bugün

---

geçen gün Zeytinburnu'da bir alışveriş merkezinde tatil için alışveriş yapıyorum ve yürüyen merdivende bir birey iki kardeşiyle birlikte geziniyor. Kardeşler kendisinden küçük, çocuk denilecek yaştalar.Yaramaz bir biçimde ablalarının sinirini zorluyor, ikisi ayrı yönlere ayrılıp " kardeşlerine sahip ol " talimatı almış ablayı zor durumda bırakıyorlardı. o dikkat ettim ki abla kardeşine " ahmet faruk ! " diğerine " muhammet fatih ! " diye bağırıyor, hitap ediyor.

---

bundan sonra kendi ailemin koyu muhafazakar kısmını düşündüm ve gerçekten çift isimle hitap etme yaygındı.
aslında direk "ailenin muhafazakarlarına" bakmadım. çocukların isimleri ve bu davranışı gösteren kişilerin ortak özelliklerine baktım. sonuç geneli otoritenin güçlü olduğu ve korumacı aile insanlarıydı.

bu eğilimin şundan kaynaklandığını düşündüm;
muhafazakar insanların çoğunda dışarıdaki değerleri kendi seviyesinde görme bilinci yoktur, kendi tercihleri vs hep en değerlisi ve en doğrusudur. Bu yüzden tercihlerini korumacı bir yaklaşımla hatta dogma ile yargılar.
Baba çocuklarına öyle bir değer aşılar ki " sen de eğer benim değerlerime uygun yaşarsan dünyada senden değerli başka bir şey olamaz " tarzında. bu da çocuğa "babam iki isim koymuş demek ki bahsedilen ve bahşedilen değer bu " diye düşünür kardeşlerine ve kendisine bu şekilde hitap edilmesini makul görür.
ilk entrysinde muazzam bir tespit yapılmış başlık.

Her ne kadar bu entrye yetersiz kalsa da favını ve laykını verdim kardeşim.yiğidi öldür hakkını yeme moruk.

Ben de ekleyim;

Bu aşırı korumacılık bireyde özgüven eksikliği ve güçsüz kişilik oluşmasına sebep olur.insanın hayatındaki herşeyin temeli çocukluk ve ergenlik olduğu için muhafazakar kesimden gelip de girişimci sosyal kendinden emin insan tanımıyorum.
araplarda soy isim olmadığında yedi sülalesinin ismiyle hitabedilir insanlara. zaten isimler de aşağı yukarı hep aynı. bunların ki de arap özentiliği işte.
muhafazarlar mı koyar iki ismi yazdiklarinizda haklisiniz da benim bir arkadaşın ismi özgür deniz hiç muhafazakar değil. (bkz: anarşik anarşik şeyler)
eğer kızsa ikinci isim olarak nur eki kaçınılmazdır.
irkilmeme sebep olan tespittir. saygı ve sevgi ile tebrik ediyorum..

anne ve baba tarafından 2 farklı kuzenim ( aralarında hiç bir bağ yok tanımazlar bile birbirlerini ) oğullarına burak efe ve mustafa efe ismini vermişlerdir. ve onlarda kendilerini muhafazakar zannediyorlar a.k p ye oy verdiklerinden dolayı *

ve hiç bir akrabalığım bulunmayan 2 adet de normal yaşantıdan tanıdıklar var. birisinin çocuğuna koyduğu isim ömer faruk diğeri muhammet bir şeydi. ikinci ismini hatırlayamadım şimdi sallamasyon olmasın. ulan harbiden var bu işte bir şey hee bunları ilçe başkanlıklarına toplayıp çocuk isimleri mi veriyorlar ellerine yoksa..