bugün

makine mühendisliğinde okuyan öğrencilerin yaşadıkları diyaloglardır.

örnek:

endüstri ve makine mühendisliği öğrencilerinin ertesi güne yetişmesi gereken teknik resim ödevleri vardır. herkes etütte bir masa kapıp olduğunca bir şeyler karalamaktadır. t cetvelleri 0.3, 0.5 ve 0.7 kalemler havada uçuşmakta, arkadaşının beyaz silgisini kirletenler ölümle cezalandırılmaktadır. endüsti öğrencileri elips, çember, dikdörtgen vb. şeyler çizmekle uğraşadursunlar; makineciler mengene montajı çizmekle meşguldürler.

makine öğrencisi 1: mk1
makine öğrencisi 2: mk2
endüstri öğrencisi 1: end1
endüstri öğrencisi 2: end2

mk1: abi 6 nolu parçanın sol üst köşesindeki uzunluğu 2.1 (mm) mi aldınız, yoksa 2.4 mü? çizicem şimdi tutmayacak?

mk2: valla 2.3 gibi çizdim, bi bokluk çıkmasın diye dua ediyom.

end1: ya arkadaşlar ben bu çemberin yarıçapını 24 çizmişim, 22 yazıyomuş bi şey olur mu ki?

end2: yok ya nolcak, çiz gitsin!

makine öğrencileri bu lafı duyarlar başlarından aşağı kaynar sular dökülür. başka başka diyarlara göç ederler. gülerler ama ağlarlar aslında gizlice...
+olum hatun gördüm
- nerde lan?
+aha bak
-ilk ben gördüm
*siktr len ben gördüm
bütün sınıf: ben ben ben ben ben ben ben ben ben ben ben ben ben ben
- abi bu okul ne zaman biter sence?
- valla kocum, daha var söyle bir 10 yil kadar...
teknik resim sınavından çıkılmıştır, ortam buz gibidir. ısıtacak bir şeyler aranır.

-abi sigara var mı?
-var ama sağlığa zararlı bak.
-almayayım ben o zaman.

(yazıktır günahtır bu çocuklara çektirdikleriniz.)
(makina dişlilerini göstererek)

-bu ne?
-haci n'aber?
+iyidir haci senden naber?
-iyilik n'olsun valla.. calisabildin mi?
+yok olum nerde?? sen yaldir yaldir calismissindir ama eminim. gozunun yagini yiyim bana thermo anlativer.
-konusma lan! hep boyle diyorsun sonra 20 basiyorsun curve e.. sovdurme kendini. yukarda allah var ulan utan biraz!!

not: her sinavda 20 basan ogrenci, bu dialog yasandiginda tum konulari bitirmis; farkli kitaplara yonelmis konumdadir. niye acindirir kendini boyle niye calismamis pozlarina yatar? hala bilinmemektdir.
u.ü. müh.fakültesi kantini.

- hacı sözlük açalım mı?
- açak. ismi ne olacak?
- uludağ sözlük
- tmm
-hacı gecmis olsun
-esas sana gecmis olsun

*her sinav cıkısı yasanan dialogtur.
- hacı ödevi yapan birini buldunuz mu? ödevi olan makine mühendisliği öğrencisi sorusudur. nedense aklımıza hiç kenimizin yapması gelmiyor böyle durumlarda. *
peki ya zaten 3-5 taneyi geçmeyen makinacı kızlar ne konuşur yada konuşabilir onca erkeği görünce?

- kızım baksana yüzlerce erkek
- off evet en az 6 yılımız var bu ortamda.ama karizma yapalım baştan yüz vermeyelim
-bence hepsine verelim.
- kiz olsam herkese verirdim. mezara mi goturecem sanki..
- ben de..-ic cekis-
- hacı sınav nasıl geçti?
- sıkı geçti !
+abi bizim ordaki organize sanayide bi makina vardı ki görme gitsin.
-vay demek o kadar büyüktü ha?
+yok lan götüm kadardı ama seri mal çıkarıyodu.