bugün

ambardaki düğmeye basılmadan önce allahuekber naraları duyulabilirdi.
diğerleri allah aşkıyla dolu olabilirdi.
kara bulut yerine cin peri gibi bilimum korkutucu varlık konulabilirdi.
bağnaz kader inancıyla hareket edilebilip adadan kaçmamayı seçebilirlerdi.

(bkz: gider bu)
rol dağılımı şöyle olurdu:

jack / reha yeprem,
sawyer / uğur arslan
kate / şebnem kısaparmak
John locke / ali sürmeli * *
(john locke, black smoke un elinden kurtarılır.)

jack: neden beni bırakın diyordun locke?

john: çünkü ben kadere, hayrın ve şerrin allah'tan geldiğine inanırım jack.

jack: ben kadere inanmam.

john: inanıyorsun; ama bunu henüz farkedemedin evladım.

(jack'in başını okşar ve sahne orda biter)
"gülen efendi"yi kim oynardı acaba, diye meraklandıran zihinsel fantasya.
(bkz: losd)
kayıp cennet : iman adası.
sawyer-samet
jack-ali
kate-ayşe
john-canip
hurley-harun
jin-felak
sun-saniye
benjamin-bünyamin
eko-imam-ı ekber
charlie-çağrı
siyah duman-cin

mücadele dinsizlikle, putperestlerle, gavurlarla, cinlerle olurdu, her bölüm sonunda ilahi bir mesaj içeren dış ses olur, adadaki müminlerin nasıl dersler aldıklarını anlatırdı.
adada kalanların hepsi hac ibadetlerini nasıl yapacaklarını düşünürdü.
jack: vekalet mi versek?
kate: ???
sawyer: kate bir daha başını örtmeden etrafta dolaşırsan bacaklarını kırarım senin.
kate: yalan, kim uydurmuş yiğidim.
sawyer: görenler var, bana bak ayağımın altına almayayım seni. o jack denen zındıktanda uzak dur.
kate: tamam yiğidim, erkeğim sen nasıl istersen. sana masaj yapayımmı ya da ayaklarını yıkim ne dersin.
sawyer: aslında iyi olur valla, haa kız suyu ısıt akşama işimiz var.
kate: tamam, kikikiki...
ismi gaib olurdu.
yaban domuzunu ağızlarına sürmezlerdi..

john : hadi bana 3 kişi lazım, domuz avlamak için..
sayid : hadi oradan bre kafir.
önce kate ve diğer bacılar bi başını kapatacak. sayid bir mescid yapıp adadakileri imana davet edecek. sawyer işlediği günahlar için tövbe edecek ve bi daha yapmayacak. jack artık karı kız peşinde koşmayacak, bi sağlık ocağı açıp bşında bekleyecek.
ölenlerin 7'si, 40'ı yapılırdı.
+ yalan bu dünya jarrah! yemin ederim bak. bizim çektiğimiz dert değil lan! ıssız ada filan. sen peygamberlerin, ashabın çektiklerini öğrensen dilin tutulur! haline şükredersin vallahi!
- haklısın hafız, biz cennette sayılırız o muhteremlerin yaşadıkları yanında
+ ne o ağlıyomusun sen yoksa?
- ne zaman ashabdan bahsetsek tutamam gözyaşlarımı
+ al şu peçeteyi de sil gözlüklerini
- sağol hafız
+ kolormatik almakla da iyi yapmışsın, başka türlü çekilmezdi hayat bu adada
- doğru doğru
+ bende misvakı alayımda dişlerimi temizleyeyim allahın izniyle
- kolay gele hafız
+ sağol! hadi selametle
adada yaban domuzundan başka bi hayvan avlanamadığından ada ahalisi proteinsizlikten ölecektir.

