bugün

artık olmayandır. son zamanlarda sol framede girilen entrylerin çoğunluğu zaten tdk sözlüğündeki deyimler veya kelimelerden oluşuyordu. online görebildiğim maksimum yazar sayısı 18 civarı idi (o da 1 ay falan önce). girenler yazmıyor, yazılanlar oylanmıyordu. böyle birşeyin olabileceği biliniyordu zaten, ama böyle habersiz aniden olması gerçekten üzücü. sözlüğün lokomotifleri sayılabilecek isimlerin yazdığı onca yazı, verdiği onca emek yerlebir oldu. geçmiş olsun cümleten.

sözlüğe girilen son entry "sozluk anasinin mini gordu" başlığı altında yer alan "bu bir gerçek." entrysidir. benjcev adlı yazar tarafından girilmiştir.
an itibariyle tekrar giriş yapılabilen sözlük. yetkililerin olay hakkındaki açıklamaları şöyle;

sozluk.scrtlg.com icin; "limon sözlük'e ulaşmanın alternatif, farklı bir yolu" demis tolga 9/3/2008'de. evet oyleydi de. limon sozluk'e alternatif bir kapi, hava degisimi idi. zaman gecti oldu kasim 2008... limon sozluk cesitli sebeplerden kapandi.. Hani bir cocugun ailesi kazada olur ya, sonra kurtarici bir akraba cikar o hesap sozluk.scrtlg.com ustlendi ortada kalan emekleri.

"limon sozluk dun kapandi bugun acildi" gibi bir durum asla soz konusu degil. dedik ya eski emekler diye iste onlari canli tutabilmek, gerektiginde ulasabilmektir su anki okudugunuz yazinin bulundugu ortamin amaci. bu yuzden "katilim hic yok, olu sozluk, batti gitti" gibi yorumlari lutfen kendisini acik sayip bu durumda olan sozlukler icin kullaniniz.

tema secimi ise limon sozluk zamanindan kalma "ssg'nin rengi" bozmasi scrtlg temasindan baskasi degil. logosunun, sozlugun su anki halini en iyi sekilde acklamasindan midir nedir baska secenek dusunmeden seciliverdi. ayrica bu renk icin "erkek cocugu pijamasi rengi" diyenlerde var buradan kendilerine selam ederiz.

evet degerli izleyiciler sozluk.scrtlg.com kisaca budur. limon sozluk'un kullerini denize dokmektense boyle toplayip onunuze seriverdik. artik bakar bakar yad edersiniz, hadi bakalim!
tolga
kendini kaybetmiş sözlük.
kapanıp açılıyor, donduruluyor eritiliyor falan. ama hepimizin bildiği gibi bir kez eriyen çikolata bir daha asla eskisi gibin olmaz. du lan, biz limondan bahsediyorduk. çikolata nerden çıktı abicim.

güzel sözlüktü, yazlık ortamı gibiydi. herkes birbirini tanır falan, yaz akşamlarında kapı önüne koltuk atar çekirdek çitlerdik. ahaha şaka lan adam gibi zirve bile olmazdı. nick altı entrilerinde "sakızlı muhallebim, çilekli sakızım, gafasını koparasımın geldiği böcük kişisi" gibisinden cıvımış entriler gırla giderdi. ha böyle "ben yapmıyordum ben ordayken çok klas bir yazardım hiohahahaha" izlenimi vermeye çalışıyormuş gibi olmayayım, ben de az "cancağızım, bebişim, gülüm, çiçeğim"li entri girmemişimdir. ama ortam müsait abi, millet işiyor, tek enayi ben miyim de cağnım böbreklerimden olayım , nedir yani. hayır, organ nakli de komplike bi olay sonuçta.

neyse evet. bugün tolga'nın (sözlük kurucusu oluyor bu arkadaş) mail adresine bakmak amacıyla girdim ve tekrar açıldığını gördüm. şaşırdım. ( bunu şahika koçarslanlı tonunda söylediğimi düşün bebeğim) tolga'ya burdan çok selam ediyorum, yaptığı açıklamayı okumaya tenezzül bile etmedim, merak da etmiyorum neler yazdığını. eminim güzel şeylerdir. öpüyorum tüm limon'cuları burdan. özledik lan o saatte -43096 km hızla giden sol fıreymi. vay be, ne günlerdi..
An itibari ile sayfasında "Coming Soon..." yazmakta olan sözlüktür. Hadi hayırlısı.
domaini satılığa çıkmış sözlüktür.

bunu da mı görecektik ?...
artık adresinde direk sayfa yükleme hatası çıkan eski sözlük.
bir zamanlar kapanmış ve tekrar açılmış bir sözlük*. yazarlar bu sözlüğe entry girerken eğleniyorlarmış, bize laf düşmez o zaman. *
uludağ sözlükten kendilerine gelen itamlara karşı söyleyecek sözleri bulunmuş sözlüktür.

