1. 1.
  1882 yilinda selanik'de dogdu. 1902'de harbiye'yi, 1905'de harp akademisi'ni bitirdi. 1937 yilinda ankara'da olmuştur.cumhuriyet döneminde komutanlık, diplomatlık ve milletvekiiliği görevlerinde bulundu.

  atatürk'ün aynı mahalleden çocukluk sonra okul arkadaşıdır. hemen hemen bütün cephelerde birlikte bulunmuşlardır. yakup kadri'nin deyişiyle "izinden yürüyen, yanından ayrılmayan, atatürk'ün deyişi ile ise onun için hatırası kalp ve vicdanından çıkmayacak kardeştir. atatürk'e "kemal" diye hitap edebilen tek kişidir.
  mustafa kemal 4 ekim 1911 tarihinde rus vapuru ile trablusgarp'a giderken salih bozok'a yazdığı mektupta ona 2 yakınından söz ediyor. biri annesi diğeri ise nuri bey'dir. onun için şöyle diyor;
  "başka kağıdım yok. nuri'ye ayrıca mektup yazamayacağım. istersen bu mektubu aynen gönder veyahut bahisle bir mektup yaz ve kıymetli kardeşime de ki: benim için hatırası kalp ve vicdanımdan bir an çıkmayan bir öz kardeş varsa nuri'dir. bu muzlim seferi onunla yapmak isterdim.allah nasip ederse saha-i mücadelatta birleşiz ve eğer mukadderse ahirette buluşuruz."
  ... bohemian rhapsody
 2. 2.
  trablusgarp'ta, çanakkale'de ve kurtuluş savaşı'nda( conkbayrı'nda mustafa kemal'in göğsündeki saate kurşun isabet ettiğinde de yanındaydı.) beraberdiler. yazdığı tek kitap olan "zabit ve kumandan", mustafa kemal'in "hasbihal"i kaleme almasına vesile oldu.
  ... bohemian rhapsody
 3. 3.
  balkan savaşı'nda bolayır'da bir bulgar kurşunu ile dizinden yaralandı. 1913 yılında alman imparatoru kayser wilhelm'in davet ettiği 12 yaralı türk subayından biri olarak tedavi için wisbaden'e gitti. 1915'te conkbayırı'nda sağ şakağından ağır yaralandı.
  ... bohemian rhapsody
 4. 4.
  atatürk'ün en yakın arkadaşlarından birisidir. park otelden atlayarak intihar eden diplomat mahmut conker'in babası, nur vergin'in ise dedesidir.
  ... gimenez
 5. 5.
  kurtuluş savaşı komuntalarındandır. tarihe geçecek büyüklükte bir zafere imza atmamıştır. ama atatürk'ün yakın arkadaşlarındandır. ne de olsa bir selaniklidir.
  ... vladimir makarov
 6. 6.
  üzülerek söylüyorum ki kendini bilmezin birisiydi. hakkında yazılan birçok makale var; Ruslardan yardım olarak alınan altınlardan 500,000 tanesini silah almak için gittiği Almanya'da fahişelerle yemiştir. Hatta bunun sonucunda uzun süre Atatürk ile arası açılmış, sonra eski günlerin hatrına Atatürk tarafından affedilerek savaşta görev verilmiştir.
  ... megajardel
 7. 7.
  http://www.haberturk.com/...-kemal-diyebilen-tek-adam

  atatürk'e kemal diyebilen tek adammış. hatta aynı masada otururken yumrugunu masaya vurmuşluğu bile varmış.
  2 ... adini unutan adam
 8. 8.
  zamanında annesi, zübeyde hanım'a "bizim oğlanlardan bi halt olmaz" demiş.
  1 ... yeni pijama kokusu