bugün

ulan arkadaş, madem osmanlı bu kadar kötü, gerici bir devlet' ti, mustafa kemal gibi fransızca bilen, az-çok batı düşünce tarzıyla, eğitimiyle yetişmiş, askeri kabiliyetlerini yüksek düzeye çıkarabilmiş bir adam nasıl yetişmiş? gökten zembille mi inmiş anuna koyım ? bu adamın avrupa'da geçirdiği toplam süre ömrü hayatında 1-2 ayla sınırlı, her şeyi 1-2 ayda mı öğrenmiş. bu adam kafayı hangi kaynaklardan beslemiş, elbette osmanlı devleti'nin verdiği imkanlarla mustafa kemal olabilmiş. ve nice değerli komutan, siyasi ve fikir adamı yetişmiş yine bu dönemde.
yani nasıl bu kadar mal olabiliyorsunuz anlamakta güçlük çekiyorum...
ona bakarsan hiç eğitim almamış bir hz. muhammed var durumudur.
bunu anlamayan yoktur sanirim ancak o eğitim imkanlarindan yararlanma sarti istanbul disinda hangi sehirlerde vardi, anadolu da yasayan gencler nasil bu eğitimleri alacaklardi, yoksa egitim imkanlarindan yoksunmuydular diye uzunca cevaplar verilebilecek önermedir. anlamsizdir.
bunu anlamayan yoktur sanirim ancak o eğitim imkanlarindan yararlanma sarti istanbul disinda hangi sehirlerde vardi, anadolu da yasayan gencler nasil bu eğitimleri alacaklardi, yoksa egitim imkanlarindan yoksunmuydular diye uzunca cevaplar verilebilecek önermedir. anlamsizdir.
osman bey, selçuklu devlet terbiyesiyle yetişmişti, selçuklu hükümdarları karahanlı terbiyesiyle, karahanlılar göktürk, göktürkler de hun devlet terbiyesi ve teşkilatıyla yetişmişti. bu durumda atatürk bir hun subayıydı.

espri bir yana atatürk ve arkadaşlarının yetişmesinde temel etken devlet değil, jön türkler idi. eğer atatürk'ü yetiştiren devlet olsaydı onu hemen şam' a sürmezdi değil mi.
osmanlı tarihi bilgisini sadece resmi tarihle edinmiş kişi yanılgısıdır. osmanlı'nın da içinde modern vs muhafazakar kapışması olduğu gibi zaten türkiye cumhuriyeti'nin şu son 10 yılı osmanlı'nın son dönemlerinden daha gericidir.. iki dönemin de şartları farklı farklı değerlendirildiğinde tabi.. şartlardan kastım;
19. yüzyılda toplumlar hala erkek egemen ama bu durum değişmeye başlamış, ataturk ve diğer modernleşme yanlıları da bu değişimi benimsemiştir fakat muhafazakarlar tabiki benimsememiştir, adı üstünde 'muhafazkar'.
21. yüzyıla geldiğimizde kadın ve erkek arasında h hiç ama hiç bir fark yok ama olaya türkiye perspektifinden bakınca herkesin götüyle güleceği bi önermedir bu (tabi diğer ülkelerde de cinsiyetcilik yüzde 0 oranında değil ama artık bitme noktasındalar). cunku daha gecen gun kadınlar sokakta yurusun mu veya kızlı erkekli evlenmeden aynı evde oturulmaz muhabbetleri donuyodu.
ayrıca;
(bkz: ittihat ve terakki)
(bkz: hürriyet ve itilaf fırkası)

tldr: atatürk klasik osmanlı eğitimi almamıştır. hatta monarşiyi tasviye etmek isteyen, modernleşme yanlısı bir yapı içinde almıştır o eğitimini.
atatürk'e atatürk diyemeyenlerin açtığı başlık. türk'ün atası' nı bu millete unutturmaya çalışanların yediği halttır gazi'ye atatürk, mustafa kemal atatürk demek yerine mustafa kemal demek.
osmanlı devleti, son dönemine kadar ilimle ve sanayiyle iç içeydi. bunun tersini söyleyenler, cumhuriyet devrini yüceltmek için bunları söylüyorlar. lale devri bir sanayi atılımı dönemidir mesela. lale devrini bize ''zevk ve sefa devri'' diye anlatırlar, bu ancak kısmen doğrudur. isyanın başını çekenlerin de galata sarraflarının tuttuğu çapulcularla, yobaz düşük rütbe vaiz ve ulema olduğunu anlatmazlar.

balta limanı antlaşmasına kadar, osmanlı devleti az çok sanayisini kurmaya çalışıyordu, büyük ihtimalle osmanlı bir 50 yıl kadar savaştan uzak durabilseydi, kendini ıslah edecek ve daha kuvvetli bir şekilde tarih sahnesine gelecekti.

mustafa kemal mevzusuna gelince. mustafa kemal'in yetişmesinde temel etken jön türkler değildi, devletin kurduğu okullardı. jön türkler mi öğretti onlara savaşmayı? müfredatı bugünü kıskandırır o okulların.

atatürk'ün tarih sahnesine çıkışının da, padişah vahidettin'e yakınlaşmak için jön türk olduğunu gizlemesinden, hatta ''ya bu ittihatçılar mal padişahım'' diye serzenişte bulunmasından sonraya denk geldiğini söylemek, yanlış olmaz.
bır ınsana sen nekadar egıttım verırsen ver o adam kendı kendını gelıstıremıyorsa o egıtım tırttır. bak ulkede kac tane unıversıte mezunu var 2 kelam edemıyen. hatta bu ulkede tvde mısır pramıtlerının gemıyle kacırılmıs olabılecegını soyleyen tarıh ogretmenlerı var. egıtım kendını gelıstırmekle olur.
askeri okuldayken, yorganını yatağının üzerine, uçlarını zemine değecek kadar serip, yatağının altında gaz lambasıyla gizli gizli okuduğu, osmanlı döneminde yasaklanan, kuracağı ülkenin tohumlarını atmasında fikirlerini olgunlaştırdığı, özgürlükçü, laik, bağımsız ve modern fikirlerin yansıtıldığı kitaplar anıtkabir de mevcuttur. ayrıca geliştirdiği kendisidir. sistem onu geliştirmemiştir.
beyin kullanılmak istenilirse, kullanılır.

amk illa osmanlı yı temize çıkarmak için zorlamaya gerek yok. koskoca 600 senelik hükmü her şeye bedel. son 200 yılında çürümeye yüz tutmuş bir devletin neyini savunuyorsunuz? yakın tarih belli, dünya arşivleri belli, yazılı kaynaklar elinizin altında, bu neyin kafası?
bu kafayla olaya bakarsanız osmanlı dan önceki büyük türk devletlerinin çöküşünden sebeplenir, osman gazi ye bok atarsınız.
Gazi Mustafa Kemal’in bu kadar eğitimli ve donanımlı olmasının en büyük nedenlerinden biridir. Osmanlı medeniyeti büyüktür. Evet.
osmanlı eğitim ve yönetim sistemine düşman olduğunu da unutmak, her türlü saçmalığı kendine yontmak.