bugün

Ayaklı çay makinalarıdırlar.
tüm mükelleflere beni gönderiyordu şerefsiz herif. ama iyiydi iyi. bir şeyler kapıyorsun. aile yakınları ya da tanıdık yanına giden kişiler bir şeyler öğrenemez. ama başkasının yerine giden kişiler işi kapıyorlar. öğrenmek zorundalar. yoksa siktiri çekerler. kısaca çoğu arkadaşım stajı bittiği halde muhasebe işine aynı yerden devam ettiler. tanıdık gidenlerin çoğuda tam tersi hiç bir şey öğrenemediler.
çay demlemeyi, maliye ve belediyenin yolunu, fotokopi makinesini kullanmayı.
yavaşça klavyenin başından kalk ve sözlüğü agbilerine terket...
(bkz: sorunsal)

Lise öğrencilerinin staj yapmaları teoride bölümünün gerektirdiği tecrübeyi kazanmak, pratik yapmak ve öğrendiklerini uygalamaktır.

Ancak bu teori ilk 3 ay çay kahve ikram etmek zorunda bırakılmak, bulaşık yıkamak not verecek sorumlunun gözüne girmeye çalışmak ve birşeyler öğrenmeye çalışarak geçirir ama öğrenemezler. Çünkü arada bir denetleme yapmaya gelen bölüm öğretmenleri sadece öğrencinin devamsızlığını denetler. Ne öğrendiğine yada öğretildiğine bakmaz. Bilemiyorum ya o yetki verilmemiştir kendisine yada gelsin yeter öğrenmese de olur mantığı güder. Hal böyle olunca öğrenci ilk iş deneyiminde ezilmiş, hor görülmüş ve önemsememiş olur. Umarım gerçekten staj yapanlarda vardır aranızda.
mümkünse naylon staj yapın öbür türlü pek bir faydasını göreceğinizi sanmıyorum.istinai durumlar olabilir tabii.
mümkünse naylon staj yapın öbür türlü pek bir faydasını göreceğinizi sanmıyorum.istinai durumlar olabilir tabii.

(bkz: naylon staj)
tamamen sana bağlıdır. 20'den fazla stajyerle çalıştım, bu stajyerler arasında bilgisayarı teslim edip içim rahat bir şekilde sgk bildirgesi verdirttiğim öğrenci de oldu (bu bildirgeler yanlış verilince çok yüksek cezalar geliyor), powerpoint ödevi için benden yardım isteyen bilgisayar bölümü öğrencim de oldu. bakınız bilgisayar bölümü.