bugün

şevket süreyya aydemirin kitabı. elimin altında şu an. okumadım henüz. okuyan var mı diye uludağa danışayım dedim. cık. yokmuş. bir kaç sayfasına göz gezdirdim. önsözüne baktım. menderesin tüm hayatı çocukluğundan itibaren anlatılıyor. iyisiyle kötüsüyle, övmeden sövmeden, her haliyle, olduğu gibi menderes: öyle demiş yazar. bakalım merak ettim. okuyup bu başlığı tekrar bulacağım.

aylar sonra edit: okudum. okuduğum halde bir yorum iliştirmediğimi hatırlatana teşekkür etmeliyim önce. anlatılmaz okunur diyeyim evvela. insanın içi burkuluyor okurken. bir menderes belgeselinden daha çok anlatıyor kitap olanı biteni. iki yönlü bir bakış, objektif bir sunuş. adıysa tam oturmuş kitaba.
yeni elime geçen bir kitap, yorum varmı acaba diye bir bakayım diye girdim ama konuyu acan arkadaş dışında yokmuş. bakalım başlayalım yakında bir edit de biz yaparız.
okudum yorumlayayım.

kitap menderes in hayatını güzel şekilde anlatıyor.

insan olarak menderes i tanıyoruz kitapta.

iyi bir araştırma ürünü kitap bizlere menderes in tek arkadaşının ethem menderes olduğunu gösteriyor.

siyasi gelişimi yol ayrımları ve kaç kez yaşanan git gel lere şahit oluyoruz.

menderes in kişiliği iki kişilikliğini de görüyoruz.

ve kitabın sonlarına doğru menderes e değil de bayar a çok kızıyoruz.

ve inönü...

inönü iyi adam. bunu bu kitapta net olarak görüyoruz, zira; menderes i kaç kez uyarıyor, kaç kez son bir gayret son bir şans diye yardımcı olmaya çabalıyor.
hatta 25 mayıs ta bile bu gayret var inönü de.

ancak dikkafalılık yaptığına şahit oluyoruz adnan bey in.

kitabı iyice sindirerek okursanız şayet tayyip erdoğan ile benzerliklerini de görürsünüz.

ayrıca o dönemki olaylar ile bizdeki misal gezi olaylarını karşılaştırabilirsiniz.

kitabı edinin, okuyun; tarihimizi bilin.
dp'ye yapılan darbenin elzem olduğu tezi üzerinde durur şevket süreyya aydemir kitabında. bir nevi 27 mayıs'ı meşrulaştırır. temel dayanak noktası dp'nin kendisine göre anayasayı çiğnemesidir. meşru yolla iktidara gelmiş olan dp'ye anayasayı çiğniyor diyerek darbe yapan milli birlik komitesi, 24 anayasasını yürürlükten kaldırmıştır. tuhaf değil mi?
diktatörlük kariyerinin darağacı avizesi olarak sona ermesinden kaynaklanan hadise. bütün diktatörler o günleri hatırlayıp altını ıslatıyor şimdi.