bugün

fikirlerinin yavaş yavaş şekillenmeye başlamasındandır bu sevda. artık bazı sorunlara, bazı yanlışlara çözümler bulmaya çalışırlar. bu nedendendir ki böyle bir sevdaya kapılmaları kaçınılmazdır. bizim okulda çokça vardı siyaset sevdalılarından.
Doğru olan sevdadır. Liselilerin beyni en temiz beyindir. Uyuşturucu ve yozlaşmanın diğer yayılma unsurlarıyla kirlenmemiş sevdadır. Düşünebilirler. Doğru olanı bulabilirler. Çünkü lisededirler. Bu sevdayı sürdürürlerse hiç kirlenmeden üniversiteye ayak basarlar. Bugün üniversitelisi de liseden geçmiştir, işçisi de. Asıl siyaset sevdası yaşaması gereken liselilerdir. Çünkü en büyük haksızlıklar lisededir. En büyük sınav, rekabet lisededir. Eşitsizlik lisededir. Farketmeleri kolaydır. Anlatsan anlarlar. Çünkü tertemizlerdir. Ve gün geçtikçe bu problemleri, düzenin çarpık anlayışlarını, genç beyinlerin neden uyuşturucuyla kirlendiğini ve bunun gibi birçok sorunu sorgulamaya başlarlar. Sorgulamak iyidir. Sorgulamayan insan aslında doğmamış olandır. Sorgulamak ve çözüm bulmak yeniden doğmaktır. "Siyaset sevdası" nı yaşayan liselilerde sorgulamaya liseden başlar. Doğru olandır.
Çok fazla görülen bence gereksiz bir durumdur.

Kimisi arkadaş ortamına özenir 'ben bunu savunuyorum.' der kimisi ise ailesinin görüşünü savunur. Çok azı düşüncelerine uygun bulduğu görüşü destekler. Bizim lisede çok özenti vardı. Hatta karı kız için siyasi görüşlerinden vazgeçen insanlar bile tanıdım. Uygunsuz bir durumdur. Siyasetten uzak durmak lazım o yaşlarda.