bugün

(bkz: görmeden inanmam)cılar tarafından sallanmayacak hede...
genel sorgulama yapan yazar başlığı. uzayın bu kadar büyük olması ne diye zoruna gitmiştir bilinmez. yanlışlara ya da yanlış sorgulamalar demetine gelecek olursak:

islam inancı tek yaşamın dünya üzerinde olduğunu söylememekle birlikte, başka başka alemlerin olduğunu belirtmektedir. şimdi emin olmamakla birlikte kaynak aramadan rakam söylemek istemediğimden mütevellit sadece bu kadarını belirtmek isterim.

yine de şöyle bir cümlenin geçtiğini yazara hatırlatmak isteriz ''alemlere rahmet olarak gönderilen peygamber hz Muhammed'' yine şuna benzer bir cümlenin varlığından habersizdir ''sadece insanlığa değil, bütün alemlere gönderilmiş bir peygamber''
tek alemin insanlar ve cinler alemi olmadığını umarım bu cümleler ile anlayabilmiştir.

ha derse ki ''ben o alemlerdeki yaratılışlarla da muhatap olmak istiyorum, insanlar kesmiyor beni''
yazara derler ki ''sen bütün insanlara kucak açtın da geriye diğer canlılar mı kaldı?''

gökyüzü inceleyip, diğer gezegenlerdeki ya da diğer galaksilerdeki yaşamları göremediği için içlenen canlı örneğine insan deniyor sevgili sözlük. bundan 10 asır önce insanlar, diğer kıtalardaki insanları göremediği için feryat ediyor muydu? veyahutta etse ne olur? bugün bütün insanlar birbirleriyle görüşüp, sohbet etme imkanını bulmuştur. teknolojinin ne getireceğini bilemezsin.

günümüz teknolojisi insanlık için dünya dışında yaşama el vermezken, yarın süper hızlı uzay araçları sayesinde yaşamın var olduğu gezegenlere gidersin. tabi öncelikle o tür gezegenleri keşfetmelisin o da bir diğer problem.

not: ateist değilim
saçma bir not daha: başlığı açan yazar ateist fakat bundan bihaber.

edit büdüt: yazım hatası
Allah uçak kazası vermesin.
Edit: ateistim.
evren ne kadar düzenli gibi gözükse de aslında kaosun ta kendisidir.

galaksilerin yamyam olduğu, quasarların patladığı, ışığın bile müthiş çekim gücüne karşı koyamadığı kara delikleri olan, alabildiğine radyasyon, mor ötesi ve kızıl ötesi ışınların varolduğu, bir vakumun içerisinde yüzen karmaşık nesnelerden oluşan bir evrende yaşamın oluşması sanıyorum doğanın sahip olduğu en nadide mucizelerden biridir.

olasılıklar dahilinde değerlendirildiğinde dünya benzeri gezegenlerin varolması da mümkün mutlaka. Ama yaşam kadar narin bir varlığın bu kaos ortamında ortaya çıkacak olması, doğrusunu söylemek gerekirse izlediğim her belgeselde, okuduğum her kitapta bana biraz daha zor geliyor.

şunu da biliyorum ki bizim kaos dediğimiz ortamlarda yaşam kendine bir yol bulabilmiştir, evet. fakat bizim başka gezegenlerdeki zeki bir yaşam formuyla tanışmamıza daha çoook çok zaman var gibi.
Herşeyin bir sonu var. Ne gerek vardı bu kadar masrafa denebilecek olaydır.
adını koyamadıkları her şeye görünmeyen enerji, görünmeyen bilmem ne diye ad veren bilim adamlarına karşı, henüz mars dışında yaşam belirtisi olduğunu duymayan insanların doğal olarak inandığı hede.
Tamamı ile iki ayrı konunun aynı başlıkta neden bulunduğunu anlayamamak.

--spoiler--

Tek bir galaksi olsaydı tek bir hayatımız olurdu, milyarlarca galaksi olduğuna göre milyarlarca yaşam hakkımız olmalı.
--spoiler--

Bu tez çürütülemeyecek kadar komik.
bir çeşit inançtır. eğer başka galaksilerde başka başka yaşamlar varsa, eminim ki böyle boş işlerle uğraşmıyorlardır.