bugün

aile salonu konusunda çok hassas olması icap eden lokanta sahibinin gerçekleştirmesi doğru olan uygulama.

ben ailemle bazen lokantaya gidiyorum. "üst katta aile salonumuz mevcuttur" diyor. üst kata bir çıkıyoruz, kara ambar kamyoncular derneği gibi, ramiz dayı türünde bir sürü adam gelmiş. bu uygulama başlatılırsa, en azından kesin aile olan çiftler ve onların çocukları gelir. gönül rahatlığıyla üst kata çıkarlar. ailecek lokantaya gidemez olduk yahu.

burdan konuyla ilgili lokantacılar derneği'ne sesleniyorum. dernek başkanı umarım sesimi duyar ve bu derdime derman olur.

buna ilaveten; turistik lokanta sistemine geçersin, o zaman erkekler kız arkadaşını alıp gidebilir. evlilik cüzdanını kontrol etmezsin ama yine sadece orda çiftler olur. nezih bir ortam oluşturursun.

ayrıyeten bir maruzatım daha olacak; kimi zamanlar klimalı salona çıkıp, aslında orayı hak etmediğini düşündüğüm bir sürü insan görüyorum. bunlar için de bir şeyler yapmanın zamanı artık gelmedi mi?
aile yeridir deyip de aileye uygun nezih ortamı sağlayamamış, aile yerini evli - çocuklu olmayan kişilerden arındıramamış lokanta sahibinin birkaç aileden alacağı tepki üzerine başvuracağı uygulamadır.

günümüzde hala kanayan bir yaradır aslında bu konu. evlenir, çoluk çocuğa karışırsın. toplumdaki yerin de değişmiştir artık. e mekanlardaki yerinde değişmelidir haliyle. şehirlerarası otobüslerde 20'den önceki numaralarda yolculuk edersin, çay bahçelerinde köhne yerler onlara, ulu orta ferah alanlar, lokanta gibi mekanlarda da cam kenarı klimalı taraf sana ve ailene ayrılmıştır, ayrılmalıdır.
peki bu uygulamada böyle midir? otobüse binersin arkanda iki genç üniversiteli, sabah kadar bıdı bıdı konuşurlar uyutmazlar çocuğunu, çaybahçesine gidersin hemen karşında birkaç delikanlı okey çeviriyor, lokantaya gidersin, aha klimanın önüne bir çift oturmuş. oldu mu şimdi ya?

burdan tüm aile birliklerine, aileden sorumlu bakanımıza, hatta aile hekimliklerine, okul aile birliğine, hatta ve hatta aile koruma şifresi'nin yaratıcılarına sesleniyorum.
bu aile kurmamış insanlar ne yüzle çıkıyorlar toplum içine. bir çözüm üretin artık. barınakalar yapın şehirden uzaklaştırın ya da ne bileyim bir adada toplayın bu insaları. bir aile kurmaya karar verene kadar dönemesinler aramıza.
harbiden var mı böyle bir saçmalık ? istediğim yerde oturmak için o lanet cüzdan şart mı yaav.
Müşterilere bir gülme hissi getiren şeydir. Sanki iran burası diye düşünür insan. Evet.