bugün

camları bile kırılmamış.
görsel

Görseldeki bina inşaat Mühendisleri Odası’nın Kahramanmaraş il Temsilciliği Binası.

not: Bilim ve mühendislik böyle büyük bir depremde dahi ayakta kalacak yapılar inşa etmeye yeter. Yeter ki bilim ve teknik, insan ve toplum yararına uygulansın!
Kader planına karşı da bu kadar sağlam kalınmaz ki.....
Kesin bunu ateist mimarlar yapmış...
Dimi bütün ahlaklı geçinenlerin ne yaptığını zaten biliyoruz....
Kendilerini korumaya almışlar aynı özeni denetledikleri binalarda göstermişler mi.
evet .üç katlı bina . sağlam da yapılmıış .
bütün binalar böyle yapılsaydı can ve mal
kaybımız olmayacaktı . tabii mütayit çocukları
, rüşvetçi belediye çalışanları , ankaradaki
siyasiler akbille mi dolaşsın ?? onlar rüşvet
yemesin mi ??? avutiğe binmesin mi ???
fıtratlarında, kaderlerinde yokmuş demek ki. yoksa allah'ın dediği olur...
Kader planı da neymiş diyor adeta.
Akıl diyor kitap, akıl bilimdir. Anladınız mı şimdi?
inanmaz bu i....ler montaj der geçerler !
maraş inşaat mühendisleri odası başına ilahayat mezunun biri seçselerdi baksaydık.
adı üzerinde "mühendis" binasıdır. yıkılmaması değil yıkılması olay olurdu.

yıkılan binalar "müteahhit" binaları "mühendis" değil. sen doğudan batıya göçüp veya doğu karadenizden batıya doğru göçüp cebinde parası var diye bazı tiplere "müteahhit" sıfatı verir ve inşaatların yüzde 80 ini bunların yapmasına izin verirsen ne bekliyordun ki ? adamlar yanlarında inşaat mühendisi bile çalıştırmıyor uzun yıllardır. diploma var ortada ama ne insan var ne işinin ehli denetleyici bir insan var. belki bu son 8-10 senede devlet biraz bastırdı da işletmelerde mühendisler az da olsa çalıştırılmaya başlandı. hee bu inşaatları denetleyen kamu görevlisi mühendisler yok mu ? var da şimdi yazdırmayın bana bazı şeyleri cidden moraliniz çok bozulur. 99 dan beridir aynı sektörde çalışıyorum inşaatlar ile bire bir dirsek temasındayım kaç yüz tane şantiyeye girdim çıktım hatırlamıyorum bile. o yapılan inşaatların ve onları denetlemesi gerekenlerin durumları.. neyse ya kalsın burada..

demem o ki ; bir meyveyi yerken bile belli başlı kuralları vardır dimi. mesela bir elmayı yemeye sapından veya dibinden başlamazsın. bir muzu veya portakalı kabuğunu soymadan dişlemezsin. her şeyin bir kuralı bir kaidesi vardır. bu inşaat mühendisleri yıllarca okullarda okuyor bu işi çimentonun içerisine ne kadar su katılacak kısmından beri noktasına virgülüne öğreniyorlar. sen bir bina yapıyorsan inşaatı birçoğu ilk okul veya orta okul seviyesinde eğitimden sonra direkt sektöre girmiş kalfalara, ustalara emanet edemezsin. adamlar bir kolon yapıyorlar kolona 2 tane balyoz vursan ortadan ikiye kırılacak kıvamda.. bu kolonlar bu kirişler üstlerindeki tonlarca ağırlıktaki betonu yıllarca taşıyacak veya deprem anında esneklik gösterip patlamayacak seviyede değiller. yıllardır anlatılıyor insanlar uyarıyor yapmayın etmeyin deniliyor ama kimse sklemiyor. hala aynı tarzda aynı usülde yapılıyor binalar. işte bu yüzden japonyada adamlar 8.5 şiddetindeki depremde gökdelenin 65. katında gülerek video çekiyor ama sen 7-7.5 şiddetinde depremlerde 5 ( beş ) katlı binaların altında kalıyorsun..
dış güşler korumuştur. düzene baş kaldırmıştır ve tez yıkılmalıdır.
Cevresinde bir tane bile bina kalmamisken, binada tek bir tane bile cam kirilmamis. Olmasi gereken normal seyleri artik anormal olarak karsilamaya basladik.

Yazik.
isminin hakkını veren bina.