bugün

400-420 arası bir puan yaptıysanız sağlık meslek liselerini,420 ve üstü yaptıysanız evinize en yakın anadolu lisesini düşünün.ha diyorsunuz 460 üstü bir puanım var. o zaman da köklü okullara girmeye çalışın.
1 sene daha bekleyebilirsiniz, iyi düşünün.
Üniversite başlığı açılmışken bende liseli olacak kardeşlerime yardım edeyim dedim

eğer üniversite okumayacaksanız meslek lisesi okuyun okuyunki mezun olduktan sonra bir mesleğiniz olsun .

yok ben üniversite okuyacağım derseniz önerim anadolu liseleri sayısal görürsünüz en azından üniversite için iyi olur.

Hayır ben çalışkan tecrübeli bir insanım diyorsanız köklü anadolu liselerini seçin

ama boyunuz falan varsa ve çalışkansanız önerim askeri liseler

fakat ben dinimde bir kız veya erkeğim diyorsanız imam hatip liseleri tam size göre.

Teşekkürler.
1- Puanınızdan daha önemli olan şey yüzdelik diliminizdir.
2- ilk üç sıraya istemediğiniz öylesine yazacağınız bir liseyi yazmayın tutarsa dört yılınız zehir olur.
3- Eğer puanınız düşükse gündemde devamlılığı olan meslek odaklı liseleri seçin. (bkz: meslek lisesi)
4- MF (bkz: sayısalcı) alanındaysanız ve puanınız düşük değilse fen liselerini tercih listenize ekleyin.
5- Lise tam olarak büyümüş olduğumuz bir dönem değil. Eğer zorunlu değilseniz yatılı liseler sizi zorlayacaktır. ilk tercihiniz olmasınlar.
6- ikinci ve üçüncü tercihlerde kendi puanınızdan ya da yüzdelik diliminizden çok yüksek liseleri tercih etmeyin. Çünkü o lisedekiler sizden çok bşarılıysa derslere yetişemeyebilirsiniz ya da herkes sizden iyi olduğu için moraliniz bozulabilir. (Alınmaca yok )

Umarım herkes istediği ve mutlu olacağı liseye gider. iyi şanslaaar!
öl amk! liseye tercih mi olur.