin?
sınav sonuçları elinize verildiğinde anlarsınız.
Müslümanlıkla ilgisi yok. Türk eğitim sisteminden gazi olmiş bir birey normal bir ülkedeki bireye göre onlarca kat daha çok sınava giriyor. Her şeyi sınava benzetme içgüdüsü buradan geliyor.
daha komik olansa islam'daki kaderden kastın ölçü olması ve kazayla değişebilir olduğunun söylenmesi, ama big bangçi -evrimci birinin tam bir kaderci olmaktan başka hiçbir çaresi olmaması. aslında bunlar bana komik gelmiyor, insanı sinir edecek kadar uzun süren, büyük bir salaklık. salaklık benim sinirimi bozuyor. siktim ağzına boşaldım gidiyorum.