bugün

türkiye'de üretimle uğraşan kişileri düşündüren durum.
Şu an her kim yapıyorsa onlar...
interstellar filminde bu konuyla alakalı bir kısım var. herkesin mühendis vb olmasını eleştiriyordu.

(bkz: interstellar)
meslek lisesinden mezun olanların büyük çoğunluğu mezun oldukları mesleği yapmazlar yapamazlar lakin okullardaki eğitim bunun için yetersizdir.
ilk okul mezunları diye cevap vermek istediğim soru cümlesi. Meslek lisesi mezunlarının üretimde ilk okul mezunlarından bir farkı yoktur. türkiye'de mezun veren meslek liselerinin öğrenci seviyesi farkı ilk okul mezunlarının bilgilerine kıyasla yok denecek kadar azdır. Çoğu başarısız ilkokul öğrencisi ailesi yada ilkokul öğretmenleri tarafından meslek lisesine yönlendirilmektedirler. Hal böyle olunca meslek lisesinde ki öğrencilerin büyük bir kısmı neredeyim ben ne oluyor demeden okulunun ne anlama geldiğinin bile belki de farkında olmadan mezun ediliyorlar. "Mezun ediliyor" diyorum çünkü oradaki mantık; hocaların öğrencileri için bir meslek sahibi olsun bir diploması olsun şeklinde işler ve tembel olan öğrencileri bir yıl sınıfta bıraktıktan sonra mezunetmek için hertürlü imkanı sağlarlar. Mezun olan öğrencilerin büyük bir bolümü ne daha fazla matematik öğrenmiş olur ne de daha fazla fizik bu Türkiye'nin eğitim sisteminin gerçek bir yüzüdür.