bugün

kendisine ayrıyeten başlık açma isteği duyduğum, benim için eşsiz, müthiş, harikulade ve çocukluğumda harika anılar bırakan oyun. (ulan kuzen, az mı oynadık bu oyunu senle iki kişi. sen de kuyumcu olmak isterdin ben de. ehe. bazen de toplanıp 4-5 kişi. hey gidi günler)

öncelikle (bkz: milyoner) ama bu başlık bu oyun için yeterli değil. zaten altında oyun ile ilgili bir-iki entry var.

öncelikle kutunun içeriğini söyliyim; bir ade oyun sahası kartonu, 100.000, 50.000, 10.000, 5.000, 1.000, 500 ve 100 lük banknotlar halinde milyoner para banknotları, minik minik borç seneti, diploma ve kulüp üyelik kartları, seda müzik aletleri, akpak ev eşya ve aletleri, nazar kuyumcusu, gül giyim ve kürk, ahşap mobilya ve halı galericisi kartları, 6 adet piyon, iki zar ve kuralların yazdığı kağıt.

oyun 2-6 kişi oynanır. oyunda amaç 1.000.000 para kazanmaktır tabi bu kuralı değiştirebilirsiniz de.

ilk önce herkes yukarda saydığım 6 meslekten birini seçebilir. 6 kişiden az kişi ile oynuyorsanız herkese ikişer meslek de düşebilir. ama bir kişi en fazla iki meslek yapabilir. örneğin 2 kişi oynuyorsanız iki kişi ikişer meslek de yapabilir geriye kalan mesleker kasaya kalır. oyun üç ana hattan oluşur. ilk hat hayata başlangıç, ikinci hat orta gelirli, üçüncü hat zengin. hayata atılışta herşey daha ucuz ama para kazanmak da bir o kadar zordur. kısaca az kazanır az harcarsınız. orta seviyeye geçmek için iki yol vardır; ya zengin biriyle evlenmek ya da 5000 nakit, 3 er tane hayata atılış ile ilgili diğer meslekleri yapalardan adığınız kart. (misal kuyumcudan 1000 paraya kol saati + seda müzik aletlerinden 1000 paraya alınan portatif radyo + akpakdan 1000 paraya alınan düdüklü tencere) ve bir adet diploma ya da kulüp üye kartı. bu şartları sağlayınca orta gelirli yaşama geçiyorsunuz. burda geliriniz daha iyi ama almanız gerekenler daha pahalı. misal hayata atılışta diplomayı 500 e alırken orta gelirli de üniversite diploması gerekiyo ve fiyatı 2000. bunlar dışında alternatif para kazanma yolları da var. borsa ve at yarışı gibi.

evet oyun kısaca böyle yani kısaca anlatmak gerekirse zarlar atıyosunuz ve oyun alanında attığınız zar kadar ilerleyip gelen karede ne yazıyosa onu yapıyosunuz.

çocukluğumun efsane oyunuydu. çok eğlenerek oynardık. geçenlerde gittigidiyor.com da gördüm ve anında hemen aldım. şu sıralar epey nostalji yapıyorum.

ha unutmadan bişey sorucam; bilye bide pokemon tasosu nerden bulabiliriz? *
budur: görsel

harika bir oyundur, aslında hayatı anlatır, kazandığın parayı nasıl kzançlı bir yatırıma dönüştürürsün, at yarışı ve borsa da oynarsan dikkatli olacaksın, zengin biri ile evlenirsen kademe atlarsın, boşanırsan kamede düşersin, iflas edersin, zengin olursun, hepsi bu oyunda idi, aslında hayatın ta kendisini anlatan oyundur. efsanedir, bir diğeri için:

(bkz: borsa kutu oyunu)
Üstüne Alınma kutu oyunu cok komik yeni cikti türk isi.