bugün

Daha dakika dolmadan iş bulamadığı için işsiz olduğunu itiraf eden hayvandır.

https://www.odatv4.com/si...sonra-ortaya-cikti-268605

Bunların mercimek beyinlerini kim s..Sa sağlam s..Yor. Tebrik etmek lazım.
--spoiler--

doğrudur,ben geçen sene 400 llira yevmiye öğle yemeği verdiğim halde çay toplayacak türk bulamadım. aynı şartlarda afganlar topladı.

--spoiler--

Oo dayım…sigortasız kaçak işçi çalıştırıp hem kul hakkı yerim hem de vergi kaçırır devleti zarara uğratırım diyorsun…cezasını, yasal olmamasını geçtim ayrıca büyük günah haberin olsun.
sonuna kadar doğrudur ,inkar edenler hani o çalışmıyor dediğimiz saftoriklerdir.
Liboşların çok hoşuna giden bir tiptir.

Bak birisi damlamış, kaçak köle çalıştıran bunak dedeyi ekonominin kurtarıcısı ilan etmiş.
--spoiler--

şu devlet memuru zihniyeti ülkeyi aşağılık boktan bir fakirliğe teslim edoyor nesillerdir. fakat bu kafa değişmiyor.

büyük günah? tamam öyledir sana ne?
vergi kaçırır? evet. aynen öyle bebeğim. gerçekçi vergi oranları olmazsa...

sigortasız, kaçak işçi çalıştırmak? dünyada mavi yaka altın çağını yaşıyor ama trde nitelikli işci bulamıyoruz. mecbur yabancı. bulsak da yine maliyetler gerçekçi olmuyor. s e r b e s t p i y a s a m e m u r.

bırak da amcan ekomiye can versin. maaş alıp yaşayan kendi işini yapamayan bir adam olmasın.

--spoiler--

Türkiye cumhuriyeti devletinin koyduğu kanunlara uymak memur zihniyetiymiş ne kadar ilginç. E tamam o zaman misal tck var, canını sıkan birini bıçakla, sonra git savcıya “ben kurallara uymayı memur zihniyeti olarak kabul ediyorum o nedenle haklıyım” de bakalım ne olacak.

Gğnahı kimseyi bağlamaz tabi, allahla kul arasında ama vergisel boyutunda duraksın genç dostum, orada “kamu menfaati” denen şey devreye girer ve vergisini ödeyen her vatandaşı ilgilendirir bu.

Kaçak işçi çalıştırmanın gerçekçi vergi oranları ile de ne ilgisi var acaba…oranlar realistik olsa kaçak çalıştırınca ödemiş mi oluyorsun karşılığını?…işçi bulunmadığı için de kaçak çalıştırılıyormuş bahaneye bakar mısın? Klasik 3 kuruş para veren köylü kurnazı küçük esnaf kafası işte. Eğer işçi bulamamaktan şikayetin var ise yaparsın günlük yevmiyesini piyasanın 4 katı, paşa paşa kapında kuyruk olur, ama eğer niyetin 3 ekmeğe 5 köfte ise o başka tabi böyle bahane arar durursun.

Bahane aramazsanız Böyle de saçmalık daniskası fikirlerden alternatif de üretmezsiniz o zaman gençler. Yani anladık şark kurnazısınız da yemezler yani.
insanlık tarihinde en iyi idare-yönetim şeklinden biri olan (şimdilik, ileride insanlık başka ne sistem ortaya çıkarır bilinmez) demokrasi (seçme seçilme hakkı açısından demokrasi, diğeri ise meritokrasi) denen sistemin laneti ve en büyük kötülüğü cahil bir seçmen kitlesine verilen seçme seçilme hakkıdır.

bu kitle muhakeme yeteneği-iyi ve kötü, doğru ve yanlışı ayırt etme (ratiocinate judgement) yoksunu bir kitle, aynı zamanda da etik estetik ve ahlaki değerleri (ethical, aesthetic, moral values) sosyal sorumluluk içinde şekillenmemişse toplumlar için demokrasi (seçme seçilme hakkı) bir zehirdir.

daha basit örneklemek ve konunun genişletilerek anlaşılmasını sağlamak gerekirse; seçme ve seçilme hakkı bireysel olarak her insana verilemez.
dünya üzerinde ülke örneklerini sıralayıp eğitimi, görevi, ceza-hükümlülük, vatandaşlık vb gerekçelerle oy kullanılmasını kısıtlamış kararlara uygulamalara bakınız vermeye gerek yok.
seçme ve seçilme hakkı vereceğiniz kişinin birey olarak kendinin ve sorumluluk açısından ailesi ve toplumun geleceğine yön vereceğini hesap etmeden kişiye-her bireye seçme seçilme hakkı verilmesi insanlık için bir trajedidir.

edibüdü: demokrasiyi bu kadar tükaka yapan ben değilim.
binlerce yıldır süregelen cumhuriyet demokrasi tartışmalarında her insana verilemeyecek oy hakkı tartışmalarıdır.
demokrasinin temel şartı eğitimdir. eğitim diploma okul değildir ki bu öğretimdir. okul öğretimdir, hayat eğitimdir. bir toplumu komple her birey olarak eğitmek mümkün değildir. hele ki din kültür ırk ve çıkar vb öğeler insan doğasında yer etmiş olduğu alanı düşünürsek; eğitimsizlik bir toplumda çoğunluğa ulaşırsa demokrasi bir illet olarak yaşanır.
demokrasinin iyi yanları da vardır, mesela; g. bernard shaw "demokrasi, hak ettiğimizden daha iyi yönetilmeyeceğimizi garanti eden bir sistemdir" demesi düşünülürse...

edibüdü2: konu türkiye-türk insanı değil, konu demokrasidir.
bazı embesilite seviyesinde zeka sahibi olanlar kalkıp hakaret olarak algılamasın.
bakınız: aziz nesin, aysun kayacı.