bugün

tartışmalar devam ederse muhteşem yüzyılın muhteşem finalini göremeden yayından kaldırılacak.
tarihi gercekleri ne kadar yansıttıgı tartışılır.kanuni elbette filmde anlatıldıgı gibi kadın düşkünü bir padişah degildi ancak islamda şu da vardır ,en basitinden cariyeler efendilerinin yanında kısa kollu giyisi giyebilir,şarkı söyleyip raks edebilir bunlar cariyelere serbest eylemlerdir.cogu müslüman cariyelerin islamdaki yerini bilmedigi için diziye önyargıyla yaklaşabilir ki ben de yaklaşıyorum eger ilerleyen bölümlerde harem sadece entirikaların ve cinselligin ön planda oldugu bir yer olarak anlatılıp egitim yönü es geçilirse osmanlı torunları olarak hepımız tepkımızı koymalıyız.

eger bu haddinden fazla olan cinsellik ilerleyen bölümlerde azalarak bitmezsse ben o seti basarım arkadas.kanuni sanki seferden sefere degilde ayşeden hürreme atlayarak yaptı o toprakları.kusura bakmayın taylan biraderler sizin cepleriniz dolsun diye kanuni'nin 46 yıllık hayatını reytinglerinize kurban etmeyiz.
bazı arkadaşlar bu diziye çok basit bakmıştır. olayı şöyle özet geçmek isterim. türkiye nin son 10 yılda dizi ihraç etme politikası vardır. özelllikle balkanlarda, ve arap ülkelerinde en çok tutan dizilerden biri 1001 gecedir. en çok beğenilen erkek oyuncu da halit ergençtir. evet, yapbozun parçaları bir araya geliyor. bu dizi, tamamiyle bir devlet politikasıdır. türkiye yi ve osmanlı yı şirin, modern göstermek için çekilmektedir bu dizi, ve yakın zamanda ihracatı başlayacaktır balkan ve arap ülkelerine. o rocky nin abd bayrak şekilli şortu bizi nasıl etkilediyse zehir gibi, bu dizi de balkanları ve arap ülkelerini etkileyecektir. bunun içindir ki, rtük ve hükümet bu dizinin üstüne pek gitmemektedir. çünkü bu dizi türkiye odaklı bir dizi olmayıp, tamamen balkan ve arap dünyası odaklıdır.
http://www.facebook.com/v...391148220363&comments
sevişme sahneleri ile konuşulmuş öyle kıt mekanlarda saçma bir dizi. saççma olması şundan adamlar rome, the tudors, spartacüs yapıyor o mekanlar kostümşler efektler, savaşlar bizimki aha bu işte bu kadar sığ ve salağız.
kılıcın k'sinden anlamayan halit ergenç'i kanuni rolünde görmemizi sağlayan güzel dizi. o tahta kılıçla yaptığı kapışmadaki hali içler acısıydı.
Padişahın biriyle yatacağını bütün sarayın bildiği film.
Saraya siyaseti sokan ilk kadının anlatıldığı bir film.

Film değilde,hürrem sultanın kitabını okuyunca acaba 2.selim kanuninin oğlu değilmi diye şüpheleniyorsun
bu akşam da halvet var mı diye düşündüren dizi.
muhteşem aşk.
kanuni'nin niyeti bozup blindfold fantezisi yaptığı dizi. *
bu kadar çirkin bir hürrem olamaz diye düşündüren dizi.
aşkın güzellikle ilgili olmadığını düşündüren dizi.
kılıç sahnesiyle yarmış dizidir. tek hamleyle kafayı kesti mübarek.
efendim bu diziyi bugün ilk kez izledim ve ben, nur aysan'ın hürrem sultanı canlandıran, henüz gerçek ismini bilmediğim hanımefendiden daha güzel olduğunu düşünüyorum.

hürrem sultan'ı canlandıran hanımefendinin yüzünde, henüz çözemediğim bir orantısızlık var.Ayrıca kendisinin lehçesi de, bana karolin denen uyuz bayanı hatırlatıyor, iğreniyorum.konuşmaları arasında gerçekten de hiç bir fark olmaması,"Biri hollandalı biri rus azizim, hiç mi fark olmaz aralarında?" diye düşündürüyor da.

not:hayatım dizi olmuş sözlük.beynim sulandı iyice.
(bkz: annne ben manyak oldum)
öss ve kpss sınavlarında net ortalamasını 1 puan kadar yükseltecek dizidir.

baktılar kitap okuyan yok dizi çevirelim tarihi anlatalım dediler.

tarih öğrenin ulan, ahlaksızlık değil.
şehzade mustafa'nın acaip gıcık olduğu dizi. nerede benim osmanım nerede bu huysuz çocuk.
45 dakika geçmesine rağmen hürrem hala vermedi. Enteresan bir bölüm.
hürrem rolüne uymuyor. hırslı bir kadını tam olarak yansıtmıyor. bakışı, duruşu hiç bir şekilde insanı etkilemiyor. role daha iyi oturacak birini bulabilirlermiş. bu hürrem çok yapay kalıyor.
tarihi bu diziden öğrenmeye kalkanlar çook yanlış bir yerdeler, zaten dizinin başındaki "bu dizideki olay ve kararkterler tarihten ilham alınarak kurgulanmıştır" cümlesindeki kurgu kelimesi anahtar kelimedir, anlayana. anlamayanlar hala "padişahı yanlış tanıtıyorlar, böyle şey mi olur, bana padişah sevişiyormuş dedirtemezsiniz" diye debelenmekteler.

şahsen benim "osmanlı saray hayatı olduğu gibi mi yansıtılıyor" diye bir kaygım yok, çarşamba akşamları evdeysem ve televizyon izlemekten başka yapacak bir şeyim yoksa gayet keyifli bir şekilde "hmmm elbisesi negzelmiş", "küpesi çok hoşmuş", "mekanı iyi tasarlamışlar", "bu kıyafetlere kaç para gitmiştir acaba", "halit ergenç'in bi gözü sağa bi gözü sola mı bakıyor ne", "bunlar bölüm başına kaç para alıyolar" ve benzeri şeyler düşünerek koltuğumda bir o yana bir bu yana dönerek izliyorum.

adamlar diziyi protesto etmek için gösteri bile yapıyorlar. şaka gibi. beğenmezsen kanal değiştir yahu! ah şu yobazlığın göz kör olsun.
pargalı nın sülüman dan daha karizma yaptığı dizi.

ayrıca;

(bkz: remote conqueror)

bu ne lan, oturduğu yerden kalkamadı gitti.
macarların *türkçe, venediklilerin* kendi dilinde konuştuğu dizi.
kadının allaha inancı gelmiştir.

(bkz: barney stinson replikleri)
hürrem müslüman da oldu. sülümana daha iyi yaranır şimdi. *
an itibariyle mahidevran sultan'ın bebikini düşürdüğü dizi.*
- sultanım napıyorsunuz?
- savaş planları çalışıyorum..

dialoguyla beni benden almış dizidir..