bugün

mini etek 1965 yılında Galli tasarımcı mary quant tarafından tasarlanan ve etek boylarını dizlerin 10-15 cm üstünde sınırlayan, ismini ise austin mini'den(bildiğiniz mini) alan bir giysidir.

ilk çıktığında özellikle 1970lerin ortasına kadar dünya'nın heryerinde(özellikle avrupada) ahlaksızlıkla suçlanan ve protesto gösterileri ile insanları tecavüze, hayasızlığa açık hale getirdiği söylenen giyenlerin ise alenen teşhircilikle suçlandığı bu giysiye şuan dil ucuyla laf söylemek bile gerici, abaza, yobaz, sığ düşünceli, medeniyetsiz yaftası yemenize sebep olmaktadır.

medeniyet giyinmemek değildir, bedenini kullanarak, kendine baktırarak egosunu tatmin etme yolunu seçenlerin ise ne kadar medeni ve soylu bir hareket yaptıkları tartışılır.

--spoiler--
şahsi kanaatim ise hiçbir zaman böyle giyinen bayanlara bakmadım, yakışanı davranma, soylu davranma terbiyesi aldığım için mi(söylemekte mahzur görmüyorum köklü bir aileyizdir) yoksa kendi egomdan mıdır bilmiyorum lakin bana hep çok bayağı ve basit geldiler. benim de yakın akrabalarım, yakın arkadaşlarım var böyle giyinen diye başlayan bir cümle kurupta bende sizdenim, sizi anlıyorum muhabbetine girmeyeceğim fakat durum böyle ve içgüdü meselesi sanırım etraftaki hayvanların bakışlarıdır vs. beni çok fazla rahatsız ediyor, kendilerine yobaz yaftası yemek riskini alıp bu konuyu açtığımda beni anlayışla karşıladılar, sizleri de yargılamadan görüşlerimi belirteyim istedim.
--spoiler--
ülkedeki özgürlüğü gösterdiği için evet medeniyet unsurudur. bir ülkede tek tip (kara çarşaf) kıyafet varsa demekki o ülkede özgürlük yoktur.
Açık saçıklığın hiç bir şekilde medeniyetin göstergesi olduğunu düşünmüyorum açık saçık giyinen kimsenin de bunu "medeniyet" göstergesi olduğu için giyindiğini sanmıyorum