fantastik ögelerle dolu * iyi kurgulanmış bir dönem kitabı olan izmir büyücülerinin yazarı.

ayrıca ;

--spoiler--
ilk romanı izmir büyücüleri 19. yüzyıl sonlarının kozmopolit izmir'inde yaşamış katina adlı bir rum kızının bir türk kadınından öğrendiği büyü yöntemlerini kullanarak ardarda erkekleri ağına düşürüşünü ve zenginleşmesini anlatmaktadır. kitap yunanistan'da televizyona da uyarlanarak dizi olarak yayınlanmaya başlamıştır. kitabın türkçe çevirisi de 2004 yılı içinde türkiye'de hayli sükse yapmıştır.
izmir büyücüleri'nin türklüğü aşağılayıcı ifadeler içerdiği gerekçesiyle 2005 aralığında türk ceza kanunu 301. maddesi çerçevesinde kitabın türkiye'deki yayıncısı literatür yayınevi yayın yönetmeni abdullah yılmaz aleyhine beyoğlu cumhuriyet başsavcılığı tarafından bir dava açılmış.

kaynak : vikipedi
--spoiler--
Yunanistan'da 2001 yılında yayınlanan ilk romanı izmir Büyücüleri ile ülkesinde ve pek çok başka ülkede üne kavuşmuş bir Yunanlı kadın yazardır. Aslen antropoloji konusunda Atina Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir.
antropolog ve atina üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan mara meimaridi, yunanistan'da kastella'da doğdu ve büyüdü. atina üniversitesi felsefe bölümü'nü bitirdikten sonra fransa'da arkeoloji, antropoloji ve çocuk gelişimiyle ilgili çalışmalar yaptı.son zamanlarda çocuk saglığı ve beslenme üzerine yazılar yazarken, bir yandanda evrenbilim ve astrofizik eğitimini sürdürüyor. umarım yazdığı romandan etkilenip çocuk beslenmesinde büyülü otlardan faydalanmaz.
''büyük büyük teyzemden kalan büyü tariflerini içeren defterlerden roman kurguladım'' sıkmasıyla çok para kazanmış yunan yazar. (bkz: izmir büyücüleri) antropolog ve atina üniversitesinde öğretim görevlisidir,evrenbilim ve astrofizik eğitimi almaktadır.