bugün

gerizekalı doktorum tarafından sicilime "anksiyete" işlenmesine sebep olmuş rapordur. onun sayesinde genç yaşta bunalıma girdi deyu yazdılar tıbbi sicilime.
lise son sınıfta olduğum zamanlarda valilik tarafından genelge yayınlanıp zorunlu durumlar dışında verilmiyordu bu rapor. ama ben ve 4 arkadaş, arkadaşlardan birinin amcasının doktor olmasından mütevellit raporu almayı başarmıştım ve olay aynen şöyle gelişmişti. ertesi gün doktora gidildi, doktor amcanın ısmarladığı gazoz eşliğinde sohbet edildi ve 5 arkadaş 15 er günlük raporu almıştı... sevinç ve ukala bir tavırla okula müdür yardımcısının odasına gidildi, sonrası;

efw: east for west
+: müdür yardımcısı

efw: hocam buyrun 15 günlük rapor (suratta pis bir gülümseme)
+: lan nasıl aldınız tembel herifler?
efw: gerçekten hastayız hocam (bütün grup güler)
+: defolun gidin lan gözüm görmesin sizi...

rapor sabah müdür yardımcısına verilmiştir lakin ertesi gün başlar izinler... ama raporun verildiği gün boyu okulda müdür yardımcısının alaycı ve aşağılayıcı bakışlarıyla yanında gezen öğrencilerin ve öğretmenlerin kahkahalarına maruz kalınır. bütün bunlara dayanamayan efw müdür yardımcısına giderek ne olduğunu sorar.

efw: hocam hayırdır? sürekli bize gülüyorsunuz ne yaptık ne oldu?
+: rapor almışsınız ama aldığınız doktora pek dikkat edememişsiniz
efw: ne olduki hocam?
+: kaç aylık?
efw: ne kaç aylık hocam?
+: oğlum kadın doğum uzmanından almışsınız raporu
efw: !??!!

dumur olunur, değil 15 gün bir daha okula hiç gelmez istemez o 5 kişi...
eczacıdan bile alınabilecek bir raporla halledilebilecek mevzudur.
2012 yılında tabiri caizse boka sarmış mevzudur. geçmiş yıllarda raporsuz 25 gün izin verilirken bu sene kaldırılmıştır. bakanın açıklaması da son sene derslerden geri kalınmasını önlemek içeriklidir. yemişim öyle açıklamayı sözlük! 4+4+4 eğitim sistemiyle beraber gelen 45 gün raporsuz devamsızlık izninden bahsetmiyorum bile. ayrıca işi bu sene öyle zorlaştırmışlardır ki doktorlardan para karşılığı bile rapor almak imkansız hale gelmiştir. adamlar hasta olsan bile en fazla 1 gün rapor yazıyorlar. sonuç itibariyle dinçerin çocuklarının da bu durumları yaşamasını can-ı gönülden dileyerek entryimi noktalarım.
bu yıl bi taraflarımıza girmiş mevzudur.

şöyle ki bizden öncekilere ve bizden sonrakilere 45 gün devamsızlık hakkı veriliyor. ama abuk bir şekilde 2012 mezunları bu haktan mahrum tutuldu.

müfettişinden, okul müdürüne 'yavrum gidin rapor alın da çalışın' dendi bizlere.

bu bu bir gerçek ki, lise son sınıflarda ders işlenmiyor arkadaşım. anlatamıyorsun allahın bakan kafalısına. üstelik bunu öğrenci de istemiyor, öğretmen de.

giyerim eşofmanımı, giderim bomboş dersaneme, uzatır ayaklarımı akşam istediğim saate kadar ders çalışırım
sen bana bu özgürlüğü veriyor musun ki beni o okulda tutmaya çalışıyorsun?

ha kaldı ki sikimsonik sınavınızı kazanmanın da o okullarınızda pek bi imkanı yok yani haberiniz olsun.

neyse dostlar. devlet bize haydi çocuklar rapora dedikten sonra biz de devletin doktorunun kapısını çalıyoruz. adam rapor vermiyor. e haklı. verse bu kezde onun başına dert açacaklar.

neyin kafasındasınız siz balkondan bakanlarım? bu neyin tezatı?

mecbur muyum ben gidip özelden elli türk lirasına rapor almaya?

zorunda mıyım ayten?