bugün

Türkiyeyi kuzey koreye benzeten abuk sabuk her yerde olan heykellerdir. Hatta bir gezdirdiğim japon turist (amcamın kayınvalidesi) bana gezdiğimiz şehirlerde niye bu adamın heykelleri var diye sormuştu da düzgün cevap verememiştim.
Allahaşkına hangi medeni ülkede bir adamın bu kadar fetişi var?
Hangi ülkede bu kadar heykel var?
Fransa da Charles de gaulle mü: hiç zannetmiyorum, adını sadece Paristeki bir havaalanında ve paris metrosunda charles de gaulle-etolie durağında gördüm (bkz: http://it.wikipedia.org/wiki/Charles_de_Gaulle)

italyanın kurucusu Vittorio Emanuelle ? hiç zannetmiyorum gezdiğim italyan şehirlerinden sadece Romada büyükçe bir meydanda heykelini gördüm. Bir de Milanoda Galleria Vittorio emanulle vardı. Romadaki heykel için söylediklerine göre romalılar kaldırılmasını istiyormuş tarihi meydanın özelliğini bozan bu heykelin.(bkz: http://en.wikipedia.org/w...ctor_Emmanuel_II_of_Italy)
George Washington:???
Winston Churchill:??
Mahatma gandhi:??
Çar Petro:??
imparator Meiji:??
vs vs vs..
çokta güzel olan heykellerdir. diğer ülkelerin ne yaptığı, nerelerine heykel dikip dikmediği bizi ilgilendirmiyor. atatürk türk olan herkesin baş tacı olmalı zaten. bakın putlaştırmadan bahsetmiyorum, manevi değerden bahsediyorum. bu adam ne şartlardan ne şartlara getirdi bu ülkeyi. ama çıkıp iki tane yobaz yüzünden bu ülkenin geleceği söz konusu oluyor, gençlerin üzerinden panzerle geçiliyor, gözlerine plastik kurşun sıkılıyor, biber gazı yedirtiliyor. atatürk'le ne derdiniz var? yoksa ananızın şu anda fransız veya rus'ların mı elinde olmasını isterdiniz? gerçi siz çıktığınıza göre, ananız rus veya fransız'ların elindedir zaten. bunu fetişzm olarak yorumlamakta bir o kadar saçmadır.
edit: vurun lan vurun. yobaz şakirtler sizi.
Medeni olan ülkelerde anlamlı olan yerlere anlamlı olan heykeller dikilmesiyle ilgili bir durum.
Örneğin Afyon kocatepeye dikilecek bir heykele yahut izmire ankaraya dikilecek hoş bir heykele kimse ses çıkarmaz diye tahmin ediyorum. Ama atıyorum çamışgezeke dikilen heykelin kazım karabekirin kurtuluşuna önderlik ettiği bir doğu vilayetine dikilecek olan heykelin onu geçtim her milli eğitim okuluna dikilen mustafa kemal heykelinin anlamı nedir?
Bizi ilgilendirmez kısmına gelince kusura bakmayın ama kuzey koreli zihniyeti de bu zaten, onlar da dünyanın ne yaptığı bizi ilgilendirmez diyor.Onlara göre de 7 milyar insan ahmak bir kendileri akıllı.
Gidin bir isveçi isviçreyi görün insanlar nasıl insanca yaşıyor anlayın.Gelin sizi avrupanın köyü denilen varşovada gezdireyim.inanın bana dünyada onlar kadar acı çekmiş çok az millet olduğunu anlayacaksınız. Çıkın da dünyayı dolaşın cahilliğinizden kurtulun.
Nedense insanların cevap vermediği başlık.
heykeli dikilecek olan kişinin bağlantısı olduğu alana güzel bir heykel kondur ona 21. yüzyılda kimse karşı çıkmaz. ama sen her şehir merkezine her okula dikersen toplum kendisini gözetim altında sanır ve onu putlaştırmaya başlar.
(bkz: çok yalnızım be atam)
ayrıca sen bu kişiyle sorunlu olan insan grubunun olduğu muhite sanki o bölgeyi işaret eder gibi bir heykel açarsan insanlar kendilerini güvensiz hisseder ve aşırı tepki gösterir. (bkz: sultanbeyli)
her neyse benden bu kadar.
genellikle üstünde kuş pislikleri olan inşalardır.
insanların insanları tanımadan onlar hakkında "cahil" yargısına varması kadar saçma sorgulamalara sebep olan durum.
arkadaş tamam anlıyorum, avrupa hastasısın. ülkendeki çoğu şeyi sevmiyorsun, yanlış buluyorsun ki bende öyle. ama atatürk heykelleriyle derdin ne senin? ne zararı var sana onların? ata'dan bahsediyorum. bir askeri dehadan bahsediyorum. ölmeden önce bile 90-100 yıl ileriyi görebilmiş bir adamdan bahsediyorum. e nasıl okullarda heykelleri olmasın, şehirlerde, köylerde heykelleri olmasın? diğer çok önemli komutanlarında yapılıyor, yapılmıyor değil ki? ama ne yaparsın almış başını gidiyor bu atatürk düşmanlığı.
chplileri ve bazi milliyetcileri bile artik biktirmistir...
alex heykeliyle arasında fark olmayan heykellerdir. ikiside heykel.