edit:balıkta vardı lan
james sawyer ford adada ki hiç bir kızın abdesti yok diye dokunmazdı.
sayid jarah adadaki herkezi müslüman yapardı..
herşeyden önce şehvet dolu sahnelerin gösterilmemesi bir bölümü yaklaşık 40dk süren dizimizin bu gösterilmeyen bölümleri yüzünden 20dk gibi bi sürede sona ermesi...
Others denen munafik kavmin, imana gelmesiyle dizi son bulurdu.
dizinin en heycanlı yerlerinde görüntü dondurulur, reha yeprem takım elibisesiyle araya girer, arka fonda can alıcı sahne, ve şöyle der;
" sevgili seyirciler bık bık bıkta bık bık "
bu hafta adadan kim gitsin?
favori kayıbınınn ismini yaz 5678* e gönder.
locke: eko, evladım, hak yolunu buldun, hakk'ın dinine geldin. şimdi yapmamız gereken son bir şey kaldı.
eko: hoc'efendi hazretleri, yüce rabb'im neyimi eksik bulur acep?
locke: yok evladım, eksik değil, bilakis gani gani sende maşallah.
eko: nasıl yani hoc'efendi? çok mu malım mülküm var, hakkıma düşen zekatımı mı vermedim?
locke: malın hakkaten çok var, hani hamdolsun gözümüz yok falan ama, allah muhafaza, birine vermeye kalkarsan malından, ikiniz de dinden çıkarsınız mazallah?
eko: peki hocam, hak yolunda ne yapmak düşer bana?
locke: sen bişey yapmayacaksın, herşey, jack halledecek. şimdi, rızan var mıdır sen bunu söyle bana?
eko: siz böyle buyurduysanız başım üstüne hoc'efendi.

jocke: selam'ın aleyküm jack evladım.
jack: aleykümselam hoc'efendi hazretleri.
locke: senden bir meramım olacaktı evladım. bir hayır yapacaksın, hem de büyük bir hayır.
jack: hayrola hoc'efendi? birisi mi hastalandı yine?
locke: yok evladım, hayır, hayır. demem o ki benim, şu eko'yu artık ekrem yapalım. gavur gibi geziyo adada deyus, uçak bilem rabb'im bilir bunun yüzünden düşmüştür.
jack: hahahaa, anladım hoc'efendi, siz onu bana gönderin. ama gelirken bikaç sağlam halat alın, ağaca bağlarız ibneyi.

locke: hiç korkma evladım, şeriatın kestiği parmak acımaz. sen sadece arkana yaslan, herşeyi jack halledecek.
eko: başımla beraber hoc'efendi.
jack: (hala baş diyo ibne, kökünden kazıyayım da gör sen. şeriatın kestiği parmak acımazmış, kolum gibi almazsam senden ben de adam değilim) evet, oturtun din kardeşimizi böyle. ellerini de bağlayın şöyle.
eko: o boone'un ayağını kestiğimiz uçak kapısını niye getirdiniz? hişşşt lan, nereye atıyon elini öyle
claire: bakma evladım sen oraya, gece rüyana girer
eko: bu mu lan hak yolu dediğiniz, ben bok yoluna gidiyorum burda!
sawyer: daha seni budamadılar mı lan fellah?
jack: eveeet, artık başlayabiliriz. bismillahirrahmanirrahim.

hurley: oha mna koyim, biz yiyoz göt göbek bağlıyoz, adam tek noktaya odaklanmış. su içse yarıyo mu ne ibneye
locke: vay vay vay, yüce rabbim neler yaratıyor. lan bari zevcelerin yanında açmasaydık, yüzlerine nasıl bakacaz daha.
jack: oha mna koyim, bu ne lan! bi dk lan, yoksa? kaçııın, black smoke!!!!!!
abiler, bilimum ilginç gol videolarından sonra şakirtlere izletirlerdi.
iltifatlarını yer , izler izler şaşarlardı..
bir kere kate adada yasayacagı entresan bir hadise neticesinde hak yolunu bulur tesetture girer, ne jack'e ne de sawyer'e verirdi. claire'in veledinin adı fetullah olarak degistirilir hatta cocuk sayid efendi kuran kursuna yazdırılırdı. hurley insanlara maklube ve patatesli omlet yapar ve adadakiler bunu aynı tabakta yerler. dizinin müziklerini ugur ısılak yapar, ugur arslan'da arada sırada okudugu şiirlerle izleyenleri mest eder.
hurley'in müslüman olma sahnesi kolejlerde ki elemanlara defalarca izletilirdi. en çok gözyaşı dökene hediye var tabi.
dizi normal seyrinde devam edecekti. e stv yayınlıyor diye stv zihniyeti mi yazıyor senaryoyu??
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar