bugün

sevaptir. papazda pederde sicak corba icsin. hurma yesin.
mahalledeki kilisedekileri iftara cagirmak isi.
normal olandır. kurban eti götürülen komşunun bir kaç ay sonra paskalya yumurtaları veya hamursuz ekmekle kapıda bittiği bir ülkede yaşıyoruz, kıymetini bilin.
Papaz efendiye hurma ve zeytin ile acilan orucun mercimek corbasi pide ve et yemegi hele ustune tatli sonunda ohhh mis cay servisi ile gecirtilecek muhtesem gece.. Papaz efendi katiksiz musluman olmazsa aforoz etsin beni...
Papaz için iyi olacak olaydır.

Malum atasözü:

(bkz: papaz her gün pilav yemez)
buradaki hoşgörüsüz, tahammülsüz, kaba sözlük yazarlarının asla yapmayacağı bir eylemdir.
Samsunda tam tersi olandir. Papaz muslumanlari iftara kiliseye cagiriyordu. Bir arada olmanin dostlugun dini olmaz.
devletin belli araliklarla biraz daha buyuk versiyonunu her ramazanda yaptigi eylem. ne var ulan papazi iftara cagirmakta?

benim suryani papaz komsum olsa her gun iftara cagiririm. gerci bende suryani sarabina dayali bir cikar iliskisi olabilir ama olsun iftarsa iftar papazsa papaz.*
Oruç tutuyorsa mantıklıdır.
iftardan sonrası malum (bkz: bana faydası olmayan kilisenin papazını sikeyim).
kimse çağırmadı şimdiye kadar, gerçi daha ilk gün, çağırırlarsa giderim, pilavı da severim ama şehriyesiz olsun, ekmek-şarap ayinlerine bekliyoruz efendim biz de ramazandan sonra.
papazın oruç tuttuğundan eminmisin, değilsen ne gereği var.