"birkaç objektif yazarının haricinde doğaya ve insanlara illa ki eleştirisel yönden bakabilen yazarlara sahip nadide oluşumdur.

örnek vermek gerekirse; limon sözlüğün günün ilk saatlerinde yazarlara ilham veren ve yine günün ilk saatleri sol frame'in o sıkıcı ıssız havasını alan alttaki yaklaşık 15 entry'lik ortaya karışık bölümünü yine çok değerli bir uludağ sözlük yazarı http://www.uludagsozluk.com/e/6338639/ şeklinde yorumlamıştır.

elbette herkesin istediği gibi yorumlamasında bir sakınca yoktur ama sen bunları yazarken "bir araştırma yaptın mı?" diye sorarlar adama. aslı astarını öğrenmeden serbest atış yapmak ancak ve ancak şu sözlüklerin içerisinde yazılanların doğruluğu tartışmalı kısımlı copyright'larına malzeme olur ki bunu da sözlükler kaynak gösterilip hataya düşülmemesi için kendilerini kurtarmak adına yaparlar.

bu entry sadece bir örnekti aslında. girip baksanız sözlüğün %90'ında bu anlayışın hüküm sürdüğünü görmek daha da acı aslında. uludağ ile limonu kıyaslamanın mümkün olmadığını her sağlıklı bünye algılayacaktır. sen ne yapıyorsun burada? "aaa sol frame'lerine 2007 entry'leri getiriyorlar, 2 online yazarları var" vs vs. başın göğe mi erdi küçümseyerek? senin kalabalık sözlükte iki dakikada ikinci sayfaya düşen konulardan aldığın hazzı belki bu insanlar az olsun öz olsun mantığıyla limon gibi sözlüklerde paylaşmak istitiyor. olur mu? senin aşağılaman oluyorsa bu neden olmasın?

bahane değil tabi ki her yönetici gibi limonunkilerde sözlüğü büyütmek için çalışıyor ve eminim onlar da ulu gibi, ekşi gibi olsun isterler ama olmaması suç mu? hayır. peki sana neden dokunuyor bu? haa anladım zamanında kuyruğunu sıkıştırdın bir yere ki memeli hayvan olduğun için tamamlanmıyor yerine ve hatırlıyorsun sürekli.

ama özür dilerim canım, senin bu güzel sözlerine senin yaptığın gibi daha büyük yerlerden yanıt vermeyeceğim. işte limon işte yanıt. isteyen gelir ulaşır istemeyen daha da gelmem davosa der çekip gider. limondan büyük başka yer varsa onlardan büyüğü de bulunur, bunun sonu yok ama unutma ki oralardan söz aldığın her kelime yine buraları yüceltecektir. ben gidip günlük köşemde bunu yazsam ünlenmeyecek miydin? kesinlikle ünlenecektin. ama değer mi? kesinlikle hayır. got it? " ~http://sozluk.scrtlg.com/...rocess=eid&eid=250041~
(bkz: gereksiz sözlükler)
sözlüklere dönme sebebim. evet bu sözlüğe gelme sebebim aynı zamanda. tabi ki; burada olduğu gibi aralıksız akan, cinsel içerikli, ırkçı, aşırı hakaret içeren başlıklara asla izin verilmezdi. yazı özgürlüğü vardı elbette ama bu, başka insanların özgürlüklerine saldırılmadığı koşulu vardı. o özlemle sözlüklere döndüğümüz zaman ilk karşılaştığımız; aralıksız hakaret eden ergen tayfası ve aralarına serpiştirilmiş güzel yazarlar...
eskilerde kalmış, ekşi sözlük, uludağ sözlük ve itu sözlük kadar ön plana çıkamamış, bu sözlükler kadar bilgi entrysi ve farklı bakış açılarının bulunmadığı sözlük.