bugün

MHP genel başkanı Devlet Bahçeli'nin 25 Eylül 2010 da, 2011 genel seçimleri için partisinin gerçekleştireceği seçim kampanyasının başlangıç tarihi olarak 1 Ekim 2010 gününü açıklamasının ardından; gün itibariyle Kars'ta bulunan Ani harabelerindeki ve Anadoluda ilk namazın kılındığı yer olarak bilinen Sultan Alparslan'ın fetih namazını kıldığı Fethiye Camii'nde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yanı sıra yaklaşık 40 il başkanının ve partililerin de katılacağı toplu bir cuma namazı kılınacağı kararı basına duyurulmuştur.*
iyi düşünülmüş güzel bir karardır. anayasa engeline takılmaz ve uygularlar inşallah.
cok yapmacik ve samimiyetsiz bir atilim.
her ne kadar devlet bahçeli'ye sempati duysam da anlamsız bulduğum karardır... popülizmden uzak duran, karakterli bir siyasetçi olduğunu düşündüğüm bahçeli benim gibi düşünen insanlara karşı pot kırmıştır malesef...
anlaşılamaz mevzudur. ülkede bir yığın sorun varken ve muhalefet denen olgunun bunları ortaya koyması gerekirken bu sinirsek tavır, bu bile bile hedef dışına nişan almalar niyedir?

neredeyse komplo terilerine inanmaya başlayacağım. fikir, çözüm üretmek lazım. cuma namazını nerede kılarsan kıl, sonucu aynıdır. sevabın yazılır ve ülkede olan bitene zerre etkisi olmaz.

ucuz, popülist politikaları ben de üretirim. lider olmanın, yönlendirici olmanın bir farkı olmalı. nerde o fark?

giderek bu adamlarının bir oyunun piyonları olduğuna inanmaya başlıyorum. ezdikleri tahta da biziz. ööle yatıp bu kez kim bizi ezecek diyre bekliyoruz. tahta kadar aklımız yok ağzına sıçayım.
(bkz: bir eylem türü olarak namaz)
yanlış iştir. Sümela'da Rumlarla beraber ayin düzenleseler, Akdamarda ermenilerle beraber jesus save us diye bağırsalar ve bu kilisenin niye haçı yok diye yakınsalar daha kıymete binerdi, müslümanım diye geçinen seçmen oy yağmuruna tutar, ermenici, Rumcu liboşlar öve öve bitiremezdi. Ama diyorum ya yanlış hamle bahçeli yanlış hamle. Sen neden Sultan Alparslan'ın anadolu'yu türk'ün vatanı yaptıktan sonra islam'ın vatanı da yapmasının temsili olan ilk namaz kılınan ilk namazdan da öte "FETiH namazı"nın kılındığı yerde namaz kılıyorsun he?
devlet bahçeli daha önce hiç cuma namazı kılmış mı ki ? enteresan.
açık tahrikten, provakasyondan başka birşey değildir. Akdamar ve sümela ayinlerine misilleme yapmak ve ortamı germe amacı taşımaktadır. eh ne de olsa mhp ve onun gibi milliyetçi ideolojiler gerginlikten, yaratılan suni düşmanlardan beslenirler. referandumda yedikleri darbeyi, bu tarz basit popülist uygulamalarla onarmaya çalışıyorlar. ancak şöyle bir durum var ki, eğer akdamar ve sümela ayinlerine misilleme amacınız varsa, gidip türkiye dışında kalan, kiliseye çevrilmiş bir camide kılsaydınız cuma namazınızı, yunanistanda mesela. tabi amaç kolay yoldan şov yapmak olduğu için ani harabelerini uygun görmüşlerdir.
yanlış yerde kılınan namaz , yunanistan da yada ermenistan da ibadete kapanan bir camide ( yada senede bir defa açılan ) kılmaları gerekirdi. malum ahdamar adasındaki ayinden rahatsız olmuş faşistcikler .
Reklam kokan hareketler bunlar.
dini siyasete alet etmenin daniskası.
(bkz: rıdvan hocam bu gölü kaydedip ders olarak futbol okullarında okutmak lazım.)
gereksiz bir saçmalıktır. bu ülkede insanların namaz kılamaması gibi bir problem yoktur. bu ülkeden zamanında zorla kovulmuş insanların eski yaşadıkları yerlerde bıraktıkları eserlerin içine sıçılması ve kimseye kullandırıltmaması problemi vardır.
(bkz: 1 ekim 2010 ani harabeleri cuma namazı)
(bkz: ucuz milliyetçilik)
trabzonda sürmeni manastırı'ndaki ayine misillemedir. ben şahsen böyle bi haklarının olduğunu ve namaz sonunda siyasi tavırlar sergilenmezse bu haklarının doğru bir şekilde kullanılmış olacağını düşünüyorum.
vuvuzela çalmak eylemine benzer. çok ses çıkartır ama reklamın iyisi kötüsü olmaz anlayışı eskide kaldı.

ne işe yarayacak? madem ki ülkemde başka milletten insanların ayin yapılması kanınıza dokundu siz de gidin yurtdışında kalmış binlerce camimizden birinde namaz kılın.

it vuvuzela çalar türkiye yürür. referandumla zedelenen güven böyle eylemlerle telafi edilemeyecek kadar büyük. mızrak torbaya sığmıyor.
40 esprisi yapan ilk kişinin de talihli olarak cumaya heyetle birlikte gideceği alınan haberler arasındadır.
la oğlum harabede namaz mı kılınır. namaz dediğin ak pak temiz yerde kılınır. hem harabede cin, şeytan olur. keşke caiz mi diye diyanet işleri bakanlığından izin isteselerdi. tey tey tey.
(bkz: mhp lilerin ani de akşam namazı kılmaları)
(bkz: mhp lilerin namaz kılmaları)
(bkz: hiç duymadım)

cuma hutbesinin konusunu çok merak ettimdir.
(bkz: hutbe konusu olarak anadolunun türklere açılması)
milliyetçi hareket partisinin ahtamar'daki ayine karşı yaptığını iddia ettiği, özünde biz de muhafazakârız biz de dindarız mesajlı garip eylem.

bir analiz yazısı: http://jiyan.us/2010/10/0...yi-kanitlamaya-calisiyor/
madem öyle yaptı mhp de gitsin orada kılsın burda ne işi var diyenler olacaktır elbette. hiç bir ülke vatan toprakları üzerinde böyle şovlara izin vermez. ha biz veririz orası ayrı. ne de olsa her dine eşit mesafedeyiz.

(bkz: #7125808)
gitmişken cuma namazını takiben mhp nin cenaze namazını da kılsınlar dediğim reklam kokan haberdir.
(bkz: mhp nin cuma namazı kılma kararı alması)
(bkz: mhp nin cenaze namazı ani de kılınsın)
(bkz: mhp nin cenaze namazı aniden kılınsın)
(bkz: mhp nin aniden bayram namazı kılması)
(bkz: mhp nin ani kararlar alması)
(bkz: ani karar kararsızlıktan evladır)
ya allah, ya bismillah diyip kilise açan! tayyipten daha az salak olsa gerek. he birde bir kültür bakanımız var ki!! dillere destan! cuma namazını bireysel olarak kılarsa herhangi bir yaptırımın olamayacağını söylüyor. eh be sözlük sana havale ediyorum bu kültür bakanını.